Причини неврозу

Невроз – це група психогенних захворювань (або психологічних порушень), в основі яких лежить патологічний розвиток особистості. Клінічна картина цієї патології дуже різноманітна і характеризується вона психічними та фізичними (тілесними) симптомами.

Дані статистики по неврозам дуже різноманітні і суперечливі. Частота поширеностi цього захворювання залежить від соціально-економічного і культурного рівня розвитку країни. Так, 40 відсотків реєструється у Великобританії, 30 – в Італії, 25 – в Іспанії. Ці цифри щороку змінюються. За даними Всесвітньої Організації Охорони здоров’я за останні 70 років кількість хворих неврозами зросло в 25 разів. У той же час число психічних захворювань зросла в 2 рази. Однак у цю статистику включені лише ті, які звернулися за медичною допомогою. За неофіційними даними ця цифра набагато більше. Фахівці в цій області говорять, що з початку двадцятого століття число неврозів зросло в 30 разів. Таке зростання чисельності також пояснюється більш частим зверненням за допомогою. Так чи інакше, невроз залишається найпоширенішим психічним захворюванням.

Серед дорослого населення неврозам найбільш схильні особистості середнього віку. Що стосується дітей, то у них неврози переважають в молодшому віці і старшому дошкільному. Згідно з даними Американської психіатричної асоціації частота зустрічальності неврозів у чоловіків коливається від 5 до 80 випадків на 1000 населення, у той час як у жінок – від 4 до 160.

Як правило, неврози зустрічаються в структурі яких-небудь захворювань. У структурі прикордонних патологій неврози зустрічаються більш ніж у 50 відсотках. Як самостійне захворювання неврози зустрічаються рідше.


 

Причини неврозу

Причиною неврозів є дія психотравмуючого фактора або психотравмуючої ситуації. У першому випадку мова йде про короткочасний, але сильний негативний вплив на людину, наприклад, смерть близького. У другому випадку йдеться про тривалий, хронічний вплив негативного фактора, наприклад, сімейно-побутова конфліктна ситуація. Говорячи про причини неврозу, велику значимість мають саме психотравмуючі ситуації і насамперед сімейні конфлікти.

невроз причини

Однак і чинники, і ситуації будуть викликати хворобливі і тяжкі переживання. Невміння знайти продуктивний вихід з конфліктної ситуації призводить до психічної і фізіологічної дезорганізації особистості, що проявляється психічними і фізичними симптомами.

Психотравмуючими факторами і ситуаціями є:

 • сімейно-побутові фактори і ситуації;
 • міжособистісні конфлікти;
 • внутріособистісні (інтерперсональні) конфлікти;
 • похідні фактори;
 • смерть близьких;

Сімейно-побутові фактори і ситуації
Згідно з різними дослідженнями сiмейнi проблеми є основним джерелом неврозів. У жінок ці проблеми є джерелом невротичних розладів в 95 відсотках випадках, у чоловіків – в 35 відсотках. Також нездоровий клімат у сім’ї є провідним фактором у розвитку неврозів у дітей.

Сімейно-побутовими факторами є:

 • розставання, розлучення або зрада;
 • патологічна ревнощі;
 • постійні конфлікти, сварки і нездорові стосунки в сім’ї (наприклад, лідерство одного з членів сім’ї і придушення іншого);
 • одностороннє дисгармонійнє виховання дитини;
 • надмірна суворість або баловство;
 • симбіотичний зв’язок з одним з батьків;
 • надмірні амбіції батьків.

В основі цих факторів і ситуацій лежить певний емоційний стан. Під дією цих емоцій розвивається неадекватна самооцінка (підвищена або занижена), дратівливість, з’являється тривога, зацикленість на чомусь, порушується сон. Ступінь тих психічних розладів, які розвиваються в кадрі неврозу, залежить не тільки від сили психотравмуючого фактора, але і від типу особистості. Так, більше стресостійкі люди менш сприйнятливі до розвитку неврозу, істеричний тип особистості буде схильний до розвитку конверсійного розладу.

 

Міжособистісні конфлікти
Міжособистісні конфлікти зачіпають як аспект сімейного життя, так і несімейний. Конфлікти можуть бути між далекими і близькими родичами, між підлеглим і начальством, між батьками і дітьми. Ці конфлікти як у чоловіків, так і у жінок призводять до розвитку неврозу в 32 – 35 відсотках випадків.
Міжособистісний конфлікт є найпоширенішим видом конфлікту. У ньому потреби однієї людини вступають в протиріччя з потребами іншого.

Багато фахівців стверджують, що невроз є невід’ємною частиною життя, тому як характеризує реальне життя і допомагає вирішувати проблеми. Саме невміння вирішити конфлікт або протистояти йому породжує невротичний розлад. Якщо конфлікт не вирішується, а повторюється знову і знову, він дезорганізує психічну діяльність, викликаючи постійну напругу. Таким чином, конфлікт або підвищує стресостійкість та загартовує людину, або чинить деструктивний вплив на особистість.

 

Внутріособистісні (інтерперсональні) конфлікти
При внутріособистісних конфліктах в протиріччя вступають власні бажання, емоції і потреби. Це є найчастішою причиною (45 відсотків) розвитку неврозів у чоловіків. Фрейд та інші псіхоаналісти вважали, що цей вид конфлікту є основною причиною неврозів. Так, конфлікт між “Воно” (несвідомої частиною психіки) і «над-Я» (моральні установки людини) породжує те емоційне неблагополуччя, яке лежить в основі неврозу.

Концепція внутрішньоособистісних конфліктів по Маслоу також є дуже популярною. Відповідно до цієї концепції потрепричини неврозаба в самореалізації є вершиною людських потреб. Однак не всі люди реалізують цю потребу. Тому між потребою до самоактуалізації і реальним результатом виникає розрив, який і є причиною неврозу.

Одним з видів конфліктів є конфлікт між особистістю і навколишнім середовищем. Щоб захиститися від несприятливих впливів соціуму людина формує захисні механізми.

Похідні чинники
Різні несприятливі фактори та ситуації на роботі також є причиною розвитку неврозу. Те, наскільки людина прив’язана до роботи і те, скільки часу він на ній проводить прямо пропорційно значущості цієї проблеми. Саме тому переважання цього чинника в структурі причин неврозу виявлено у чоловіків. У жінок він також зустрічається і становить від 20 до 30 відсотків, однак у них виявлено достовірне переважання внутрішньосімейних проблем.

До виробничих факторів належать несприятлива атмосфера на роботі, відсутність кар’єрного росту, низька заробітна плата.

Смерть близьких
Втрата близької людини є найпотужнішим психотравмуючим фактором. Однак сам по собі цей фактор не може призвести до невротичних станiв. Він є лише пусковим механізмом, під дією якого загострюються «дрімаючі до цього» проблеми.

 

27.12.2015
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(6 оцінок, в середньому: 5 з 5)