Які бувають різновиди папілом

 

ВПЛ – дуже заразне захворювання, воно може виникнути практично у будь-якої людини, серед сучасних людей 80-90% населення планети вже є носіями інфекції. Існують різні види папілом, тому поставити точний діагноз і призначити найбільш підходяще лікування може тільки лікар після проведення обстеження.


 

Зміст:

 


Прості бородавки

 

Вірус папіломи людини має більше 100 генотипів, все їх можна класифікувати за типом новоутворень. Прості (вульгарні, звичайні) бородавки – це найбільш частий прояв ВПЛ. Кожен хоча б раз бачив такі нарости на тілі близьких, друзів або звичайних перехожих.

Багато напевно пам’ятають міф з дитинства, згідно з яким, якщо доторкнутися до жаби, то після цього обов’язково з’являться бородавки. Йдеться саме про вульгарні папіломи, хоча спосіб їх передачі зовсім інший, земноводні тут ні при чому. Подібна омана могла виникнути через схожість звичайних бородавок з наростами на шкірі жаб.

Прості папіломи, це круглі або овальні нарости, що підносяться над шкірою на висоту до 5 мм, в деяких випадках опуклість може бути більше. На відміну від інших новоутворень на шкірі, такі нарости зазвичай не перевищують 1 см в діаметрі, тому доставляють мало клопоту. Як правило, зараження типами ВПЛ, що проявляються у вигляді простих папілом, не супроводжується іншими симптомами.

Колір вульгарних бородавок найчастіше тілесний або близький до нього. При натисканні на новоутворення людина зазвичай не відчуває болю і дискомфорту, структура папіломи м’яка, без ущільнень. На дотик поверхня бородавки шорстка, а в залежності від місця локалізації та особливостей кожного конкретного пацієнта, верхній шар наросту може ставати ороговілим.

Найчастіше вульгарні бородавки утворюються на наступних ділянках тіла:

 • кисті і пальці рук;
 • тіло;
 • шия;
 • волосиста частина голови;
 • обличчя;
 • складчасті області.

Серед всіх інших новоутворень, що викликаються ВПЛ, прості папіломи є найпоширенішими. Ними можна заразитися через безпосередній тілесний контакт з носієм вірусу, наприклад, рукостискання або зіткнення в громадському транспорті. Також можлива передача інфекції при використанні чужих предметів побуту – ручок, гребінців, одягу, посуду і т. д.
Заражена людина може роками бути носієм вірусу і заражати інших, навіть не підозрюючи про це, оскільки не завжди інфекція проявляє себе зовні.
У групі ризику зараження перебувають люди, котрі нехтували елементарними правилами особистої гігієни і використовували чужі особисті речі. Найчастіше зараження відбувається в громадських місцях з підвищеною температурою і вологістю – в лазнях, басейнах, саунах, тренажерних залах, на пляжах. Захиститися від зараження практично неможливо. Єдиним запобіжним засобом є обробка всіх пошкоджених ділянок шкіри антисептичними засобами, оскільки вірус проникає в організм саме через ранки.

Вульгарні бородавки можуть утворюватися не тільки поодинці, вони можуть утворювати цілі скупчення. У цьому випадку пацієнт може відчувати постійний психологічний дискомфорт, оскільки виглядають групові новоутворення неестетично. Щоб позбутися від цього, потрібно лише видалити папіломи будь-яким доступним методом, який призначить лікар. В іншому, звичайні бородавки не несуть ніякої загрози своєму власникові, оскільки практично не здатні викликати злоякісні процеси.


 

 

Плоскі бородавки

 

Найбільш нешкідливий різновид папілом – це плоскі (юнацькі). Свою другу назву такі нарости отримали в зв’язку з тим, що в більшій мірі до їх утворення схильні діти і молоді люди. Рідше плоскі бородавки можуть утворитися у дорослих людей, зокрема, у жінок, а у літніх такі новоутворення практично ніколи не виникають.

Це пояснюється причиною появи юнацьких папілом, в більшості випадків на цей процес впливає гормональна перебудова організму.

У дітей, які не досягли статевої зрілості, зазвичай не спостерігається стрибків гормонів, тому в їхньому випадку плоскі бородавки з’являються в зв’язку з недостатнім розвитком імунної системи. Найчастіше в молодшому віці вірус папіломи людини проявляє себе після перенесення інших захворювань, наприклад, застуди або грипу.

Юнацькі бородавки являють собою цятки на шкірі, що утворюють найчастіше масові скупчення. Відтінок таких новоутворень найчастіше тілесний або бежевий, нерідко вони нагадують веснянки. ВПЛ в цьому випадку не супроводжується жодними симптомами, а при натисканні на нарости пацієнт не відчуває ніякого дискомфорту.

