Чому з’являється зубний камінь?

Зубний камінь – щільне відкладення, що є скупченням зубного нальоту, просоченого мінералами. До його складу входять: мікроорганізми, залишки їжі і клітин епітелію, мінерали і глікопротеїди слини. Зубний камінь не викликає болю або дискомфорту, але сприяє розвитку патологічних процесів і може мати серйозні наслідки: карієс, гінгівіт, пародонтит, розхитування і втрата зуба.

Основною причиною появи зубного каменю є недостатня гігієна рота, а саме зубний наліт, який не видаляється під час чищення зубів.

Зубний камінь дуже поширене явище. При стоматологічному огляді він виявляється у 80% пацієнтів. Наявність зубного каменю на своїх зубах можна визначити самостійно, провівши пальцем по язиковій стороні зуба. Зубний камінь прощупується, як опуклість або сходинка, розташована ближче до ясен.

 

Види зубного каменю:

 • Надясневий зубний камінь (слинний). Цей зубний камінь утворюється на коронці зуба. Найчастіше на поверхнях, звернених до язика і на шийці зуба. Формується на основі зубного нальоту і компонентів слини. Призводить до демінералізації емалі, сприяє розвитку карієсу.
 • Підясневий зубний камінь (сироватковий). Зовні непомітний. Виявляється при стоматологічному обстеженні зубодесневих кишень. Утворюється на коренях зуба з компонентів сироватки крові і запального ексудату. Темніше і щільніше слинного каменю. Призводить до запалення ясен, розхитування і втрати зуба, тому вважається небезпечніше надясневого каменю.

 

 


 

 

Чому з’являється зубний камінь?

Зубний наліт і зубний камінь утворюється абсолютно у всіх людей, але з різною швидкістю. На цей процес впливає безліч факторів:

 • Недотримання гігієни порожнини рота. Для того щоб позбутися від зубного нальоту, попередника зубного каменю, необхідно чистити зуби 2 рази на день. Бажано проводити чистку після сніданку та вечері. Крім того потрібно використовувати зубну нитку для очищення ділянок між зубами, куди не проникають щетинки. Недотримання цих правил призводить до швидкого збільшення нальоту, який в подальшому перетворюється на зубний камінь.
 • Неякісні зубні щітки і пасти. Якісна зубна щітка повинна бути жорсткою і мати щетинки різної довжини із закругленими кінцями. У цьому випадку вдається очистити поверхню зуба і міжзубні проміжки. Занадто м’які або стерті зубні щітки не в змозі впоратися з цим завданням. Зубна паста повинна містити дрібні абразивні частки і мати індекс RDA понад 50. Чим вище цей показник, тим більше абразивних частинок і краще очищення зубів. З видаленням нальоту найкраще справляється діоксид кремнію.
 • Їжа, багата вуглеводами. Така їжа є гарним живильним середовищем для бактерій і сприяє їх розмноженню. Мікроорганізми складають основну частину нальоту і забезпечують появу нових шарів зубного каменю. Крім того бактерії переробляють глюкозу і фруктозу, виділяючи органічні кислоти. Ці речовини здатні розчиняти апатити, з яких складається зубна емаль.
 • Зниження рН. Підвищена кислотність слини призводить гіпермінералізації – іони фосфору, кальцію і калію відкладаються на поверхні зубного каменю. Підвищити кислотність в порожнині рота здатні: сигаретний дим, пристрасть до солодощів, кислої їжі і напоїв, переважання стрептококів в мікрофлорі рота.
 • Підвищення рН. Пародонтопатогенні мікроорганізми в роті переробляють сечовину, і виділяють лужні продукти обміну, що підвищують рН (що знижують кислотність). При зниженні кислотності слини менш 6,2 вона втрачає свої буферні властивості, що сприяє приєднанню до зубного каменю фосфатів, кальцію, магнію і калію. У роті переважають процеси демінералізації, які пов’язані зі зменшенням негативного заряду кристалів емалі, яка втрачає мінерали і стає більш пухкою.
 • М’яка їжа прилипає до зубів і залишається в міжзубних проміжках. Це сприяє утворенню нальоту і появи нових шарів зубної бляшки. Тверда їжа, особливо овочі і фрукти, добре очищає поверхню зубів під час пережовування.
 • Підвищений вміст в слині мінералів фосфору і кальцію. Дана властивість організму пов’язана з особливостями протікання обмінних процесів і може передаватися у спадок. Позитивні іони мінералів притягуються до негативно заряджених бактерій зубного нальоту, утворюючи зубний камінь.
 • Неправильний прикус, нерівний зубний ряд, нещільно прилеглі пломби, брекет-системи та інші ортодонтичні апарати. Супроводжуються порушенням жувальної функції, що викликає скупчення нальоту і залишків їжі в важкодоступних місцях. Відсутність природного очищення зустрічається у людей, які пережовують їжу однією стороною щелеп.
 • Захворювання ендокринної системи. Хвороби щитовидної залози і цукровий діабет порушують баланс організму і сольовий обмін. Ці патології можуть супроводжуватися підвищенням або зниженням кислотності ротової рідини, зміною складу слини і мікрофлори рота.
06.12.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)