Гінгівіт

Гінгівіт – запалення ясен, викликане механічними, хімічними, інфекційними факторами. Часто супроводжується набряками, кровотечею. У частих випадках гінгівіт виявляється попереджувальним сигналом пародонтозу. За статистикою найчастіше страждають підлітки, дорослі до тридцяти років і вагітні жінки. У останньої категорії хвороба з’являється внаслідок гормональних змін. При відсутності необхідного лікування, патологія призводить до більш серйозних наслідків – аж до втрати зубів.


 

Зміст:

 


 

 

Причини розвитку гінгівіту

Початок розвитку гінгівіту відбувається під дією багатьох факторів:

 • відсутність регулярного догляду за ротовою порожниною – призводить до появи мікроорганізмів на зубах (найбільш поширена причина);
 • непрофесійне стоматологічне лікування;
 • травми, опіки, ріст зубів;
 • гормональні дисфункції, нестача вітамінів;
 • порушення в роботі ендокринної системи, шлунково-кишкового тракту;
  імунодефіцит.

Поява гінгівіту може бути наслідком розвитку інших хвороб, наприклад, алергії, діабету, герпесу.


 

Види і форми гінгівіту

Гінгівіт має кілька форм, які залежать від протікання хвороби і її стадії, своєчасного лікування:

 • Катаральний (генералізований) гінгівіт. Поширена форма, частіше зустрічається в дитячому віці. Супроводжується кровоточивостью і свербінням. Легше інших видів піддається лікуванню. Запущена стадія захворювання може викликати гнійний гінгівіт.
 • Виразково-некротичний гінгівіт. Процес запалення протікає разом з появою виразок на слизовій оболонці, утворення ділянок некрозу.
 • Гіпертрофічний гінгівіт. Часто розвивається в передній області щелепи. Супроводжується розростанням слизової, яку видаляють хірургічним шляхом. Крайньою формою є фіброзний гінгівіт.
 • Атрофічний гінгівіт. Відбувається оголення коренів зубів, так як зменшується обсяг ясна.

Класифікація захворювання за ступенем тяжкості буває: легкої, середньої та важкої. За перебігом гінгівіт розділяється: на гостру і хронічну форми.

Хронічний гінгівіт проявляється у вигляді почервоніння і набряклості ясен. Найбільш поширений у дітей і літніх людей. У зубному нальоті накопичується патогенна мікрофлора, що руйнує тканину ясен. Перебіг хронічного гінгівіту протікає в слабкій формі, з неяскраво вираженим запальним процесом. Захворювання ясен може протікати в легкій, середній і важкій формах.

Гостра форма гінгівіту супроводжується запаленням слизової з почервонінням м’яких тканин навколо зубів. Утворюються зубні кишені, відкладення, з’являються хворобливі відчуття під час прийняття їжі. Ясна червона, при дотику починає кровоточити. Гострий катаральний гінгівіт супроводжується набряком і гіперемією ясен.


 

 

Гінгівіт у дітей

Причиною розвитку дитячого гінгівіту є виникнення і поширення мікрофлори зубного нальоту. Статистика показує, що стоматологічне захворювання виникає у дітей від двох до чотирьох років в 2% випадків, в старшому віці – процентний показник значно вищий.

Чому високий ризик захворювання саме з ранніх років?
У дитячому віці відбуваються активні біологічні процеси в тканинах: різні зміни, випадання і ріст зубів, гормональні зміни. Всі ці цикли є основою для розвитку гінгівіту. Патологія може розвинутися від неправильного прикусу, носіння спеціальних апаратів для випрямлення зубів. Також частим фактором появи гінгівіту в дитячому віці є ускладнення стоматиту. Саме захворювання може бути викликано різними вірусами. Вірусний гінгівіт зубів проявляється у збільшенні слизової, утворення виразок в порожнині рота. Спровокувати гінгівіт у дітей до року може інфекція, що потрапила з брудними руками або іграшками, які малюк тягне в рот. Патологія в такому ранньому віці зустрічається у малюків нечасто, так як в більшості своїй батьки намагаються дотримуватися чистоти і стежать за гігієною дитини. Таким чином, причин виникнення гінгівіту в дитячому віці безліч. До 13-річного віку відсоток захворюваності досягає високих показників.

