Аденома простати. Причини, симптоми, лiкування

Аденома простати – захворювання, яке починається у чоловіків в зрілому віці і характеризується доброякісним збільшенням (гіперплазія) парауретральних залоз.

Аденома простати може з’являтися вже у віці 40-50 років. За даними ВООЗ (всесвітня організація охорони здоров’я) спостерігається наростання захворювання, починаючи з 12% у чоловіків у віці 40-49 років до 82% в 80 років. Після 80 років аденома простати зустрічається в 96% випадків.

Проведені дослідження привели до результату, що аденома простати у негроїдної раси зустрічається частіше, а у жителів Японії та Китаю рідше. Це відбувається через особливості харчування азіатських країн, в якому знаходиться велика кількість фітостеролів, які володіють профілактичними властивостями.


Чому виникає аденома простати?

Причини розвитку гіперплазії передміхурової залози до кінця не вивчені. Проведені наукові дослідження пов’язують дане захворювання з віком чоловіки (чим старше вiк чоловіка, тим частіше вони хворіють аденомою простати). У молодому віці чоловіки дуже рідко хворiють на гіперплазію простати.
З віком відбуваються зміни в нейроендокринної регуляції передміхурової залози (після 40 років у чоловіків вироблення тестостерону знижується, а секреція естрогенів збільшується).

Існує ряд факторів що підвищують ризик розвитку аденоми простати:

 • Генетична схильність (хтось із рідних хворів даним захворюванням)
 • Надмірна вага (призводить до порушення метаболізму та ендокринної регуляції)
 • Незбалансоване харчування (вживання в їжу надлишку солоних, гострих, жирних продуктів).
 • Проведені дослідження не довели впливу – статевої активності, тютюнопаління, вживання алкоголю, інфекційних захворювань на розвитку доброякісної гіперплазії простати.

Симптоми аденоми простати

Симптоматична картина захворювання залежить від стадії захворювання.
Існує три стадії захворювання
1 стадія характеризується виникненням скарг при повному спорожненні сечового міхура (стадія компенсації).
2 стадія характеризується значним порушенням роботи сечового міхура в якому після сечовипускання залишається значна кількість сечі (стадія субкомпенсації).
3 стадія розвивається повна дисфункція сечового міхура з феноменом парадоксальної ишуриї (виділення по краплях сечі з переповненого сечового міхура).

симптоми аденоми простати

Всі симптоми захворювання можна розділити на обструктивні (пов’язані з утрудненням виділення сечі) і іррітативнi (симптоми подразнення).
Обструктивні симптоми:
Млява струмінь сечі – швидкість, з якою виділяється сеча – знижена.
Иницiальна (первинна) затримка сечовипускання – сечовипускання не відбувається відразу після розслаблення сфінктером, а після деякої затримки.
Необхідно напружувати м’язи черевного преса – щоб здійснити сечовипускання хворому доводиться істотно напружувати м’язи живота.
Переривчасте сечовипускання – тобто сечовипускання по частинах (у нормі сечовипускання відбувається без перерв до повного спорожнення сечового міхура).
Вихід сечі по краплях в кінці сечовипускання (в нормі цього не відбувається)
Почуття ще не повного спорожнення сечового міхура (в нормі після сечовипускання чоловіки відчувають, що сечовий міхур повністю випорожнився).
Ірритативні симптоми з’являються через нестабільність сечового міхура і з’являються під час накопичення і наступного знаходження сечі в міхурі.

Денна поллакиурiя – прискорена кількість сечовипускань у денний час доби. У нормі кількість сечовипускань від 4 до 6 на день, якщо людина п’є не більш 2.5 літрів рідини на добу і не лікується діуретиками. Поллакіурія може досягати до 15-20 сечовипускань в день.

Нічна поллакіурія або ніктурія – прискорена кількість сечовипускань вночі. У нормі людина може спати в ночі, не спорожняючи сечовий міхур. Ніктурія з’являється до 3 разів і більше.

