Аденома простати. Симптоми, лікування

 

Аденома передміхурової залози – це доброякісна пухлина. При цій хворобі в області простати виникають невеликі новоутворення – вузлики. Вони з часом розростаються і здавлюють канал, який відповідає за сечовипускання, порушуючи цей процес.

Аденома передміхурової залози у чоловіків часто виникає в віці сорока-п’ятдесяти років. Оскільки дана пухлина носить доброякісний характер, метастаз в даному випадку бути не може. Це і є основною відмінністю аденоми від раку передміхурової залози.

До основних причин зародження цієї хвороби відноситься перебудова чоловічого організму з віком. Рівень чоловічих гормонів (тестостерон) починає знижуватися, а жіночих (естрогени) – рости.

Також не слід плутати дане захворювання з простатитом. Не забувайте про те, що доброякісна пухлина – це аденома передміхурової залози, простатит – це просто запалення. Але і одне, і інше в наш час прекрасно лікується.

Важити аденома у дорослого чоловіка може близько 160-280 мг. Що стосується розмірів цієї пухлини, то вона може досягати 25-45 мм в довжину, 22-40 мм в ширину і 10-23 мм в товщину. Але у кожного ці показники можуть бути різними. Такі параметри є суто індивідуальними.

Ще слід зазначити, що в тому випадку, якщо ви не почнете лікуватися вчасно, то у вас можуть виникнути деякі ускладнення аденоми передміхурової залози, а саме:

 • Запалення сечовивідних шляхів. Наприклад, цистит, ниркова недостатність або уретрит. Сеча застоюється в сечовивідних шляхах, тому розвиваються різні інфекції.
 • Затримка сечі, яка може виникнути в тому випадку, якщо під час захворювання ви зловживали алкоголем, переохолоджуватися, вимушено дотримувалися постільного режиму або у вас були запори.

У таких випадках рекомендовано звернутися за допомогою до лікаря.


[tip]

Зміст:

[/tip]


Стадії аденоми простати

Розрізняють три стадії аденоми передміхурової залози:

 • Стадія компенсації. На цій стадії сеча може виділятися занадто млявим струменем, може виникати розлад процесу сечовипускання, під час сну буде з’являтися бажання сходити в туалет, сам процес буде трохи порушений. В цілому дана стадія може тривати близько дванадцяти років. Але це суто індивідуальний показник, ця стадія може затягуватися як на більш тривалий період, так і на менш тривалий.
 • Стадія субкомпенсації. В даному випадку функція сечового міхура буде трохи порушена, і в ньому буде з’являтися залишкова сеча. Ви будете відчувати, що сечовий міхур не повністю випорожнився. Часто виникатиме затримка сечі, а часом в сечі будуть спостерігатися домішки крові, сеча може ставати каламутною. До цих симптомів можуть приєднатися симптоми ниркової недостатності. Також хворому на даній стадії доводиться тужитися під час сечовипускання, тому може виникнути випадання прямої кишки. При цьому запалюється сечовий міхур. А деякі зовнішні чинники можуть настільки негативно відбитися на здоров’ї хворого, що у нього буде повна відсутність сечі.
 • Стадія декомпенсації. Функція нирок повністю порушується, а сеча є каламутною і виділяється разом з краплями крові. Застояна сеча на даному етапі може становити два літри. Через це хворі змушені використовувати під час походу в туалет спеціальний мочеприймальник. До того ж з часом почне знижуватись апетит, з’являтися запори і підвищуватися температура. Тут хворому в негайному порядку потрібна медична допомога.

Також варто відзначити, що для того, щоб не було ніяких наслідків, необхідно якомога швидше звернутися до лікаря уролога при проявах перших же ознак захворювання. І затягувати з візитом до лікаря не варто, оскільки наслідки аденоми передміхурової залози можуть бути плачевними.

 

Симптоми аденоми простати

 

 

 • затримка початку сечовипускання з напругою черевної стінки;
 • слабкий, переривчастий натиск сечі;
 • нічне нетримання, часте сечовипускання вдень;
 • помилкові позиви, в тому числі і на дефекацію;
 • відчуття неповного випорожнення.

