Алкогольні отруєння

Алкогольні отруєння займають лідируючі позиції серед побутових отруєнь. На частку алкоголю припадає понад 60% всіх смертельних отруєннь. Велика частина смертей (95% -98%) відбувається до надання медичної допомоги. Як розпізнати алкогольне отруєння, і яких заходів слід вжити, щоб уникнути трагічних наслідків?

Етанол (етиловий або винний спирт) – хімічна речовина помірно токсичної активності, безбарвний, летючий, запалюється. Змішується з водою в будь-яких кількостях, легко розчиняється в жирах. Швидко поширюється по організму, легко проникає через біологічні мембрани.

Цікаві факти про алкоголь
Етанол природна речовина для нашого організму. У нормі етанол утворюється в процесі метаболізму різних речовин, а так само при бродінні в кишечнику. Однак його концентрація мінімальна (0,003 г / л) і не становить загрози для здоров’я.
У шлунку всмоктується 20% прийнятого етанолу, інші 80% всмоктуються в тонкій кишці.
На порожній шлунок за 15 хвилин в кров всмоктується половина прийнятої дози етанолу. В середньому через 1год 30 хвилин в крові спостерігається максимальна концентрація етанолу.
Швидше за все в кров всмоктуються міцні (більше 30 градусів) і газовані алкогольні напої.
Швидкість всмоктування етанолу зростає при повторних прийомах і при захворюваннях шлунка (гастрит, виразкова хвороба).
Їжа, яка перебуває в шлунку знижує швидкість всмоктування етанолу. У зв’язку з цим споживання алкогольних напоїв на ситий шлунок одна з профілактик алкогольних отруєнь. Як правило, одномоментне споживання 0,5 л горілки дорослим викличе алкогольне отруєння. Однак таж кількість горілки, випита протягом дня, лише буде зберігати стан сп’яніння.
Володіючи хорошою здатністю розчинятися в жирах, етанол легко проникає в організм через шкірні покриви. Описано смертельні випадки отруєнь дітей при використанні спиртових екстрактів рослин для компресів і укутувань.
Етанол легко проникає через плацентарний бар’єр і поширюється по всьому організму плода. Токсична дія спирту на плід набагато сильніша, ніж на організм матері.
В середньому смертельна доза алкоголю становить 300 мл 96% етанолу при одноразовому прийомі.
Етанол виводиться з організму за трьома основними шляхами: 1) через нирки виводиться 2-4% етанолу, 2) через легені 3-7%, 3) в печінці переробляється до 90-95% етанолу, де в кінцевому підсумку розщеплюється до вуглекислого газу і води.


Отруєння сурогатами алкоголю

 

Сурогати алкоголю – це різні види рідин, що не створені для вживання всередину, проте вони використовуються замість алкогольних напоїв для досягнення стану сп’яніння.
Види сурогатів:

 • Одеколони, лосьйони, різні лікарські настоянки (глоду, пустирника ін.)
 • Технічні рідини (гальмівна рідина, антифриз, склоочисники та ін.)
 •  Метиловий спирт, етиленгліколь – найбільш небезпечні сурогати.

В цілому симптоми отруєння сурогатами алкоголю схожі з отруєнням етанолом. В першу чергу це: нудота, блювота, болі в животі, діарея, нездужання, загальна слабкість, порушення координації рухів, млявість, сонливість, порушення свідомості. Однак отруєння метиловим спиртом і етанолом має ряд особливостей і відрізняється особливою тяжкістю перебігу.


 

 

Отруєння метиловим спиртом

Метиловий спирт міститься в: рідини для очищення стекол автомобіля і розчинниках. В організмі Отруєння метиловим спиртомметиловий спирт окислюється до формальдегіду і мурашиної кислоти, які і здійснюють головну токсичну дію. Симптоми отруєння виникають через 12-24 після вживання. Симптоми: головний біль, нудота, сильна блювота, болі в животі, запаморочення, нездужання, порушення зору (мушки, туман перед очима, двоїння в очах, сліпота). При отруєнні метиловим спиртом дуже часто уражається сітківка ока і зоровий нерв, що в багатьох випадках призводить до сліпоти. Стійке розширення зіниці при отруєнні вважається несприятливою прогностичною ознакою. У важких випадках смерть виникає від паралічу дихання і порушення серцево-судинної діяльності.


 

 

Отруєння етиленгліколем

 

Етиленгліколь міститься в: гальмівній рідині, антифризі, розчинниках, засобах для миття скла. При попаданні етиленгліколю в організм в процесі його розпаду утворюються гліколева і щавлева кислота, які і визначають важкий перебіг отруєння. Щавлева кислота утворює нерозчинні солі, які закупорюють ниркові канальці, викликаючи гостру ниркову недостатність. Виражені симптоми отруєння виникають через 4-8 годин після вживання етиленгліколю. Симптоми: нудота, повторна блювота, психічне і фізичне збудження, тремор, судоми, пригнічення свідомості, кома. Через 2-3 дні після отруєння виникають симптоми гострої ниркової недостатності: гострі болі в попереку, животі, сеча кольору «м’ясних помиїв», зменшення кількості сечі.


 

Що робити при отруєнні алкоголем?

Чи потрібно викликати швидку?
Так потрібно!
Зробити це треба якомога раніше ось чому:

 • Алкогольне отруєння важкий патологічний стан, який часто призводить до летального результату.Що робити при отруєнні алкоголем
 • Тільки фахівець здатний об’єктивно оцінити стан хворого.
 • Лікування алкогольного отруєння вимагає введення ряду медикаментозних засобів.
 • У більшості випадків лікування алкогольного отруєння здійснюється у відділенні інтенсивної терапії та реанімації.
 • Невчасно і неправильно надана перша допомога часто призводить до смерті. 95% з усіх смертельних випадків від отруєння алкоголем відбуваються до надання першої медичної допомоги.

 

Чого робити не можна при алкогольному отруєнні?

 

 • Укладати хворого на спину, великий ризик того що він захлинеться блювотними масами
 • Знову давати алкоголь, тільки якщо це не отруєння метиловим спиртом або етиленгліколем
 • Приймати холодний душ. При алкогольному отруєнні порушені процеси терморегуляції, організм і так страждає від втрати тепла. Холодний душ може тільки погіршити ситуацію.
 • Змушувати потерпілого підніматися на ноги і ходити. На момент отруєння всі органи і системи працюють в екстремальному режимі, і будь-який додатковий стрес може привести до їх пошкодження.
 • Не залишати хворого одного. Наприклад: потерпілий може в будь-який момент втратити свідомість, і задихнуться в разі западання язика.
 • Не викликати блювоту, не робити промивання шлунка якщо хворий без свідомості (в домашніх умовах). Великий ризик потрапляння шлункового соку в дихальні шляхи і розвитку гострої дихальної недостатності.

Ускладнення алкогольного отруєння

 • Гострий токсичний гепатит
 • Гостра печінкова недостатність
 • Гострий панкреатит
 • Алкогольний делірій ( «біла гарячка»), марення, галюцинації
 • Синдром Мендельсона (Синдром Мендельсона – важкий стан, при якому розвивається гостра дихальна недостатність, внаслідок потрапляння шлункового соку в дихальні шляхи). При алкогольному отруєнні синдром частіше розвивається в разі потрапляння блювотних мас у дихальні шляхи.
11.08.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)