Помилкові позиви на сечовипускання – стани, при яких позив присутній, а сечовипускання не відбувається.
Важливу роль в появі симптомів відіграє порушення функції детрузора (м’яз сечового міхура, що виганяє сечу). У нормі скорочення детрузора відбувається при повному розкритті шийки сечового міхура. При аденомі простати виникає нестабільність детрузора. Це відбувається через підвищення активності детрузора по відношенню до адренергічних впливів. Цей феномен відбувається, як правило, на тлі ослаблення скорочувальної здатності детрузора.

Гіперплазічні вузли простати викликають порушення кровопостачання шийки сечового міхура, що поряд зі зниженим порогом збудливості детрузора призводить до його дисфункції.


Лікування аденоми простати

Медикаментозне лікування аденоми

Блокатори альфа адренорецепторів. Ці препарати знижують тонус гладком’язових структур шийки міхура і простати, що призводить до зменшення уретрального опору під час сечовипускання.
Використовують такі препарати як празозин, альфузозину, доксазозин, теразозин. Ці препарати необхідно застосовувати тривало більше 6 місяців. Терапевтичний ефект спостерігається через 2-4 тижні застосування цих препаратів.
Дозування:

 • Празозин 4-5 міліграмів на добу в 2 прийоми
 • Альфузозин 5-7.5 міліграм на добу в 2 прийоми
 • Доксазозин 2-8 міліграмів на добу одноразово
 • Теразозин 5-10 міліграм в добу одноразово

Особлива вказівка: якщо позитивний ефект не вдається досягти через 3-4 місяці необхідно міняти тактику лікування.

Інгібітори 5 альфа редуктази. До цієї групи відносяться финастерид і дуастерід. Їхня дія полягає в блокуванні на рівні простати перетворення тестостерону в дигідротестостерон. Ці препарати не зв’язуються з андрогенними рецепторами і не володіють побічними діями характерними для гормональних препаратів.
Оптимальна доза фінастериду 5 міліграм на добу. При такому лікуванні спостерігається зменшення простати через 3 місяці на 20%, а через 6 місяців на 30%.

 

Лікування аденоми фітопрепаратами

лiкування аденоми простати

Лікування фіто препаратами використовувалося людьми ще з давніх часів. Останнім часом ці препарати стали дуже популярні в країнах Європи, Японії та США.

 

Пермиксон – французький препарат з плодів американської карликової пальми, який здійснює інгібуючу дію на 5 альфа редуктазу. Також має місцевим антипроліферативним і протизапальним ефектом.
Проведені обстеження довели, що тривале застосування препарату (протягом 5 років), призводить до значного зменшення обсягу простати і обсяг залишкової сечі, а також знімає симптоми захворювання. Пермиксон характеризується хорошою переносимістю і відсутністю побічних ефектів.

Простамол Уно – препарат, що виготовляється з плодів пальми Сабаль. Препарат має протизапальну, антиексудативну (перешкоджає накопиченню патологічної рідини), антиандрогенною дією (за рахунок інгібування 5 альфа редуктази). Препарат не впливає на рівень статевих гормонів, не змінює рівень артеріального тиску, не впливає на сексуальну функцію.

Лікування аденоми простати фіто препаратами проводять при гіперплазії простати першого та другого ступеня.


 

Профілактика аденоми простати

 • Щоденна рухливість і заняття спортом (але без надмірних навантажень). Фізична активність знижує ризик розвитку застійних процесів в малому тазу.
 • Здорове харчування, яке передбачає виключення з раціону кислих, солоних гострих копчених продуктів.
 • Обов’язкова наявність в раціоні фруктів і овочів, а також вітамінів всіх груп.
 • Боротьба із зайвою вагою (покращує метаболізм у всьому організмі).
 • Виключити носіння обтягуючих в області промежини речей: трусів, штанів.
 • Виключити випадкові статеві контакти як засіб профілактики статевих інфекцій.
23.12.2015
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)