Симптоми і ознаки агорафобії

Агорафобія відноситься до тривожно-фобічних розладів. Це означає, що в її структурі присутній і компонент тривоги, і фобії (страху). Крім агорафобії існує безліч інших фобій, які відносяться до тривожно-фобічних розладів, і на тлі яких може протікати агорафобія. Це можуть бути якісь ізольовані (наприклад, страх до тварин) або соціальні фобії.

Дуже рідко агорафобія протікає ізольовано. Як правило, вона включає ряд інших тривожний фобій (страхів). Переважно ця патологія протікає в структурі тривожних розладів. Агорафобія, що протікає разом з панічними атаками, являє собою боязнь опинитися в тій ситуації, в якій можливе виникнення нового панічного нападу. Тому основним її симптомом є напад паніки, який виникає в громадських місцях, транспорті, відкритих безлюдних місцях, поза домом. Також в якості стандартних ситуацій, які провокують виникнення агорафобії, виступають поїздки в громадському транспорті, перебування серед великого скупчення людей. Однак відразу слід зазначити, що всупереч первісного змісту терміна (агора – площа, фобос – страх), агорафобія означає не тільки страх відкритих просторів, але також включає цілий ряд інших фобій – клаустрофобію, фобію транспорту, натовпу.

Клініка агорафобії представлена широким спектром суб’єктивних і об’єктивних симптомів. Суб’єктивні (або ж первинні) симптоми – це ті, які відчуває сам пацієнт. Об’єктивні симптоми називаються ще й тілесними, бо представлені такими симптомами як серцебиття, підвищене потовиділення. Тілесні симптоми при агорафобії не специфічні. Вони зустрічаються при більшості тривожних розладів.


 

 

Суб’єктивні симптоми агорафобії

Суб’єктивні симптоми складають сутність самого захворювання. Основним суб’єктивним симптомом при агорафобії є страх.

До суб’єктивних симптомів агорафобії відносяться:

 • тривога в громадських місцях;
 • ізольованість;
 • панічні атаки;
 • явища дереалізації і деперсоналізації.

 

 

Тривога в громадських місцях
Агорафобія – це невротична патологія, яка характеризується страхом (тривогою) до відкритих просторів. Несвідомий страх з’являється у людей в момент їх перебування на великих площах або на безлюдних вулицях.

Перший епізод тривоги, як правило, виникає в громадському транспорті або в магазині (на ринку). При цьому виникає незрозумілий спочатку страх або тривога, яка супроводжується серцебиттям або іншими тілесними симптомами. Виникнувши одного разу, ця тривога формує у пацієнта страх перед подальшим епізодом. Таким чином, пацієнт відчуває не просто тривогу перед виходом в публічне місце, а на сполох з приводу можливого нового нападу в цьому місці. Надалі страх виникає в будь-яких публічних місцях і коли людина поза домом. Це є основною причиною подальшої ізоляції пацієнта.

Важливо розуміти, що при агорафобії людина не відчуває страху до соціуму, а навпаки. У безлюдних місцях ризик розвитку тривоги набагато вище, ніж в місцях скупчення людей. Пов’язано це з тим, що люди, які страждають агорафобією, більше бояться не самих нападів страху, а того, що їм не нададуть вчасно допомоги. Тому перші симптоми захворювання з’являються тоді, коли людина залишається наодинці з самим собою.

Ізольованість
У пацієнтів з агорафобією життя змінюється кардинально. Дуже рідко, коли люди, які страждають на цю недугу, зберігають свою роботу і не змінюють звичний уклад життя. Як правило, агорафобія заковує пацієнта в «чотирьох стінах». Люди втрачають роботу, переривають всі соціальні зв’язки. Ізольованість більшою мірою обумовлена тяжкими тілесними симптомами, які супроводжують захворювання. Так, раптова діарея або сечовипускання приковують пацієнта до дому. Він починає боятися виходити з дому через можливі «неприємності» або страху «зганьбитися».

Панічні атаки
Панічною атакою називаються несподівані вегетативні симптоми (серцебиття, відчуття задухи, нестачі повітря, пітливість, запаморочення), що протікають зі страхом смерті. Тривалість панічних атак варіює в широких межах – від 5 до 30 хвилин.

