Як лікувати кондиломи на пенісі

 

Вірус папіломи людини, що передається при незахищеному статевому контакті, може викликати появу новоутворень на шкірі і слизових оболонках статевих органів. У чоловіків з’являються кондиломи на члені, що викликає не тільки фізичний дискомфорт, а й психологічні незручності, пов’язані з інтимною близькістю. Важливо не боятися і не соромитися походу до лікаря в цьому випадку, оскільки зволікання загрожує появою все нових наростів.


 

Зміст:

 


 

Особливості кондилом у чоловіків

 

Гострі кондиломи, це прояв вірусу папіломи людини (ВПЛ), одним із шляхів передачі якого є статевий. Патологія може тривалий час перебувати в інкубаційному періоді, ніяк не проявляючи себе. Видимі ознаки – кондиломи, з’являються при дії провокуючих чинників, головним з яких є зниження імунітету.

Основну небезпеку вірус представляє для тих чоловіків, які часто змінюють партнерок і не використовують при цьому презервативи. Навіть якщо жінка використовує гормональні або інші методи контрацепції, вони захищають лише від небажаної вагітності, але не від захворювань, що передаються статевим шляхом.

При частій зміні статевих партнерок чоловік не може точно знати, від кого заразився, оскільки інкубаційний період може тривати від кількох днів до кількох років, також кондиломи можуть взагалі не з’явитися. При цьому сам чоловік є носієм захворювання і продовжує передавати його іншим жінкам.

Щоб убезпечити себе та інших, потрібно регулярно здавати аналізи на захворювання, що передаються статевим шляхом. Однак навіть ті, у кого лише один постійний партнер, піддаються деякому ризику, і справа тут не в можливій невірності, а знову ж таки в неоднозначності інкубаційного періоду. Якщо цілеспрямовано не здавати аналізи на виявлення певних маркерів ВПЛ, не можна дізнатися про його присутність в організмі, якщо немає зовнішніх проявів. З цієї причини постійним статевим партнерам рекомендується спільно пройти обстеження, щоб бути в курсі можливих патологій. Такий крок може бути розцінений, як недовіра один до одного, але насправді це важливе, відповідальне рішення, яке дозволяє зрозуміти на що звернути увагу.
Незважаючи на те, що ВПЛ передається різними шляхами, в тому числі і побутовим, тобто через тактильний контакт з носієм вірусу або предметами його користування, конкретно папіломи статевих органів (кондиломи) передаються тільки при статевому контакті. При цьому можливість зараження виникає тільки в тому випадку, якщо на шкірі і слизових статевих органів чоловіка є відкриті ушкодження – навіть невелика незагоєна подряпина може стати відкритими дверима для папіломавірусних клітин.

Захворювання може передатися і при оральному сексі, якщо заражені клітини локалізуються на слизовій оболонці порожнини рота партнерки.
Пусковим механізмом для утворення кондилом на шкірі є зниження імунітету, тобто природної здатності організму перешкоджати захворюванням. На це можуть вплинути наступні фактори:

 • часті простудні та інші інфекційні захворювання;
 • генетично обумовлений ослаблений імунітет;
 • малорухливий спосіб життя, відсутність активного відпочинку;
 • шкідливі звички;
 • нетрадиційні види сексу, гомосексуалізм;
 • перевтома, недосипання;
 • часті сильні стреси;
 • переохолодження;
 • нестача вітамінів.

Чим більшої шкоди було завдано імунітету, тим яскравіше будуть проявлятися кондиломи на статевому члені. У деяких випадках відновлена захисна система організму може самостійно впоратися із захворюванням, тобто відбудеться самолікування. Такі випадки зустрічаються вкрай рідко, тому сподіватися на успішний результат без медичного втручання не варто.


 

 

Основні симптоми гострих кондилом у чоловіків

 

Гострі кондиломи у чоловіків найчастіше з’являються саме на пенісі, рідше – в області мошонки, навколо анального отвору або в роті. Останні місця локалізації обумовлені нетрадиційними видами сексу. Основним симптомом ВПЛ в області геніталій є шкірні новоутворення, при стандартному перебігу захворювання інших ознак хвороби немає.

Спочатку на статевому члені з’являється одна або кілька розрізнених поодиноких кондилом, що не перевищують міліметра в діаметрі. За зовнішнім виглядом вони можуть нагадувати кольорову капусту або м’якоть цитрусового плоду.

Нарости можуть розташовуватися на вуздечці, голівці або тілі статевого органу, прикріплені до поверхні тонкою ніжкою. Найчастіше новоутворення не відрізняються за кольором від решти шкіри або слизової оболонки, але в деяких випадках вони можуть бути більш світлими, зустрічаються і майже білі нарости.

Якщо на цьому етапі не почати лікування, кондиломи будуть поступово збільшуватися в розмірах і зливатися, утворюючи так звані «півнячі гребінці». Якщо новоутворення розростуться до уретри і локалізуються в ній, виникне запалення, яке буде постійно викликати болі при сечовипусканні і інші неприємні симптоми.

Дискомфорт безпосередньо від кондилом може виникнути тільки якщо вони досягти великих розмірів і будуть травмуватися при носінні тісного одягу або статевому контакті. У деяких випадках чоловіки відчувають свербіж в області геніталій, а шкіра статевого члена червоніє. Це може говорити про приєднання вторинної інфекції.

