Апатія

Апатія – це психотичний стан, під яким розуміють байдуже ставлення до життя і всього навколишнього. Якщо торкнутися витоків походження цього поняття, то відомо, що з часів античності апатію відносили до нерозумного руху душі, для якого характерно ухилення від правильності судження добра і зла.

 

Причини апатії

Причини апатії:

 • спадковість;
 • ендокринна дисфункція;
 • стрес (конфлікт, втрата роботи, вихід на пенсію, стихійні лиха, смерть близької людини, проблеми з законом);
 • прийом лікарських препаратів;
 • легка депресія.

Інші можливі причини:

 • хронічні захворювання (інфаркт, параліч, діабет, рак);
 • передменструальний синдром у жінок;
 • нереалізація творчих здібностей;
 • алкоголізм, наркоманія;
 • похилий вік.

Апатичний стан можуть спровокувати протизаплідні таблетки, серцеві ліки і препарати, що знижують тиск, а також снодійні, антибіотики, стероїди.
Причинами апатичності може виступити професійна діяльність, яка спровокувала емоційне вигорання.
Апатія у молодих людей часто викликається енергетичним спадом, важкою хворобою, авітамінозом, недоліком сонячного світла, емоційною і фізичною напругою.

 

 

Ознаки апатії

Апатія це хворобливий стан, для якого характерна байдужість, відсутність зовнішніх проявів. Можна навіть застосувати таке поняття, як параліч емоцій. Найчастіше апатичний стан супроводжується загальним зниженням психічної активності. Ознаки апатії таких хворих виявляються в малорухомості, небалакучості, безініціативності. Рух і мова хворого часто загальмовані, з провалами в пам’яті і збоями в мисленні.
Ознаки апатії виявляються в двох варіантах. У першому випадку апатія здатна кидатися в очі, виявляючи себе в байдужості до всього навколишнього. У другому випадку апатія не заважає активності людини, проте несподівано для всіх людей може піти з життя, наклавши на себе руки.

Похмурий, пригнічений настрій знайомий кожному, однак, якщо пригніченість, безнадійність, безвихідність, глибока печаль, втрата інтересу до активного життя присутні постійно, то це привід звернутися до фахівця за медичною допомогою.

 

Симптоми апатії

Іноді апатія проявляється в зниженні вольової активності. Багато захворювань мають апатію серед своїх симптомів, зокрема шизофренія. Найчастіше такий стан спостерігається і при органічних ураженнях в головному мозку. Також апатія присутня при різних депресіях.

Апатія і її симптоми: відсутність радості від звичайних речей і залучення страждань. До зовнішніх симптомів апатії відносять відчуженість від людей, від усього навколишнього світу, присутність байдужості, пасивності, відсутність у потребі любити, а також щоб її любили. Це зовсім не означає, що апатична людина позбавлена ​​безповоротно всіх емоцій, а також почуттів. У більшості випадках емоції заховані в глибинах несвідомого, і зберігаються, як неусвідомлювані до кращих часів. А в цілому це виглядає так: людина беземоційна, без бажань та потягів. Даний стан не проявляється в напрузі і дратівливості. Навпаки, повна байдужість охоплює індивідума. Апатична людина не тільки втрачає сенс до будь-якої діяльності, у неї навіть не виникає бажання до чого-небудь, а вже тим більше бажання їх задовольняти. Задоволення чи незадоволення незрозуміло апатичній людині, і тому не викликає у нєї емоцій (позитивних або негативних). Апатичний стан знецінює все і у людини атрофуються особисті емоційні переживання.

Окремі дослідники вважають, що здатність впадати в апатичний стан характерна з ранніх етапів життя немовляти. Апатичність виступає захисним механізмом, який зумовлює наявність нереалізованих потреб. У стані апатії все нереалізовані потреби зберігаються. Інші автори вважають, що апатія перетворюється в характерну рису сучасної людини. Протилежністю любові стає апатія, а протилежністю волі виступає байдужість і відстороненість. Апатія призводить до усунення волі, любові і призводить до насильства. Даний стан стає частиною психічних захворювань. Якщо розглянути апатію з точки зору психоаналізу, то можна відзначити, що цей стан виступає результатом захисних механізмів Я, які сприяють нейтралізації різних болісних переживань і розсмоктують внутрішні конфлікти.

Сильна апатія відзначається відсутністю планів на майбутнє. Хворий замикається на собі, не заводить знайомств, не мріє. З боку, життя апатичної людини постає похмурим і сірим.

Якщо у вас присутні наступні симптоми, то можете сміливо віднести себе до апатичної людини – байдужість, невиразна мова, лінь, замкнутість, відсутність ініціативи, прагнення до самотності, смуток без приводу.