Перша ознака появи гінгівіту у дитини – почервоніння ясен. Дитина стає неспокійною, порушується травлення. Набряки, хворобливі відчуття і кровоточивість ясен спостерігаються при катаральному гінгівіті. Якщо у дитини вчасно не виявити цей процес, це призведе до розвитку більш важкої форми – виразкового гінгівіту. Це найбільш серйозне захворювання, що супроводжується неприємним запахом з рота, зміною структури ясен, блідістю шкіри, нездужанням. Про виникнення запального процесу буде свідчити підвищена температура тіла дитини. У такому випадку без участі лікаря не обійтися.


 

Гінгівіт у дорослих

Найбільш актуальні для дорослої групи людей інфекційні та алергічні гінгівіти. Найчастіше у дорослих хвороба проявляється від впливу травмуючих чинників:

 • зловживання алкоголем, курінням;
 • розвитку авітамінозу, алергії та інших захворювань;
 • порушення харчування;
 • ослаблення імунітету.

Першочерговим завданням хворого є звернення до клініки для точного діагностування хвороби, так як симптоми гінгівіту схожі з рядом інших запальних патологій. Виявлення хвороби на ранній стадії допоможе запобігти її поширенню і сприяє швидкому лікуванню.

Група людей з ослабленим імунітетом: вагітні, ВІЛ-інфіковані, діабетики особливо схильні до захворюваності. У жінок в період вагітності і лактації регулярно виникають проблеми з зубами, які можуть викликати запальні процеси. Через зміни гормонального фонду імунітет слабшає, підвищується ризик появи інфекції, травмуються ясна при вживанні твердої їжі. Таким чином, підвищений ризик розвитку травматичного гінгівіту.

Люди, які страждають на цукровий діабет, схильні до розвитку гінгівіту. Перебіг хвороби призводить до руйнування багатьох органів і тканин. Страждають і тканини ротової порожнини. Поява гінгівіту погіршує стан хворого, тому вкрай важливо стежити за станом ясен і зубів при цукровому діабеті.


 

 

Симптоми гінгівіту

В цілому симптоми гінгівіту у дорослих і у дітей дуже схожі на симптоми пародонтиту. У хворих також відбувається почервоніння ясен. Вони набрякають, болять і значно збільшуються в розмірах. Нерідко пацієнти скаржаться на кровоточивість ясен після того, як вони проводили будь-які маніпуляції з зубами, наприклад, чистили їх або жували тверду їжу.

У деяких випадках можлива поява дискомфортних відчуттів, печіння, свербіння або навіть болю при гінгівіті, який зазвичай виникає під час прийому їжі.

Найбільш сильно симптоми гінгівіту виявляють себе у підлітків і вагітних жінок, так як в ці періоди на розвиток запального процесу можуть впливати також гормональні зміни.

Це основні симптоми гінгівіту, які відзначають практично всі пацієнти. Проте, ознаки гінгівіту можуть дещо відрізнятися в залежності від того, в якій формі у пацієнтів присутнє захворювання.

 

Симптоми гострого катарального гінгівіту

При даній формі патології пацієнти скаржаться на печіння і свербіж в районі уражених ясен. При гінгівіті запах з рота, особливо, якщо захворювання знаходиться в гострій формі – не рідкість. У деяких хворих змінюються смакові переваги в аномальну сторону (наприклад, може хотітися з’їсти мило або крейду). Під час проведення гігієни ротової порожнини піна зубної пасти може набувати рожевий відтінок, що пов’язано з патологічною кровотечею ясен.

При катаральному гінгівіті, перехідному з хронічної форми в гостру, пацієнти можуть відзначати сильні болі в процесі прийому навіть м’якої їжі. При чищенні зубів пацієнт може відчувати печіння внаслідок сильного подразнення слизової оболонки хімією.