Найчастіше такі бородавки виникають на обличчі, шиї, руках або ногах, але тільки на тильній стороні долонь і стоп. У більшості випадків юнацькі папіломи зливаються з шкірою, в результаті чого вони не доставляють своєму власникові ні фізичного, ні психологічного дискомфорту. Видаляти їх не рекомендується, оскільки нерідко після відновлення гормонального фону вони проходять самі по собі.

Плоскі папіломи викликаються трьома генотипами ВПЛ – 14, 15 і 27.
Якщо все ж юнацькі бородавки доставляють дискомфорт, можна видалити їх будь-яким апаратним методом в дерматологічній клініці.


 

Ниткоподібні бородавки

 

Ниткоподібні (висячі) папіломи відрізняються від інших різновидів, оскільки в більшості випадків кріпляться до шкіри або слизової оболонки тонкою ніжкою, а ростуть не в діаметрі, а в довжину. Виглядають такі нарости у вигляді каплевидних шишечок або сосочків, як би звисаючих з поверхні.

Колір висячих папілом найчастіше тілесний або бежевий, розташовуються вони в більшості своїй групами, а не поодинці. В основному ниткоподібні бородавки досягають 5 мм в довжину, але буває, що розмір досягає 1 см. Структура таких наростів щільна і еластична, при натисканні на них не виникає дискомфорту.

Висячі папіломи відрізняються від інших різновидів ще й тим, що найбільше схильні до пошкоджень. Оскільки такі новоутворення кріпляться до шкіри тонкою ніжкою, їх легко відірвати і пошкодити, наприклад, одягом або прикрасами. Цьому сприяє і локалізація бородавок, оскільки їх «улюбленими» місцями є ділянки з тонкою шкірою – обличчя (в більшості своїй повіки), пахвові западини, шия, складчасті області.

У зв’язку зі специфікою місця розташування такі нарости нерідко викликають і психологічний дискомфорт, в зв’язку з чим багато пацієнтів прагнуть видалити їх. Це можна зробити тільки після консультації з лікарем, який підтвердить, що утворилася дійсно папілома, а не родимка або будь-яке інше новоутворення. При цьому не можна використовувати ножиці, нитки і інші підручні засоби для зрізання цих бородавок. Такі методи не дозволять видалити нарости з коренем, а це послужить стимулом для формування нових множинних скупчень. Крім того, через пошкодження, папілома може дати початок передраковим станам.

Акрохорди (так по-іншому називаються ці новоутворення) необхідно лікувати ще й тому, що вони є протипоказанням для проведення багатьох косметологічних процедур. Це важливо не тільки для жінок, але і для чоловіків, оскільки будь-які неякісні засоби особистої гігієни можуть викликати хімічне пошкодження і наступні ускладнення.

Поява акрохорд викликається чотирма генотипами ВПЛ – 3, 5, 8 і 9.


 

Підошовні бородавки

 

При натисканні на підошовну бородавку виникає дискомфорт, схожий з уколом шипа. Це є їх відмінною рисою, оскільки інші види папілом ніколи не супроводжуються фізичним дискомфортом, якщо тільки не пошкоджуються і не ускладнюються наявністю інфекцій. З’являються такі новоутворення переважно на стопах і пальцях ніг, рідше спостерігається локалізація на долонях і пальцях рук, а на інших частинах тіла такі папіломи з’явитися не можуть.

За зовнішнім виглядом їх можна сплутати з мозолями і натоптишами, в результаті чого нерідко проводиться невідповідне лікування. Спочатку на шкірі стопи або долоні виникає невеликий білий горбок, який не болить і не доставляє незручностей. Поступово він починає розростатися, а потім верхній шар стає ороговілим, незабаром з’являються хворобливі відчуття при ходьбі і будь-якому іншому натисканні на уражену ділянку.

Спочатку виникає одна бородавка, потім вона дає початок іншим, які локалізуються навколо неї. Перша бородавка має найбільші розміри і називається материнською. Якщо видалити її, то в більшості випадків всі дочірні новоутворення незабаром пройдуть самі по собі.

Відрізнити підошовну бородавку від мозолі або натоптиша можна, якщо виконати легкий домашній тест. Потрібно розпарити шкіру, наприклад, прийняти гарячу ванну або зробити окрему ванночку для ноги або руки в залежності від локалізації бородавки. Через 15-20 хвилин після розпарювання потрібно видалити верхній шар наросту за допомогою манікюрних ножиць, щипців або пилочки для педикюру.

Якщо на шкірі з’явилися дійсно бородавка, то після таких дій можна побачити чорні точки, від яких углиб йдуть ниткоподібні відростки. Саме через них і виникають хворобливі відчуття, оскільки бородавка розростається, і при ходьбі ці відростки зачіпають нервові закінчення. По краях бородавка зазвичай має чітко виражені краї у вигляді білястих горбків. Структура новоутворення неоднорідна і шорстка, колір найчастіше сіруватий або жовтий.