 

Апатія при вагітності

Апатія при вагітності поширене явище. Відзначається вона відсутністю інтересу у вагітної до чогось нового, нудьгою. Причиною апатичного стану в даному випадку виступають гормональні збої. Для майбутніх мам в якості профілактики корисно буде перебування на свіжому повітрі, прогулянки, легка гімнастика. Лікування починається, перш за все, з усвідомлення проблеми. З цією метою підключають самоаналіз, і людина самостійно намагається розібратися у своїй проблемі. У лікуванні апатії при вагітності ефективно застосовують зміну роботи, кола спілкування, місця проживання, фізичні навантаження, здорове харчування, подорожі, спеціальний масаж, вживання вітамінів.

 

Як боротися з апатією?

Як перемогти апатію цікавить всіх хто стикався з цим станом. Перш за все, ви повинні бажати перемогти апатію всім серцем і всі свої помисли пов’язувати саме з цим. Важливо зрозуміти, чим викликана байдужість до всього що відбувається. Розберіться в собі, що саме привело вас до апатії. Ваша підсвідомість підкаже, що вам необхідно, щоб повернутися до первісного стану, коли ви були щасливі, і гармонійні.

Апатія підступна і затягуює все глибше, і глибше. Спочатку це некомфортний стан, але з часом людина звикає до нього і їй здається, що вже зовсім і не погано плисти за течією. Нічого не хочеться, а бажається одного, щоб тебе залишили в спокої. Дні проходять лежачи на дивані, проживаючи їх з ранку до вечора і нічого не змінюючи в своєму житті. Важливо усвідомити, що задовольнятися малим і не бажати для себе кращого життя доля слабких. Все залежить тільки від вас і від вашого бажання позбутися раз і назавжди від апатії. Для початку відіспіться, і почніть мислити по-новому, приберіть зі свого життя негатив, лінь, млявість, байдужість.

Як боротися з апатією?

Вам необхідно з’ясувати причину і самому собі зізнатися, що ваша апатія викликана, наприклад, невдачею, стресом, нереалізацією своїх бажань і домагань або навпаки ви сильно присвятили себе роботі і там «згораєте». Зрозумівши свою проблему в корені і змінивши до неї відношення, тільки тоді відбудуться зрушення, і ви зможете перемогти апатію.

Згадайте себе в дитинстві, юнацтві, коли стан апатії був вам не знайомий, коли ви не знали розчарувань, не ображалися, а вміли радіти дрібницям і ваші цілі на життя не були такими високими. Вміти радіти малому це мистецтво і найважливіше пронести це через все життя. Дуже важливо нічого не очікувати, оскільки, коли очікування не виправдовуються, людина впадає у відчай. Залиште очікування, нічого не чекайте від того, що відбувається, і воно вас буде тільки радувати в майбутньому. Пам’ятайте, що невдача змінюється успіхом, це закономірно і в цьому немає нічого страшного, якщо відбувається навпаки.

Прийміть свій апатичний стан, посумуйте, а потім йдіть далі з посмішкою по життю. Є таке поняття, як внутрішня посмішка. Посміхніться душею, і вам стане радісно, ​​а навколишні прочитають вашу посмішку на обличчі. Ставтеся до своєї невдачі, як до чергового життєвого етапу і вірте в себе. Говоріть собі: я все можу, все зроблю, переможу лінь і роблю те, що від мене очікують.

Поставте перед собою цілі, для зпочатку незначні, потім грандіозні. У міру здійснення незначних цілей, ви будете просуватися далі і відчуєте себе впевненою людиною. Впевненість додасть вам сили, активності і ви зрозумієте, що перебуваєте на правильному шляху. У вашому житті не буде місцю ліні, оскільки активність буде штовхати вас до дій. Вам захочеться перемагати і подвоювати всі ваші досягнення. З’явиться гордість за себе і навколишні помітять ваші зміни. Найголовніше не зупинятися і продовжувати рухатися до своїх цілей. Можливо, у міру просування до своїх цілей необхідно буде відкоригувати план дій.

 

Лікування апатії

 

Лікування апатії включає психостимулятори нервової діяльності. Однак всі лікувальні заходи повинен здійснювати лікар. Важливо відзначити також доцільність неспецифічних процедур, які поліпшать настрій, а також знімуть апатичний, млявий стан і сонливість.

Дотримуйтеся режиму праці, відпочинку, займайтеся спортом, уникайте неприємного спілкування і алкоголю, придумайте собі захоплення.
Перший час від вас буде потрібно докласти вольове зусилля для зняття апатичних ознак, а в подальшому стан нормалізується, і радість до життя повернеться. Найчастіше люди не здатні змиритися зі станом апатії і пред’являють до себе завищені вимоги. Жити за принципом «не дня без перепочинку» – це не правильно. Важливо правильно планувати кожен свій день, не перевантажуючи його. Обмежуйтеся тим, що дійсно необхідно. Прислухайтеся до свого організму і частіше беріть вихідні дні.

04.01.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)