На загальний стан пацієнта катаральний гінгівіт практично ніяк не впливає. Тільки в запущених випадках пацієнти можуть відзначати слабкість. Температура при гінгівіті може підніматися максимум до 38 градусів.

Симптоми гострого гінгівіту найбільш часто зустрічається у маленьких дітей під час прорізування зубів або зміни молочних зубів на постійні. Проте, цей різновид гінгівіту може також супроводжувати деякі інфекційні захворювання, а також хвороби, пов’язані з порушеннями центральної нервової системи.

 

Симптоми хронічного катарального гінгівіту

Хронічний катаральний гінгівіт зазвичай відрізняється тривалим перебігом з наявністю слабовираженних симптомів.

При огляді у таких пацієнтів відзначається набряк і збільшення ясна в розмірах. Вона набуває червонувато-синюшного забарвлення і потовщується. У деяких областях можливе утворення ерозій, які при дотику починають кровоточити.

При цьому цілісність з’єднання ясна і зуба зберігається. Це часто свідчить про наявність пародонтальних кишень.

При огляді також можна побачити велику кількість зубного нальоту на емалі. Це пов’язано з тим, що хворі уникають чищення зубів, боячись неприємних відчуттів. У деяких випадках цей наліт може бути пофарбований кров’ю або мати плями від їжі з великою кількістю барвників.

В пришийковій області нерідко виявляється твердий зелений зубний наліт.

На загальному самопочутті хворого катаральний гінгівіт ніяк не відбивається. Аналізи крові знаходяться в межах норми. Патологічних змін в кістковій тканині на рентгенівському знімку також не спостерігається.

 

Симптоми гіпертрофічного гінгівіту

Гіпертрофічний гінгівіт – це хронічна форма захворювання, яка супроводжується продуктивними змінами. Як правило, у дітей такий різновид гінгівіту поширюється на певні ділянки ясен, хоча може здаватися, що хвороба вразила всю їх площу. Найбільш часто гіпертрофічний гінгівіт можна виявити на ділянках з патологічними змінами прикусу, в області, на яку припадає сильне жувальне навантаження, а також в області різців.

Виходячи з характеру патологічних змін ясен, гіпертрофічний гінгівіт ділиться на запальний і фіброзний. За місцем локалізації гінгівіт ділиться на генералізований і локалізований.

Локалізований гінгівіт зазвичай розвивається у пацієнтів, чия ясна була пошкоджена в процесі проведення стоматологічного лікування. Генералізований гінгівіт буває у підлітків: в результаті гормональних змін, при авітамінозах, хворобах кровоносної системи або в період прийому лікарських препаратів.

При гіпертрофічному гінгівіті відбуваються сильні зміни з сосочками ясен. Вони набрякають, збільшуються в розмірах, стають пухкими, а їхні краї неоднорідними. У деяких випадках сосочки стають настільки великими, що покривають повністю зубну коронку і через це травмуються при жуванні.

 

Симптоми фіброзного гіпертрофічного гінгівіту

Ця форма захворювання у хворих протікає відносно легко. Пацієнти не пред’являють ніяких скарг, і, якщо їх щось турбує – так це тільки ненормальний вигляд ясен.

В цьому випадку ясна сильно збільшуються, але при цьому щільно прилягають до зуба і практично не кровоточать.

 

Симптоми виразкового гінгівіту

Зазвичай симптоми гінгівіту у дітей в гострій формі проявляються після невдалого лікування катаральної форми захворювання. В даному випадку до ознак катарального гінгівіту приєднується наявність на яснах виразок, ерозій і вогнищ некрозу. На яснах і зубах з’являється товстий шар зеленуватого нальоту. Слина стає тягучою.

Якщо виразковий гінгівіт присутній у дитини, то він, як правило, скаржиться на погане самопочуття. Погано їсть, вередує. У деяких випадках виразковий гінгівіт може супроводжуватися ознаками сильної інтоксикації. При цій формі гінгівіту лімфовузли можуть дещо збільшитися.