Загальне погіршення стану виникає рідко, але все ж таке можливо. В цьому випадку у пацієнта з’являються такі скарги:

 • втрата апетиту;
 • порушення сну;
 • підвищена стомлюваність;
 • слабкість;
 • озноб;
 • сонливість.

Найчастіше такі симптоми при кондиломах у чоловіків вказують не на патологічні процеси, що відбуваються в одній з внутрішніх систем організму, а на психологічно пригнічений стан. Певну роль може зіграти і відсутність сексу, тобто розрядки для організму, сором перед партнеркою або боязні заразити її, якщо вірус їй ще не передався.


 

 

 

Діагностика гострих кондилом

При виявленні перших кондилом потрібно найближчим часом звернутися до уролога або венеролога. Після проведення первинного огляду лікар призначить серію додаткових аналізів для підтвердження попереднього діагнозу і визначення маркера ВПЛ. Останнє необхідно, оскільки деякі різновиди цього вірусу є небезпечними в плані можливості виникнення злоякісної пухлини. Найбільшу небезпеку такі маркери представляють для статевих партнерок, яких заразив чоловік, оскільки у жінок рак статевих органів зустрічається набагато частіше.

Повне обстеження включає в себе:

 • огляд та опитування пацієнта;
 • уретроскопія;
 • аноскопія;
 • зішкріб;
 • цитологічний або гістологічний аналіз;
 • ПЛР-діагностика венеричних захворювань;
 • визначення маркера ВПЛ після постановки діагнозу.

Партнерці так само необхідно пройти повне обстеження, тільки в її випадку уретроскопія замінюється на кольпоскопію, а всі інші аналізи залишаються. Для виключення захворювань іншої природи потрібна додаткова консультація з проктологом і венерологом. Зокрема, гострі кондиломи статевого члена необхідно відрізнити від раку статевих органів, меланоми і сифілісу, оскільки ознаки можуть бути схожими.

Після постановки точного діагнозу лікар призначає відповідне лікування. Залежно від індивідуальних особливостей пацієнта і тяжкості захворювання може бути призначена як консервативна терапія медикаментами, так і хірургічне втручання.


 

 

Лікування гострих кондилом

Лікування аптечними препаратами в більшості своїй передбачає використання засобів для зовнішнього застосування. Таблетки і інші ліки для прийому перорально зазвичай спрямовані на загальне зміцнення імунітету і зняття можливих симптомів патології.

Популярним на сьогоднішній день засобом є Кондилін у вигляді розчину з доданим пластиковим аплікатором. Препарат потрібно наносити на кожну кондилому двічі на добу протягом 3 днів, після чого робиться перерва на 4 дні. При необхідності лікування за цією схемою повторюється знову, але загальна тривалість терапії не повинна перевищувати 5 тижнів.

Кондилін потрібно наносити на новоутворення обережно, виключаючи попадання на здорову шкіру і слизову. У перший раз застосування проводиться безпосередньо лікарем або під його наглядом. Протипоказань до використання ліків небагато, в їх число входить індивідуальна непереносимість компонентів і одночасне застосування інших препаратів, активною речовиною яких є подофіллотоксін.

Ще одним засобом для зовнішнього застосування проти кондилом є Солкодерм – розчин на основі декількох кислот. В упаковку, крім ампул, входить пластиковий аплікатор з тупим і гострим кінцем. Під час процедури рекомендується точково наносити препарат на новоутворення, після чого розподіляти його тупим боком. Може знадобитися кілька нанесень розчину з інтервалом в 3-5 хвилин.

Особливістю цього засобу є те, що його може застосовувати тільки лікар або медсестра під його контролем, самолікування протипоказане. Перевагою такого способу є те, що можна без побоювання обробити кондиломи на голівці або в уретрі з мінімальною ймовірність травмування здорової шкіри.

Такі заходи безпеки необхідні, оскільки Солкодерм характеризується агресивним впливом. Зазвичай достатньо однієї процедури, щоб позбутися від кондилом, в деяких випадках необхідно провести кілька сеансів, перерва між якими повинна бути не менше місяця.


 

 

Видалення кондилом хірургічним шляхом

 

Якщо новоутворення на статевому члені у чоловіка великі, при відсутності протипоказань лікар може призначити їх видалення. При цьому при локалізації кондилом в уретрі застосовують ендоскопічні інструменти для зниження ризику травмування. Можуть бути призначені і апаратні процедури, які не передбачають пошкодження шкіри:

 • Кріодеструкція. Всі кондиломи обробляються рідким азотом за допомогою розпилювача, в результаті чого через деякий час вони самостійно відмирають. Для повного позбавлення від проблеми може знадобитися кілька сеансів.
 • Лазерна терапія. Новоутворення обробляють лазерним променем, який припікає їх, залишаючи на шкірі корочку. Після її відпадання можуть залишитися рубці.
 • Радіохірургія. Метод схожий на лазерну коагуляцію, тільки апарат випускає радіохвилі високої частоти, які буквально зрізують кондиломи. Метод в більшості випадків не залишає рубців, загоєння відбувається швидко.

У більшості випадків лікарі все ж схиляються до неінвазивних технік видалення кондилом на статевих органах, щоб уникнути зайвих ризиків. Слід, однак, враховувати, що такі методи коштують дорожче, ніж традиційне висічення скальпелем, а проводити їх треба виключно в надійних медичних установах.

 

02.05.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(4 оцінки, в середньому: 5 з 5)