Ознаки збільшеної аденоми передміхурової залози спочатку захворювання можуть бути відсутні. Але з часом пухлина знизить функції сечостатевої системи, тому чоловікам від 40 років раз на рік слід обстежитися в уролога.

Порушення сечового відтоку не залежить від величини новоутворення. Гостра затримка сечі може виникнути при аденомі передміхурової залози, якщо невелика пухлина нависла над уретрою. У той же час великий «вузол» в залежності від свого розташування може не давати клінічної картини патології.

 

Симптоми на різних стадіях розростання аденоми

Перші ознаки патології аденоми передміхурової залози розвиваються у чоловіків не відразу. На початкових стадіях відсутні клінічні прояви патології. Симптоми захворювання непостійні, вони то посилюються, то зменшуються. Гіпертрофія розвивається в три стадії: компенсація, субкомпенсация, декомпенсація.

 

Симптоми аденоми передміхурової залози на стадії компенсації

На цьому етапі основні симптоми розростання аденоми передміхурової залози у чоловіків:

 • присутнє повне звільнення від сечі;
 • перед початком випорожнення напружуються черевні м’язи;
 • натиск струменя сечі поступово слабшає;
 • розвивається нічне нетримання і часте сечовипускання вдень.

На етапі компенсації не відбувається значної зміни функцій сечостатевої системи. У пацієнтів поступово змінюється динаміка сечового відтоку. Процес сечовипускання стає менш вільним і частим. Постійні затримки сечі при збільшеній аденомі передміхурової залози – перший симптом розвитку патології.

Спочатку, захворюванню характерні нічні позиви до сечовипускання: хворий не утримує скорочення сечового міхура, з’являється потреба в його терміновому спорожнення.

У денний час поступово змінюється відтік сечі: початок сечовипускання затримується особливо після пробудження. Збільшена аденома передміхурової залози (початкові симптоми) дозволяє сечовому міхуру повністю звільнятися від сечі завдяки стабільно працюючих м’язів. Але з часом м’язові стінки слабшають, захворювання переходить на наступний етап.

Процес початку розвитку розростання аденоми триває від року до 15 років, не доставляючи сильних незручностей чоловікові. На етапі компенсації не відбувається розвиток ускладнень. Стан пацієнта задовільний.

 

Прояви аденоми простати на другій стадії субкомпенсації

Збільшена передміхурова залоза (аденома), ознаки другої стадії хвороби:

 • слабкий струмінь сечі;
 • виникає часта уривчастість струменя;
 • процес сечовипускання частіше відбувається краплями;
 • неповне звільнення від сечі;
 • помилкові позиви, в тому числі на дефекацію.

Друга стадія патології характеризується погіршенням працездатності сечового міхура, нирок і всієї сечостатевої системи. Поступово сечовий міхур не повністю звільняється від сечі. Залишки сечі досягають до 200 мл. При розвитку хвороби її кількість лише збільшується.

На цьому етапі починається дистрофія м’язів стінок сечового міхура, він збільшується в розмірах, його чутливість знижується. Пацієнт, щоб повністю випорожнитися, повинен сильно напружувати черевні м’язи. Сеча починає мимоволі виділятися з каналу за рахунок підвищення тиску.

Поступово збільшується здавлювання сечоводів, відтік сечі постійно переривається, здійснюється хвилеподібно з короткими періодами відпочинку між позивами.

Субкомпенсація характеризується і повною затримкою сечі при переохолодженні організму, стресі, застуді, зловживанням алкоголем. Приєднується біль в області лобка. Стан пацієнта погіршується.

Аденома передміхурової залози (симптоми другої стадії) за відсутності лікування призводить до ускладнень:

 • поява грижі в паховій області;
 • при натужному сечовипусканні – випадання прямої кишки;
 • розвиток простатиту.

Дивлячись, які симптоми при аденомі передміхурової залози розвиваються у пацієнта на другому етапі захворювання, вибирається метод лікування.

