Афтозний стоматит

 

Афтозний стоматит виникає, коли значно запалюється слизова оболонка в роті, при цьому утворюються хворобливі ерозії. Людина відчуває печіння, біль, важко вживати їжу. Часто через афтозний стоматит збільшуються лімфатичні вузли, підвищується температура тіла. Афти повністю можуть зажити приблизно за тиждень. Якщо у людини проблеми з імунною системою, хронічні захворювання, стоматит постійно повторюється.

Хронічна форма афтозного стоматиту виникає, коли періодично запалюється слизова оболонка в роті. При цьому з’являються афти із білим нальотом, набрякає слизова.


 

Причини виникнення афтозного стоматиту

Захворювання пов’язують з імунітетом та захворюваннями внутрішніх органів. Медики говорять про те, що афти з’являються якщо імунітет людини не розпізнає деякі речовини, що входять до складу слини. Лімфоцити починають активізуватися, тому що імунна система відмовляється сприймати хімічні елементи слини.

Найчастіше афтозний стоматит спостерігається у людей, що надмірно доглядають за ротовою порожниною, використовуючи засоби що містять лаурилсульфат натрію. Він сушить порожнину рота, роблячи оболонку чутливою. Вченими медицини доведено, чим більше людина використовує такі засоби, тим частіше піддається афтозному стоматиту. Тому варто відмовитися від деяких зубних паст, полоскань для ротової порожнини.

Часто афтозний стоматит є результатом різних хімічних пошкоджень, коли людина прокушує тканини порожнини рота зубами, травмує їх їжею.

Афтозний стоматит також може бути результатом пережитого стресу, коли людина емоційно збуджена, перебуває на межі психічного розладу. Захворювання може виникати з причини дефіциту в організмі вітамінів – В, С, селену, цинку, заліза.
Якщо афтозний стоматит виникає раптово, це може говорити про певну алергічну реакцію. Потрібно стежити, що ви вживали, в якій кількості. Важливо виявити та відмовитися від продуктів які можуть провокувати алергію. Афтозний стоматит може з’явитися через надмірне вживання цитрусових, інжиру, прянощів, шоколаду, та в тих, хто постійно споживає їжу швидкого приготування з різними добавками.

Жінки часто скаржаться на афтозний стоматит перед менструацією, коли знижується імунна система.

Афтозний стоматит можна вилікувати, тільки дізнавшись про причину, через яку він з’явився. Хронічна форма захворювання може бути пов’язана з прийомом протизапальних препаратів та засобів що знижують артеріальний тиск.


 

Симптоми афтозного стоматиту

Якщо у людини фібринозна форма захворювання, з’являється невелика кількість афт, вони покриті специфічним нальотом. Через два тижні афти гояться. Часто з’являються виразки на губі, з боків язика, щоках. Спочатку захворювання може виникати раз на рік, потім, коли починає прогресувати, з’являється частіше.

Некротична форма захворювання має виразки в ротовій порожнині, через які виникає дистрофічний процес. Така форма характерна для тих, хто має серйозні захворювання крові. Спочатку афта не болить, після перетворюється в великі виразки, що заживають доволі повільно – близько місяця.Симптоми афтозного стоматиту

Через те, що вражені малі залози слини, виникає грандулярна форма стоматиту. Афти з’являються близько слинних залоз, вони приносять нестерпний біль. Виникати можуть через вірус, переохолодження, інфекційну хворобу.

Однією з важких форм є деформуючий афтозний стоматит, який призводить до деструктивних процесів в сполучних тканинах. Виразки загоюються дуже повільно, може деформуватися м’яке піднебіння, губи.


 

Лікування афтозного стоматиту

Важливо зробити все, щоб захворювання не повторилося, і пацієнт швидко одужав.

До місцевої терапії афтозного стоматиту відноситься ретельна обробка ротової порожнини розчинами:

  • Хлоргексидин.
  • Перекис водню.
  • Фурацилин.

У разі болю, потрібно обробити виразки за допомогою Новокаїну, Лідокаїну. Часто афтозний стоматит може бути спровокований алергією, тоді призначають Гепарин, Гидрокортизон.

У разі загострення афтозного стоматиту рекомендують застосовувати спеціальні ферменти – трипсин. Загоїти виразки допоможуть вітамін групи Р, С, препарати, до складу яких входить прополіс, каланхое. У важких ситуаціях виписують кортикостероїдні мазі, так можна захиститися від розвитку виразок і швидше одужати.

Всередину необхідно приймати протиалергічні препарати – Фенистил, Тавегіл, Діазолін. Полегшують стан препарати від герпесу.

Тим, кого постійно турбує афтозний стоматит необхідно приймати вітаміни С, В. Рекомендують пройти курс лікування імуномодуляторами, заспокійливими медикаментозними засобами. Допомагають відновити слизову оболонку фізіотерапевтичні процедури. Важливо звернути увагу на харчування, відмовитися від їжі, яка може ще більше травмувати слизову оболонку.

Повністю вилікувати афтозний стоматит неможливо, але якщо дотримуватися режиму харчування, вчасно почати лікування, дотримуватися санітарно-гігієнічних правил, можна надовго забути, що таке стоматит. Коли афтозний стоматит постійно повторюється, необхідно додатково обстежити органи шлунково-кишкового тракту, кров.

03.09.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(9 оцінок, в середньому: 5 з 5)