Важливість профілактики порожнини рота

Основне завдання профілактики, полягає в очищені порожнини рота від усiх залишків їжі, для підтримання її органів у здоровому стані. Також не менш важливі природні процеси самоочищення такі, як пережовування та слиновиділення.

Перший крок профілактики порожнини рота – щоденне очищення зубів. Важливо чистити зуби двічі на день (вранці після сну та ввечері перед сном). Особливу увагу слід приділяти важко-доступним місцям.
Зубні щітки відрізняються за формою та жорсткістю. Форма щітки, в основному, є плодом реклами виробників. Вона має значення тільки якщо врахувати індивідуальні особливості та уподобання людини. Основне не форма зубної щітки, а правильне чищення зубів.


Жорсткість щітки є дуже важливою і невід’ємною складовою профілактики порожнини рота . Перед її вибором варто отримати консультацію стоматолога. Він підбере Вам зубну щітку, керуючись станом пародонта і стану емалі зубів. Для людей із патологічною стертістю зубів, пришийковою чутливістю та кровоточивістю ясен, необхідними є м’які щітки. Людям із задовільними яснами, густою емаллю але з надлишковим утворенням зубних відкладень, які викликані курінням, міцною кавою, чаєм потрібно чистити зуби більш жорсткими зубними щітками. Потрібно пам’ятати, що в процесі використання зубна щітка втрачає свою ефективність, тому її потрібно змінювати раз на 3-4 місяці, а якщо зубна щітка з натуральних волокон, то раз на 1-2 місяці.
Використання зубної пасти посилює та покращує дію механічної очистки зубів. Основна її дія – видалити рештки їжі з порожнини рота і попередити винекнення зубного нальоту.
Взагалі зубна паста у тому вигляді, в якому ми її знаємо, була винайдена німецьким фармацевтом у 1907 році. У наш час у кожному магазині ми стикаємося з великим вибором зубних паст та орієнтуємося, на жаль, на ціну, яскраву упаковку чи рекламу. Орієнтуватись слід, перш за все, на власні зуби, бо рідко хто звертає увагу на склад пасти. Її основні складники: чистячі і поліруючі компоненти, емульгатори, підсилювачі смаку і ароматизатори, піноутворювачі, консерванти, барвники і додаткові інгредієнти. Важливу роль відіграють складники для профілактики карієсу і запалення пародонта.
Поліруючий ефект (для відбілювання зубів) досягається за рахунок абразивної дії. Поліруючий компонент становить від 20% до 40% вмісту всієї пасти. Та потрібно пам’ятати: чим більші за розміром абразиви, тим жорсткіша дія зубної пасти. Тому пасти з низьким показником абразивності рекомендують пацієнтам при підвищеній чутливості зубів, стоматиті, запаленні ясен, при клиновидних дефектах та низькій густині емалі. Показником абразивності є індекс RDA (Radioaktive Dentin Abrasion). Низьким показником рахується RDA 30-40 одиниць. Чим вище RDA, тим агресивніша зубна паста. Та для того, щоб не проходило надмірне стирання емалі, виробники натуральних зубних паст дотримуються низьких показників RDA.
Для того, щоб паста рівномірно розходилась по ротовій порожнині і вимивала зубний наліт та залишки їжі в її склад додають піноутворювачі. Найчастіше використовують лаурилсульфат натрію, який є подразником слизової оболонки. Та й надлишок піни призводить до пересушування і, як наслідок, лущення та гіперемії слизової. У натуральній зубній пасті лаурилсульфат замінюють на крейду, бікарбонат кальцію, морську сіль.
Для захисту зубної пасти від пересихання в її склад входить стабілізатор вологості – сорбітол, який є підсолоджувачем. Тому потрібно звернути увагу на пасту, стабілізатором вологості в якій є рослинний гліцерин або екстракт кореня солодки.
Емульгатори та компоненти, які надають зубній пасті гелеподібну форму і в’язкість в натуральній пасті – це: гуарова смола, альгінат, ксантан, масло жожоба.


Щоб паста мала відповідне забарвлення до її складу додають галогеноорганічні сполуки, багато яких є алергенами, інші – канцерогенами. Проте галогеноорганічні сполуки можуть бути як синтетичного, так і природнього походження. Та основна проблема – це те, що виробники не вказують їх походження. В натуральних зубних пастах колір надають екстракти рослин, а смак – натуральні ефірні олії.
У лікувально-профілактичні зубні пасти дуже часто входять антибактеріальні компоненти, які знижують розвиток патогенної мікрофлори. Одним із них є триклозан – дуже сильний антисептик. Вчені мають підозру, що він є алергеном і має негативний вплив на функцію печінки. Тому в натуральні зубні пасти в якості антисептика додають екстракт міри, який має не тільки антисептичну, але й дубильну дію, що позитивно впливає на ясна (зміцнює), а також не порушує нормальну мікрофлору.
Також до складу лікувально-профілактичних зубних паст входять екстракти рослин: ромашки, календули, корінь ратанії. Календула і ромашка знімають запалення і заспокоюють слизову оболонку рота, екстракт кореня ратанії знижує кровоточивість, зміцнює ясна та захищає їх від запалення.
Для профілактики карієсу використовують сполуки фтору. Він разом із кальцієм є невід’ємним компонентом для зміцнення емалі. Проте під дією великих доз фтору проходить демінералізація твердих тканин зубів. Виробники натуральних зубних паст вважають, що організм людини при нормальному функціонуванні отримує достатню кількість фтору природнім шляхом.
Полоскання порожнини рота є одним із найстаріших та доступних методів гігієни. Можна використовувати звичайну або мінеральну воду із додаванням питної соду (з розрахунку 1/4 ч.л. на склянку води), або настій шавлії чи ромашки.
Для ретельної профілактики потрібно робити професійну гігієну порожнини рота у лікаря-стоматолога. Це невід’ємний етап догляду за зубами.

08.12.2015
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)