Діагностика аденоми простати

 

Первинна діагностика аденоми передміхурової залози проводиться ще на першому лікарському прийомі. Спеціаліст з’ясовує симптоми, уточнює характер сечовипускання, наявність інших хронічних захворювань і проводить пальцеве ректальне обстеження аденоми передміхурової залози.

Процедура може проводитися в колінно-ліктьовий позі пацієнта, в положенні стоячи (з опорою на стіл), лежачи на боці із зігнутими ногами. За допомогою цієї процедури виявляється розмір і форма, еластичність і консистенція простати, симетрія, наявність больових відчуттів, відокремлюваний секрет залози. Ректальне дослідження дозволяє диференціювати аденому і простатит, запідозрити злоякісну пухлину. При аденомі передміхурової залози частки симетрично збільшені, часто значно.

Після цього лікарем призначаються інструментальні методи дослідження та лабораторні аналізи.

 

 

Інструментальні методи діагностики аденоми простати

УЗД аденоми передміхурової залози – основний метод, що дозволяє діагностувати розростання тканин органу. Воно проводиться в двох варіантах:

  • трансабдомінальний (за допомогою датчика, розміщеного на черевну передню стінку);
  • трансректальний (з введенням датчика в пряму кишку).

Перший спосіб – допомагає визначити не тільки розміри, форму простати, але і провести паралельне обстеження сечового міхура і нирок, які страждають через гіперплазію залози. Цей спосіб не вимагає особливої ​​підготовки (необхідно тільки наповнити сечовий міхур, для чого пацієнтом за 30-40 хвилин випивається не менше літра води) і може виконуватися в день первинного звернення пацієнта. За допомогою абдомінального УЗД також визначається залишкова сеча при аденомі передміхурової залози.

Найточнішим способом є трансректальний. Завдяки йому можна не тільки побачити форму, симетричність і розміри простати, а й детально обстежити м’які тканини, провести доплерографію (оцінити кровопостачання залози). Зазвичай перед його проведенням необхідно зробити клізму, а за два дні до процедури бажано витримати спеціальну дієту для усунення ризиків газоутворення. Датчик, який має в діаметрі 2 см, вводиться на кілька сантиметрів в глибину (не більше 6). Процедура не болюча, але може супроводжуватися неприємними відчуттями.

На УЗД ознаки аденоми передміхурової залози можуть бути помічені, якщо простата збільшена. Гіперплазія виявляється як капсула з чіткими контурами, яка може бути вузловою (в більшості випадків) або дифузійною.

Аденома простати на фото УЗД може бути візуалізована вже при розмірі 7 мм. Початкова стадія описується як утворення, оточене гіпоехогенною ділянкою. У запущених випадках відзначається асиметрія простати, структурна неоднорідність. За результатами УЗД оцінюють ступінь здавленості уретри новоутворенням.

Визначення аденоми передміхурової залози за допомогою ультразвуку проводиться разом з оцінкою кровопостачання органу. При наявності захворювання відбувається гіперплазія уретральних артерій в центрі простати і їх зменшення на периферичних ділянках. Збільшується швидкість кровотоку в капсулярних артеріях.

 

 

Лабораторні методи діагностики аденоми простати

Необхідно диференціювати діагноз «аденома передміхурової залози» і пухлина простати, для чого призначається аналіз крові, що виявляє простатичний специфічний антиген – ПСА. Він виробляється в простаті і сконцентрований в її протоках. У крові антиген знаходиться в невеликій кількості, але в достатній для визначення. З метою оцінки характеру новоутворення (доброякісне або злоякісне) досліджують вільну форму ПСА. Її нормальні значення знаходяться в межах 0 до 4 нг / мл (у молодих чоловіків – до 2,5 нг / мл, літніх – 3,5). Відповідно, рівень ПСА при аденомі передміхурової залози підвищений.

Біопсія аденоми передміхурової залози призначається при підозрі на її злоякісну природу (прискорене зростання, наявність ущільнень при пальцевому ректальному обстеженні). Процедура полягає в заборі клітин з тканин простати. Їх отримують за допомогою довгої пружинної голки, яку вводять кількома способами:

Трансректальний варіант є найпоширенішим. Він виконується під місцевою анестезією і під контролем трансректального УЗД. Процедура триває приблизно півгодини, і за цей час на аналіз береться 12 тканинних зразків з різних ділянок простати. Екран УЗД фіксує точне попадання голки в залозу.

Біопсія трансуретальним способом при аденомі передміхурової залози проводиться за допомогою цітоскопії з відеокамерою. Лікар здійснює забір необхідних тканин за допомогою ріжучої петлі, візуально відстежуючи свої дії. Процедура зазвичай проводиться під місцевою анестезією, але може використовуватися спинальний або загальний наркоз. Приблизний час, що витрачається при трансуретальному способі, 30-40 хвилин.

Трансперінеальна біопсія проводиться найрідше: вона передбачає взяття тканини через розріз в промежині (місце між анусом і мошонкою). Звичайний час її проведення 15-20 хвилин. Для цього потрібне введення спинального або загального наркозу і знаходження пацієнта деякий час після процедури в стаціонарі. В даний час починають використовувати місцеву блокаду статевого нерва в якості анестезії, яка дозволяє не використовувати наркоз.

До того, як визначити аденому передміхурової залози за допомогою біопсії, необхідний курс антибіотикотерапії для виключення подальшого інфікування. Він повинен призначатися лікарем на ознайомчій консультації перед процедурою.

Протягом декількох днів після забору тканин можуть відзначатися незначні болі в малому тазі, сеча може забарвлюватися в червоний колір. Після трансректальної процедури можуть бути виділення крові із заднього проходу 2-3 дня.

При аденомі передміхурової залози за результатами біопсії ракові клітини і інфільтрація оточуючих тканин, як це буває при злоякісних пухлинах, не виявляються. При наявності сумнівних результатів може призначатися повторна біопсія.

18.06.2017
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)