 

Симптоми аденоми на третій стадії декомпенсації

На третьому етапі симптоматика захворювання виразна:

 • вкрай хворобливе сечовипускання;
 • мимовільне капання сечі;
 • запах сечі з рота;
 • сечовий міхур не повністю вивільняє сечу.

Декомпенсована стадія включає в себе парадоксальну ішурию – переповнення сечового міхура, але через відсутність тонусу м’язів сеча виділяється лише по краплях. Стінки міхура розтягнуті через постійну переповненість. Сечовий міхур визначається самостійно при пальпації в паху. Стан пацієнта швидко погіршується.

Відсутність апетиту, слабкість, сухість у роті, запори і блювота – це почалися симптоми третьої стадії. Медикаментозне лікування, як правило, замінюється операцією.

Без надання лікарської допомоги на останніх етапах захворювання розвивається азотемія, яка призводить до летального результату через порушення відтоку сечі.

 

Лікування аденоми простати

 

 

Лікування аденоми простати бажано починати з проявом перших тривожних ознак. Ефективність лікування безпосередньо залежить від якісної та своєчасної діагностики. Виділяють два основні методи лікування аденоми передміхурової залози:

 • Медикаментозний;
 • Хірургічний.

Медикаментозний шлях лікування аденоми передміхурової залози застосовують на ранньому етапі прогресу патології, коли симптоми не набули критичного характеру. Якщо хвороба встигла набути гостру форму, може знадобитися операція.

Досить часто для ефективного лікування аденоми передміхурової залози лікарі рекомендують стаціонар навіть на ранніх стадіях, оскільки він дає можливість постійного контролю над розвитком захворювання і передбачає наявність якісного медичного догляду. Лікування аденоми передміхурової залози в домашніх умовах допустимо, якщо спостерігається позитивна динаміка в перебігу хвороби, і немає істотних ускладнень.

 

Медикаментозне лікування аденоми передміхурової залози

Сучасне лікування аденоми передміхурової залози включає консервативну терапію для ранніх стадій хвороби, коли симптоматика виражена помірно, а процес ураження не торкнувся верхніх сечових шляхів. Крім того, оперативне втручання може бути протипоказано хворому по ряду причин.

Сучасні препарати дозволяють говорити про значний позитивний ефект медикаментозного лікування симптомів аденоми передміхурової залози – суттєвої мінімізації проявів і повного їх усунення, за умови комплексного і правильно підібраного лікування.

Лікарська терапія при розглянутому захворюванні призначена для реалізації наступних завдань:

 • уповільнення зростання;
 • зменшення обсягу;
 • мінімізацію негативних проявів при сечовипусканні.

Головна мета медикаментозного лікування – призупинити прогресуючий розвиток хвороби і запобігти необхідності операційного втручання. Якщо цього не вдається досягти, і операція з приводу аденоми передміхурової залози стає неминучою, від прийому медикаментів не варто відмовлятися.

Медикаментозний метод використовують як самостійно, так і в комплексі з операційним втручанням, в якості підтримуючої і регулюючої терапії. Залежно від симптомів, лікування аденоми передміхурової залози коригується фахівцем в напрямку призначення тієї чи іншої групи препаратів.

Препарати для лікування аденоми простати діляться на наступні групи:

 • Альфа-1-адреноблокатори: Омнік, Дельфаза, Гітрін, Уроксатрал. Призначаються для стимуляції відтоку сечі і спермі, зниження тиску в сечівнику, зменшення кількості позовів, зняття спазмів.
 • Знеболюючі: Ібупрофен, Диклофенак. Знімають больовий синдром в паху.
 • Гормональні препарати необхідні для припинення зростання аденоми. До ліків цієї групи відносяться: Андрокуру, Флуцином, Мікролют, Аримидекс.
 • Інгібітори 5 альфа-рудуктази: Депостат, Аводарт. Застосовуються для зменшення росту пухлини. Препарати високоефективні для зменшення великих пухлин.
 • Антибіотики при аденомі передміхурової залози: Гентаміцин, Цефалоспорин. Вони застосовуються для лікування гострої форми захворювання і призначені для усунення її причини – збудника.
 • Тканинні препарати: Простатилен, Раверон. Допомагають запобігти зростанню пухлини і зменшити обсяги передміхурової залози.
 • Гомеопатичні: Афала, Пермиксон, Фінастероід, Таденан.
 • Заспокійливі: настойки валеріани, пустирника, Новопассит.
 • Вітаміни при аденомі передміхурової залози призначають для стимулювання імунної системи.