Зазвичай наявність виразкового гінгівіту говорить про серйозні проблеми з імунітетом пацієнта. Як правило, симптоми виразкового гінгівіту виникають після переохолодження або перенесених інфекційних захворювань.

 

Симптоми атрофічного гінгівіту

Цей різновид гінгівіту зазвичай виникає після декількох невдалих спроб лікування ясен. При цій формі захворювання на початкових стадіях відбувається атрофія маргінальних ясен, після чого процес переходить на кістку лунки. Оголена шийка зуба при цьому має нормальний колір і блиск.

В області неба атрофічні зміни ясна виражені набагато слабкіше. Колір ясна при даного різновиду захворювання не змінюється. Дискомфорт пацієнтові патологія не завдає. Єдине, на що можуть скаржитися пацієнти в даному випадку – дискомфорт в області уражених ясен при впливі температурних подразників.


 

 

Лікування гінгівіту

Лікування гінгівіту повністю залежить від того, в якій саме формі у пацієнта присутнє захворювання. Кожна форма патології вимагає особливого індивідуального підходу.

Згідно зі статистикою, близько 90% пацієнтів приходять на прийом до стоматолога через те, що вони не займалися профілактикою пародонтиту та гінгівіту, і у них розвинулася патологічна кровоточивість ясен і рухливість зубів. Тому дуже важливо вчасно проводити профілактику і лікувати гінгівіт у дітей і дорослих.

 

Етапи лікування гінгівіту

Вилікувати гінгівіт без усунення причини захворювання (нальоту) неможливо. Видалити його можна у стоматолога за допомогою ультразвукового апарату.

Після того як основний шар нальоту буде видалений, зуби стануть шорсткими, так як на них залишаться дрібні частки зубного каменю і тонкий шар відкладень. Тому після видалення нальоту стоматологи полірують зуби за допомогою спеціального приладу і лікувальної зубної пасти.

Якщо цей пункт проігнорувати, то через пару тижнів хворий знову прийде до лікаря з тими ж скаргами. Це пов’язано з тим, що на шорсткій поверхні затримуються бактерії і відповідно швидко збільшується кількість нальоту.

При легкому перебігу захворювання стоматолог може провести 1 чистку зубів, в той час як в запущених випадках може знадобитися кілька процедур.

Як правило, результат після даної процедури практично моментальний.

 

Протизапальне лікування

Після видалення нальоту лікарі в обов’язковому порядку призначають своїм пацієнтам протизапальну терапію. Даний пункт особливо важливий, якщо у хворого спостерігається сильна набряклість ясен, її хворобливість, синюшність і кровоточивість. У разі, якщо у хворого виявлено гінгівіт, лікування він може проводити самостійно препаратами, які йому призначить лікар. При пародонтиті пацієнту вже буде потрібна допомога стоматолога, так як в цьому випадку необхідно промивання ясенних кишень.

У домашніх умовах для лікування гінгівіту можна:

 • обполіскувати ротову порожнину антисептичними розчинами;
 • робити аплікації на уражені ділянки протизапальними ліками;
 • використовувати спеціальні зубні пасти.

 

Санація ротової порожнини

Наявність каріозних зубів в ротовій порожнині – найсильніше джерело інфекції. З цієї причини відразу ж після зняття з зубів нальоту і проведення протизапальної терапії лікарі рекомендують пролікувати всі зуби, уражені карієсом. Таким чином, ризик повторного розвитку гінгівіту знизиться в багато разів.

Важливо відзначити, що вилікувати гінгівіт – це половина справи. Якщо пацієнт не буде дотримуватися правил гігієни або буде неправильно проводити гігієну ротової порожнини, то гінгівіт знову рано чи пізно повернеться. Про те, як правильно доглядати за зубами конкретному пацієнту розповість стоматолог.

 

 

Лікування катаральної форми

Причина розвитку катарального гінгівіту полягає в утворенні на зубах товстого шару нальоту, що складається з різних бактерій. Тому лікування гінгівіту ясен в даному випадку має бути направлено в першу чергу на усунення причини патології.

