Як видаляють зруйнований зуб

 

У своїй практиці стоматологи щодня стикаються з пацієнтами, у яких в силу різних обставин частково або повністю зруйновано зуб. Така проблема може виникати як через фізичний вплив (наслідки бійки або удару), так і з-за хвороб (запущений карієс). Тому важливо своєчасно приділяти належну увагу цілісності емалі, щоб в подальшому не довелося видаляти зруйнований зуб.

Операція з видалення відколотих шматочків кореня відбувається без заподіяння гострого болю і особливого дискомфорту. Анестезія, якісні інструменти і професіоналізм стоматолога дозволяють перетворити цю складну процедуру в стандартну маніпуляцію.

Видалення зруйнованого зуба – особлива стоматологічна маніпуляція, яка потребує від хірурга відповідних знань, умінь і досвіду. Щоб зрозуміти, як усувають зуб, який піддався пошкоджень, необхідно врахувати такі чинники:

 • особлива анатомічна будова;
 • патологічні зміни сусідніх тканин;
 • розміри пошкодженої ділянки.

 

Яку небезпеку таїть зруйнований зуб?

Зруйнований зуб – місце для швидкого розмноження інфекцій і шкідливих бактерій. Неприємний запах з рота – це лише мала проблема, що виникає в такій ситуації. Пориста гниль абсорбує частинки їжі, важкодоступний наліт, зубний камінь. Від цього можуть страждати не тільки корені, але і ясна.

При відсутності лікування або видалення розвивається ряд ускладнень:

 • розрідження кісткової тканини;
 • гранульома – обмежена ділянка гострого запалення;
 • кіста.

Щоб уникнути таких патологій, не потрібно затягувати з походом до стоматолога.

Як видаляють пошкоджений зуб? Для визначення допустимих маніпуляцій хірург аналізує знімок-рентген. На ньому чітко проглядається структура кореня і його стан.

 

Підготовка до процедури видалення


Видалення зуба – сукупність встановлених медичних дій, які спрямовані на повне вилучення зуба разом з його кореневою частиною. Тільки екстрені і продумані маніпуляції зможуть допомогти пацієнтові, так як зруйнований зуб вважається осередком найсильнішої інфекції.

Без операції по видаленню не обійтися в ряді випадків:

 • утворення кісти на корені;
 • підвищена хиткість зуба;
 • хвороби пародонту;
 • каріозні вогнища;
 • проникнення осколків в ясна;
 • нетипове розташування.

Перед операцією лікар обов’язково призначає короткий курс підготовки до процедури. Які дії включає комплекс? Перед операцією потрібно обов’язково зробити рентген пошкодженого зуба. Пацієнт повинен звільнитися від усього тісного (зняти ремінь, розстебнути сорочку). При наявності запальної ділянки, потрібна її нейтралізація до початку хірургічного втручання.

 

 

Можливі труднощі при видаленні

Робота стоматологів може бути утруднена декількома визначальними факторами:

 • підвищений артеріальний тиск у пацієнта;
 • крихкість емалі пошкодженого зуба і сусідніх молярів;
 • посилене слиновиділення;
 • утруднений доступ (у пацієнта немає можливості широко відкривати ротову порожнину).

Як видаляють відколені частини? За допомогою распатору доктор акуратно проводить відшаровування ясен, звільняючи корінь від кругової сполучної тканини. Заглибившись до кореня на один сантиметр, зафіксувавши щічки щипців, хірург акуратно викручує корінь з пазухи. Коли відсутній щільний затиск, доводиться відшаровувати окістя з лунки, розхитуючи і витягуючи останки коренів.

 

Знижуємо рівень болю

Введення анестезії – перший і важливий момент в ході операції. Знеболювання підрозділяється на місцеве (використовується в більшості випадків) і загальне (тільки в особливо важких і рідкісних випадках).

Місцеве знеболювання вводиться по ходу нервів, це стоїть на перешкоді появи больових імпульсів. Знеболюючий засіб підбирають індивідуально, з огляду на складність оперативного втручання, больовий і емоційний стан хворого, тривалість процедури.

 

Як видаляють пошкоджений зуб?

Існує два загальних способу видалення відколотих частин.

 • Гемісекція – операція, яка здатна зберегти зуб. При проведенні видаляється частина коронки і кореня. Виконується тільки на зубах з декількома коренями, а також, якщо інфекція не встигла поширитися на всю порожнину.
 • Ампутація або повне видалення. Хірург проводить відшарування тканин ясен, потім видаляє зуб універсальними щипцями.

Щоб видалення пройшло успішно, потрібно провести відшарування кругової зв’язки зуба (виконується незалежно від обраного методу усунення зуба).

Під час проведення процедури лікар виконує наступні дії.

 • Відділення шийки від ясен. На даному етапі стоматолог, користуючись распатором, ретельно і акуратно повинен розподілити шийки і ясна.
 • Фіксування щипців на зубі. Щічки повинні стикатися з усіма сторонами і надійно фіксувати хворий зуб.
 • Безпосереднє видалення. Хитання, розворот, повороти з плавним збільшенням сили і амплітуди дають лікареві можливість вирвати зуб за принципом «важеля».
 • Подальше видалення кореня. Цей етап можливий після втрати зв’язку кореня з альвеолою.
 • Видалення зубів в нижньому ряду відбувається легше – це пояснюється меншою довжиною коренів і більш потовщеними стінками у лунок. Для такої процедури підходять вигнуті пристосування. Ікла вириваються складніше: не обійтися без інструменту з широкими щічками.

Кутовим інструментом витягають розділену кореневу систему, для видалення зуба мудрості використовують штикове пристосування.

Відкриту ранку обробляють антисептиком, закладають Альвожель (спеціальний засіб проти запалення). Рекомендуються полоскання, промивання, прийом антибіотиків (для мінімізації можливих ускладнень) та знеболюючих препаратів (наприклад, Ібупрофен). Якщо все пройшло без ускладнень, то на 3-5 день ранка гоїться, біль іде.

Важливо пам’ятати! У перші години після процедури категорично забороняється приймати їжу, протягом найближчої доби потрібно відмовитися від вживання гарячих або твердих продуктів.

Серед інших заходів – відмова від відвідування спортзалу, лазні і сауни. Заборонені всі дії, які можуть підвищити тиск або привести до розширення судин. Лунку, що залишилася після видалення, не можна чіпати руками і язиком. При наявності гострого болю – терміново повторно звертайтеся до лікаря.

В цілому видалення зруйнованого зуба – процедура безболісна і не займає багато часу, реабілітаційний період при цьому не затягується. Різні способи допоможуть виконати операцію, враховуючи всі індивідуальні особливості. Не затягуйте з візитом до стоматолога, так як в противному випадку можуть з’явитися серйозні ускладнення.

03.03.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)