Позитивно зарекомендували себе при лікуванні хронічного простатиту і аденомі передміхурової залози група альфа-адреноблокатори, регулярне застосування яких дозволяє досягти позитивної динаміки у відновленні нормального сечовипускання і усунення больових відчуттів. При цьому позитивний результат цієї схеми лікування аденоми передміхурової залози зберігається тривалий час. Недоліком розглянутих препаратів є наявність широкого спектра можливих побічних дій, таких як:

 • систематичні запаморочення;
 • головні болі;
 • гипотонічні прояви;
 • можливість ретроградної еякуляції.

Хворим, у яких є супутні проблеми з серцево-судинною системою, застосування розглянутих препаратів категорично не рекомендовано. Якщо організм пацієнта реагує на препарат нормально, курс призначеного альфа-адреноблокатора зазвичай продовжують. Чим лікувати аденому передміхурової залози лікар вирішує, з огляду на інтереси та індивідуальні особливості пацієнта.

При консервативному лікуванні аденоми передміхурової залози застосовується також група інгібіторів 5-альфа редуктази. Препарати цієї групи дозволяють шляхом гормональної корекції зменшити простату і призупинити прогресування захворювання. У деяких випадках очікувати ефекту застосування доводиться до півроку, а серед можливих побічних дій відзначають ослаблення лібідо і еректильну дисфункцію.

Зрозуміло, приймати будь-які препарати для лікування аденоми простати допустимо лише після консультації з фахівцем-урологом і під ретельним медичним наглядом.

Дозування і особливості режиму прийому лікарських засобів визначає лікар. Єдиного стандарту лікування аденоми передміхурової залози не існує, але при цьому важливо пам’ятати, що запорукою ефективності будь-яких лікувальних заходів є точне виконання медичних приписів.

Що стосується самолікування, то воно вкрай не рекомендовано, оскільки може привести до загального загострення симптомів і погіршення динаміки протікання хвороби. Лікування аденоми простати народними засобами (наприклад, вживання свіжого гарбузового соку і насіння, настоянки ріпчастої цибулі, настоянки чистотілу і трав’яного збору на основі глоду) може виявитися корисним, але відмовлятися від професійної медичної допомоги ні в якому разі не можна.

 

Хірургічне втручання при аденомі простати

 

Які операції роблять при аденомі передміхурової залози?

Сучасна медицина пропонує два основних види хірургічного лікування аденоми передміхурової залози:

 • трансуретральну резекцію;
 • простатектомію (анодектомію).

Особливістю трансуретральної резекції (ТУР) на передміхуровій залозі є методика видалення тканини простати, для якого використовують спеціальний прилад – резектоскоп. Його введення відбувається через сечовивідні шляхи. Після видалення аденоми передміхурової залози даними шляхом ризик виникнення ускладнень мінімальний, а терміни реабілітації істотно вкорочені.

При простатектомії передміхурову залозу видаляють методом відкритого хірургічного втручання. Операція даного типу вважається застарілою. Реабілітація після операції аденоми передміхурової залози відкритого типу є досить тривалим процесом, пов’язаним з нерідкими ускладненнями. Більшість фахівців вважають за краще ТУР, як більш прогресивну методику, що дозволяє мінімізувати негативні наслідки операційного втручання.

Незважаючи на ризики виникнення ускладнень і необхідність тривалого післяопераційного відновлення, для лікування аденоми передміхурової залози операція є оптимальним вибором, що дозволяє повністю усунути захворювання і уникнути можливих рецидивів патології.