Хворий нескінченно може користуватися різними мазями, спреями, гелями і ополіскувачами, що володіють протизапальними і антибактеріальними властивостями, проте по завершенню процесу лікування симптоми захворювання все одно повернуться.

Тому, щоб усунути гінгівіт раз і назавжди, в першу чергу потрібно позбутися від зубного нальоту.

Дану процедуру можна провести в будь-якій поліклініці, в якій є стоматолог. А ось використовувати різні протизапальні й антибактеріальні ліки можна в домашніх умовах після консультації з лікарем. Тільки він скаже точно, як лікувати гінгівіт в даному випадку.

 

Лікування виразкового гінгівіту

Виразковий гінгівіт виникає, якщо не було вчасно проведено адекватне лікування катарального гінгівіту. Проводити лікування виразкового гінгівіту може тільки стоматолог. Крім перерахованих вище процедур, швидше за все, лікування виразкового гінгівіту потребують ще й хірургічне прорізування гінгівіту, а також використання антибактеріальних і протизапальних ліків, застосування сорбентів і препаратів, що стимулюють загоєння слизової. Для полегшення болю пацієнтам дозволяється використовувати ібупрофен,  кетанов і парацетомол.

 

Лікування гипертрофічного гінгівіту

Гіпертрофічний гінгівіт буває набряклий і фіброзний. Тому і лікування гіпертрофічного гінгівіту може бути різним.

Так як набряклий гінгівіт найбільш часто виникає через гормональні порушення в організмі, то в першу чергу потрібно зробити все, щоб їх усунути. Крім цього також потрібно видалити зубний наліт і провести лікування гінгівіту ясен протизапальними ліками.

У разі, якщо ці заходи не допомагають, стоматологи вводять в гіпертрофовані сосочки ясен склерозуючі ліки.

Курс лікування ін’єкціями підбирає лікар виходячи з характеру перебігу захворювання. Найбільш часто він складається з 3-4 уколів, які робляться раз в 2-3 дні.

 

Фіброзний гінгівіт найбільш часто виникає в результаті впливу на ясна травмуючого фактора (наприклад, нависає коронка). Тому в першу чергу лікування гінгівіту ясен має бути спрямоване на усунення даного чинника.

Після цього стоматолог видаляє зубний наліт і призначає протизапальні ліки.

Лікування фіброзного гінгівіту практично ніколи не обходиться без хірургічного видалення уражених тканин ясен. Сучасні стоматологи для лікування фіброзного гінгівіту використовують лазер. Впливаючи високими температурами, лікар знищує уражені тканини, запобігає інфікуванню і виконує коагуляю судин одночасно.

 

 

Лікування гінгівіту в домашніх умовах

Лікувати гінгівіт самостійно можна, однак, потрібно, щоб весь цей процес контролював стоматолог. Головні лікувальні заходи при цьому також повинен виконувати лікар, наприклад, видаляти наліт з зубів при катаральному гінгівіті і полірувати їх.

На жаль, часто пацієнти займаються самолікуванням і безрезультатно намагаються усунути симптоми патології, ігноруючи при цьому її причини.

У домашніх умовах лікарі рекомендують проводити лікування гінгівіту ясен народними засобами. Для цього найбільш часто призначаються полоскання гінгівіту ротової порожнини відварами квітів липи, ромашки, евкаліпта, материнки або шавлії. Важливо відзначити, що від цих засобів може утворюватися темний наліт на зубах. Тому краще при гінгівіті використовувати гомеопатичні препарати на основі даних рослин.

Величезну користь у лікуванні захворювання нададуть також вітаміни A, C і E.

Однак таке лікування повинно бути виключно допоміжним і ні в якому разі не основним. Проводиться воно повинно тільки за рекомендацією лікаря. Особливо це важливо при лікуванні гінгівіту у вагітних.

При своєчасній і діагностиці та лікуванні, ускладнень у гінгівіту практично не буває.

20.06.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(8 оцінок, в середньому: 5 з 5)