Через больові відчуття, що викликаються підошовною бородавкою, її необхідно обов’язково видаляти, самі по собі вони в більшості випадків не проходять. Однак лікування буде більш агресивним, ніж у випадку з іншими різновидами. У більшості випадків при застосуванні аптечних препаратів і професійних апаратних процедур потрібно кілька сеансів, щоб повністю усунути наріст, який викликав папіломавірус. Це пов’язано з щільною ороговілою структурою такої бородавки і її розростанням в глибокі шари шкіри.


 

Гострі кондиломи

 

Різновиди папіломавірусу, що передаються статевим шляхом, викликають появу генітальних бородавок – кондилом. Такі нарости локалізуються переважно на репродуктивних органах чоловіків і жінок, іноді можуть виникати навколо анального отвору і в ротовій порожнині.
Гострі кондиломи – найпоширеніші нарости на геніталіях. Ці новоутворення відразу після появи виглядають, як невелика папула тілесного відтінку, потім вона обростає безліччю таких же, в результаті чого наріст стає схожий на кольорову капусту або м’якоть цитруса. Якщо потім поруч з однією кондиломою утворюються і інші, вони з великою часткою вірогідності зіллються воєдино і стануть нагадувати півнячий гребінь.

У жінок такі новоутворення локалізуються на наступних ділянках:

 • статеві губи;
 • вульва;
 • лобок;
 • стінки піхви;
 • шийка матки;
 • промежина;
 • перианальна зона;
 • ротова порожнина.

Такі нарости зазвичай не викликають дискомфорту і не супроводжуються неприємними симптомами. Однак гострі кондиломи можуть пошкоджуватися під час статевого контакту або через носіння тісної синтетичної білизни. У цьому випадку велика ймовірність проникнення вторинної інфекції через пошкоджені тканини, через що можуть розвиватися неприємні відчуття – свербіж, запалення, біль і т. д. Найбільш небезпечні в цьому плані гострі кондилом, що утворилися на внутрішніх статевих органах.

У чоловіків такі папіломи утворюються в наступних зонах:

 • головка і тіло статевого члена;
 • мошонка;
 • перианальна область;
 • уретра;
 • ротова порожнина;
 • кишечник.

Локалізація кондилом залежить від того, яким чином відбулося інфікування. Перші нарости з’являються саме на тій ділянці, де вірусні клітини проникли в організм. Таким чином, при традиційному вагінальному сексі генітальні бородавки виникнуть на статевих органах, при анальному – навколо заднього проходу, при оральному – в ротовій порожнині. Поступово незалежно від локалізації наростів вони почнуть розростатися на сусідні області, якщо не буде застосовано відповідне лікування.

Передача генотипів ВПЛ, що викликають появу загострених кондилом, відбувається лише при незахищеному статевому контакті, причому маються на увазі бар’єрні методи контрацепції. Гормональні протизаплідні засоби і гінекологічні інструменти можуть застерегти лише від небажаної вагітності, але не від захворювань, що передаються статевим шляхом. Нерідко у тих людей, що заразилися генітальними бородавками спостерігаються і венеричні захворювання.

До групи ризику потрапляють молоді люди репродуктивного віку, що мають кілька статевих партнерів, причому не тільки в даний час, але і в минулому. ВПЛ може тривалий час ніяк себе не проявляти, а кондиломи виникнуть лише після зниження імунітету. Найкращий спосіб захиститися від інфікування – займатися сексом з постійним статевим партнером, в іншому випадку потрібно обов’язково використовувати презервативи.


 

Плоскі кондиломи

 

Крім гострих кондилом, ВПЛ, що передається статевим шляхом, може викликати появу плоских кондилом. Вони теж локалізуються на внутрішніх і зовнішніх статевих органах, переанальній області і в роті в залежності від місця первинного зараження. Відмінності полягають у зовнішньому вигляді, способах лікування і створюваній загрозі.

Плоскі кондиломи не підносяться над поверхнею шкіри, мають в більшості випадків тілесний відтінок. Нерідко їх не помічає навіть лікар при профілактичному огляді, оскільки вони можуть бути абсолютно не відрізняються від прилеглої шкіри або слизової оболонки. Для виявлення таких бородавок потрібно пройти обстеження або спеціальні тести з застосуванням фарбувальних речовин.

Плоскі кондиломи найбільш небезпечні, оскільки з більшою часткою ймовірності можуть дати початок онкологічним захворюванням. Найбільшу загрозу вони створюють при локалізації на шийці матки у жінок. Лікування плоских кондилом призначає виключно лікар.

24.04.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)