Операція на аденомі передміхурової залози – досить трудомісткий і болісний процес. Але застосування новітніх методик хірургічного втручання дозволяє уникнути ускладнень після операції аденоми передміхурової залози.

Важливим етапом процесу операційного втручання є реабілітація після видалення аденоми простати.

Після операції з видалення аденоми передміхурової залози організм відновлюється тривалий час. Процес реабілітації характеризується різним спектром проявів, в залежності від індивідуальних особливостей.

Наслідки операції аденоми передміхурової залози включають необхідність регулярного медичного спостереження, підтримуючу терапію і комплекс нескладних реабілітаційних заходів: масажі, лікувальну гімнастику, спеціальну дієту після видалення аденоми передміхурової залози.

Методи видалення аденоми передміхурової залози без операційного втручання

Останнім часом набувають популярності деякі експериментальні методики, що пропонують лікування простатиту і аденоми передміхурової залози за допомогою інноваційних технологій. До даної категорії відносяться методики так званого малоінвазивного спектра.

У числі нових методів лікування аденоми передміхурової залози варто відзначити наступні прогресивні методики:

 • Термальний метод – на аденому здійснюється вплив високого температурного рівня. Нагрівання тканин відбувається під впливом мікрохвильового або радіочастотного випромінювання, ультразвуку. Найбільш поширеним є застосування трансуретральної мікрохвильової термотерапії.
 • Кріодеструкцію – руйнування небажаних тканин передміхурової залози і лікування аденоми простати відбувається під впливом температур низького рівня.
 • Лазерний вплив, при якому в тканинах передміхурової залози паралельно відбуваються процеси випаровування (вапоризації) водної рідини і коагуляції, тобто згортання тканин. Вапоризація досить часто застосовується для лікування аденоми передміхурової залози у чоловіків на ранніх стадіях захворювання.

Розглянуті методики – це відносно нове лікування аденоми передміхурової залози. Вони досить безпечні для здоров’я і сприяють якнайшвидшої реабілітації хворого. Але показники їх ефективності на сьогоднішній день поступаються хірургічному втручанню, тому фахівці на практиці застосовують малоінвазивну терапію досить рідко. До того ж зазначені методи досить дорогі, в порівнянні зі звичайною операцією.

 

Профілактика аденоми передміхурової залози

Здоров’я чоловіка в чималій мірі залежить від його статевої активності. Регулярність і тривалість сексуальних контактів є одним з найбільш ефективних засобів в профілактиці аденоми передміхурової залози.

До спектру профілактичних заходів, здатних запобігти проблемам з аденомою простати, можна віднести також здоровий спосіб життя, відмову від куріння і зловживання алкоголем, регулярні фізичні навантаження, мінімізацію стресового чинника в повсякденному житті.

Має значення також правильне харчування: раціон повинен бути максимально збалансований, звільнений від зайвої кількості жирів, вуглеводів і цукру. Більше уваги варто приділити корисним білкам, амінокислотам, вітамінам. Правильно підібрана дієта при аденомі передміхурової залози допоможе мінімізувати хворобливі симптоми і уповільнити процес розвитку патології. Особливу увагу варто приділити харчуванню після операції аденоми передміхурової залози.

Фахівці також рекомендують спеціальний спектр вправ для аденоми передміхурової залози, що зміцнює простату і сприяє її зменшенню. У даній системі є статичні і динамічні вправи, які допомагають підвищити м’язовий тонус в організмі, поліпшити функціонування вестибулярного апарату.

При цьому головними умовами успішного застосування фізичних вправ при аденомі передміхурової залози є регулярність занять і помірність навантажень. Виконувати їх можна в домашніх умовах.

Масаж при аденомі передміхурової залози також дуже корисний, і як профілактичний засіб, і як елемент відновної терапії після операції. При виконанні масажних маніпуляцій лікувального характеру рух починають від крижової області, і рухаються поступово. Характер рухів – погладжування і розтирання, середньої інтенсивності. Професійно виконаний точковий масаж при аденомі передміхурової залози активізує кровообіг, тонізує і підвищує опір організму до впливу негативних факторів.

18.06.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)