Якщо агорафобія розвивається на тлі (або ж спільно) з панічним розладом, то основним її проявом є панічні атаки. Такий розвиток агорафобії є найчастішим і зустрічається у 8 – 9 пацієнтів з 10. Самі ж панічні атаки супроводжуються різними страхами – померти, збожеволіти, зробити неконтрольований вчинок.

Тенденція до панічних атак також виникає ще в ранньому дитинстві. Напади можуть бути зовсім атиповими і не супроводжуватися почуттям страху, а лише вегетативними симптомами. Наприклад, можуть періодично виникати серцебиття, напади задухи і запаморочення, але без тривоги. Такі епізоди у дітей змушують їх батьків шукати проблему в іншому напрямку. Тривалий час вони стають пацієнтами кардіологів або інших фахівців.

Явища дереалізації і деперсоналізації
Дереалізація характеризується відчуттям того, що оточуючі предмети нереальні і людина потрапила в зовсім інше місце. Деперсоналізація – цей феномен, при якому пацієнтові здається, що його «Я» віддалилося і що «він вже не він». Ці два явища виникають на піку тривоги і ще більше погіршують стан пацієнта. Так, якщо людина знаходиться в добре знайомому йому місці, то з нападом тривоги йому здається, що він опинився в абсолютно іншому місці. Предмети здаються йому віддаленими і нереальними. Відчуття власного «Я» втрачається, і пацієнти нерідко губляться в часі.


 

 

Об’єктивні симптоми агорафобії

 

Тілесні симптоми агорафобії пов’язані з діяльністю вегетативної нервової системи і обумовлені її дисфункцією. Вони є невід’ємним супутником тривоги і страху.

До тілесних симптомів агорафобії відносяться:

 • часте серцебиття;
 • підвищена пітливість;
 • тремор рук (або всього тіла);
 • запаморочення;
 • дзвін і шум у вухах;
 • відчуття браку повітря;
 • діарея (у вкрай важких випадках).

Більшість тілесних симптомів пов’язано з гіперфункцією симпатичної нервової системи і її впливом на серцево-судинну систему. Пояснюється цей феномен дією гормону адреналіну. Адреналін або ж «гормон страху» вивільняється залозами організму у відповідь на страх або тривогу. Його основними мішенями є кровоносні судини, серцевий м’яз, потові залози. Тому коли одночасно з почуттям страху в кров викидається велика кількість адреналіну, з’являються такі симптоми як часте серцебиття, підвищений артеріальний тиск, підвищене потовиділення.

У той же час адреналін діє не тільки на судини серця, але і на судини мозку і інших органів. Результатом цього є різке і місцями локальне їх звуження, що проявляється головним болем, запамороченням, дзвоном у вухах.

Інші ж симптоми (діарея, біль в животі) викликані посиленою моторикою шлунково-кишкового тракту. Парасимпатична нервова система, будучи відділом вегетативної системи, має стимулюючий вплив на мускулатуру кишечника і секрецію травних ферментів. В результаті цього їжа швидше проходить по кишечнику, що і викликає часте випорожнення.

Також можуть виникати приливи жару і холоду, відчуття оніміння або поколювання. Варто відзначити, що тілесні симптоми при агорафобії дуже різноманітні і варіабельні. Вони можуть зникати або змінюватися з одного симптому на інший.


 

Перебіг агорафобії

 

Агорафобія вважається хронічним захворюванням з періодичними ремісіями і загостреннями. На відміну perebig-agorafobiyiвід інших фобій її течія не є завжди благополучною. У половині випадків не вдається досягти хорошої і тривалої ремісії, і захворювання призводить до інвалідизації пацієнта. Ізоляція досягає рівня, при якому людина не може в повній мірі реалізовувати свої життєво-важливі потреби. Люди можуть місяцями і роками не виходити з дому.

У свою чергу, це ускладнюється розвитком депресивних розладів. Депресія у пацієнтів з агорафобією відзначається в 50 – 70 відсотках випадків. Такий високий відсоток депресивних розладів є ризиком суїцидальної поведінки пацієнтів з агорафобією. Тому якщо до агорафобії приєднується депресивний епізод, необхідно терміново госпіталізувати пацієнта.

У 20 – 40 відсотках розвиваються нові фобії. Це може бути мізофобія, до якої відноситься страх забруднення (землею, пилом, сечею, калом і іншими нечистотами), і страх проникнення в організм отруйних речовин (азбест, токсичні відходи і т. д.).

22.09.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)