Невроз нав’язливих станів

 

Невроз нав’язливих станів (обсесивно-компульсивний розлад або невроз нав’язливості) – розлад функціонування нервової системи, що супроводжується нав’язливими думками – обсессіями і нав’язливими діями – компульсіями, які порушують нормальне життя людини.

 
Обсессіі або нав’язливі думки – часто виникаючі небажані думки, образи, спонукання, фантазії, бажання, побоювання. При неврозі нав’язливості людина сильно фіксується на цих думках, не може відпустити їх і переключитися на обдумування чогось іншого. Ці думки заважають вирішенню реальних поточних завдань. Вони викликають стрес, страх і порушують нормальну життєдіяльність.
Виділяють наступні види обсессій:

 • агресивні спонукання;
 • недоречні еротичні фантазії;
 • богохульні думки;
 • нав’язливі спогади неприємних випадків;
 • нераціональні страхи (фобії) – боязнь закритих і відкритих просторів, боязнь заподіяти шкоду близьким, боязнь хвороб, яка виражається в страху перед брудом і «мікробами».

Основна риса обсессій, то що страхи і побоювання не мають під собою раціональної основи.
Компульсії або нав’язливі дії – стереотипно повторювані вчинки, які хворий повторює багато разів. При цьому він відчуває, що змушений їх виконувати, в іншому випадку може статися щось страшне. За допомогою цих дій людина намагається вгамувати тривогу, викликану нав’язливими думками, вигнати ці образи зі свідомості.
Найчастіше такими нав’язливими ритуалами бувають:

 • миття рук або тіла – відбувається без потреби, аж до появи ран і подразнень шкіри;
 • прибирання в будинку надмірно часто, особливо із застосуванням сильних засобів дезінфекції;
 • розкладання речей в шафі, навіть якщо до цього вони лежали в порядку;
 • багаторазова перевірка електричних приладів, газу, дверних замків;
 • підрахунок усіх предметів – ліхтарних стовпів по дорозі, вагонів поїзда, ступенів;
 • перестрибування тріщин на дорозі;
 • повторення словесних формул.

Головна риса компульсій, то що від них майже неможливо відмовитися.

Нав’язливі думки і дії усвідомлюються людиною як щось хворобливе. Вони тривожать, викликають нові страхи: страх зійти з розуму, страх за своє здоров’я і безпеку близьких. Ці побоювання марні. Люди з неврозом нав’язливих станів не сходять з розуму, оскільки це невротичний розлад є функціональним порушенням роботи мозку, а не повноцінною психічною хворобою.

Нав’язливі ідеї і прагнення агресивного характеру ніколи не реалізуються – тому хворі неврозом не здійснюють аморальних вчинків і злочинів. Агресивні наміри знешкоджуються високою моральністю і гуманністю людини.

Невроз нав’язливих станів – поширеність. Вважається, що від різних форм цього розладу страждає близько 3% населення Землі. Цей показник може бути значно вище – багато хворих приховують від оточуючих симптоми і не звертаються за допомогою, тому більшість випадків хвороби залишаються не діагностованими.

Діти до 10-ти років хворіють рідко. Зазвичай початок захворювання припадає на вік 10-30 років. Від початку захворювання до звернення до фахівця, як правило, проходить 7-8 років. Захворюваність вище серед міських жителів низького і середнього достатку. Кількість хворих значно більша серед чоловіків.

Для людей, які страждають неврозом нав’язливих станів, характерні високий інтелект, розумовий склад розуму, загострена совісність. Такі люди, як правило, перфекціоністи, схильні до сумнівів, підозріливості та тривожності.

Окремі страхи і тривоги притаманні практично всім людям і не є ознакою обсесивно-компульсивного розладу. Ізольовані страхи – висоти, тварин, темряви періодично виникають у здорових людей. Багатьом знайомий страх, що праска залишилася увімкненою. Більшість перед відходом перевіряють, чи вимкнений газ, чи закриті двері – це нормальна поведінка. Здорові люди після перевірки заспокоюються, а люди з неврозом продовжують відчувати страх і тривогу.

 

28.04.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(4 оцінки, в середньому: 5 з 5)