Симптоми брадикардії

У більшості випадків незначне зниження ЧСС не супроводжується появою будь-яких серйозних симптомів. Різні скарги з’являються в основному у літніх людей. У спортсменів і молодих людей певні симптоми брадикардії спостерігаються лише при зниженні ЧСС нижче 40 ударів на хвилину. Тоді говорять про патологічну брадикардію, що впливає на загальний кровотік.

Основними симптомами брадикардії є:

 • запаморочення;
 • непритомність;
 • неадекватне зростання ЧСС при навантаженні;
 • задишка;
 • слабкість;
 • блідість шкіри;
 • підвищена стомлюваність;
 • болі в грудях.

 

Запаморочення
При значному зниженнi ЧСС або наявності супутніх захворювань серця спостерігається погіршення системного кровотоку. Це означає, що серце не може підтримувати артеріальний тиск на нормальному рівні (120/80 мм ртутного стовпа). Уповільнення ритму не компенсується сильними скороченнями. Через падіння артеріального тиску погіршується постачання всіх тканин організму киснем. У першу чергу на кисневе голодування реагує нервова тканина, а саме мозок. Під час нападу брадикардії запаморочення виникає саме через порушення в його роботі. Як правило, це відчуття є тимчасовим, і у міру відновлення нормального ритму роботи серця запаморочення проходить.

 

 

Непритомність
Непритомність виникає з тієї ж причини, що і запаморочення. Якщо напад брадикардії триває досить довго, то артеріальний тиск падає, і мозок як би тимчасово відключається. У людей з низьким артеріальним тиском (на тлі інших хронічних захворювань) напади брадикардії майже завжди супроводжуються непритомністю. Особливо часто вони виникають під час фізичного або напруженого розумового навантаження. У ці моменти потреба організму в кисні особливо висока і його нестача відчувається організмом дуже гостро.

Неадекватне зростання ЧСС при навантаженні
У нормі у всіх людей фізичне навантаження викликає прискорене серцебиття. З точки зору фізіології це необхідно, щоб компенсувати підвищені потреби м’язів в кисні. При наявності патологічної брадикардії (наприклад, у людей з підвищеним тонусом парасимпатичної нервової системи) цей механізм не працює. Фізичне навантаження не супроводжується адекватним підвищенням ЧСС. Даний симптом вказує на наявність певної патології і дозволяє відрізнити фізіологічну брадикардію у спортсменів від патологічної. Справа в тому, що навіть у тренованих людей з нормальним пульсом близько 45 – 50 ударів на хвилину під час навантаження ЧСС поступово зростає. У людей же з певними хворобами частота пульсу зростає незначно або виникає напад аритмії.

Задишка
Задишка виникає в основному при фізичному навантаженні. У людей з брадикардією кров перекачується повільніше. Насосна функція серця виявляється порушеною, через що виникає застій крові в легенях. Переповнені судини малого кола кровообігу не в змозі підтримувати нормальний газообмін. У таких випадках виникає порушення дихання, коли людина після фізичного навантаження довгий час не може віддихатися. Іноді може виникати рефлекторний сухий кашель.

Слабкість
Слабкість є наслідком поганого постачання м’язів киснем. Вона спостерігається у людей з патологічною брадикардією при частих нападах. До м’язів довгий час не надходить потрібна кількiсть кисню. Через це вони не можуть скорочуватися з потрібною силою і пацієнт не в змозі виконувати будь-яку фізичну роботу.

 

 

Блідість шкіри
Блідість шкіри пояснюється зниженим артеріальним тиском. Організм намагається компенсувати недостатній кровотік і мобілізує кров із своєрідних «депо». Одним з таких «депо» є шкіра. Збільшення об’єму циркулюючої крові, здавалося б, має підвищити артеріальний тиск, але на ділі цього не відбувається. Причина зазвичай криється в підвищеному тонусі парасимпатичної нервової системи.

Підвищена стомлюваність
Підвищена стомлюваність у людей з брадикардією пояснюється швидким виснаженням енергетичних ресурсів у м’язах. Тривалі епізоди кисневого голодування порушують обмін речовин, через що не відбувається накопичення енергії у вигляді особливих хімічних сполук. На практиці хворий виконує яку-небудь фізичну роботу, але швидко втомлюється. Період відновлення триває довше, ніж у здорових людей. Зазвичай пацієнти з брадикардією швидко помічають цей симптом і самі повідомляють про нього лікаря під час прийому.

Болі в грудях
Болі в грудях з’являються тільки при серйозному порушенні в роботі серця. Зазвичай вони виникають під час навантаження або при падінні ЧСС нижче 40 ударів на хвилину. Справа в тому, що на погіршення кровотоку реагують не тільки поперечносмугасті м’язи кінцівок. Серцевий м’яз також потребує постійного притоку крові, збагаченої киснем. При вираженій брадикардії виникає стенокардія. Міокард страждає від браку кисню і його клітини починають поступово гинути. Це і викликає больові відчуття в грудях. Напади стенокардії зазвичай виникають під час бурхливого емоційно сплеску або фізичного навантаження.
Таким чином, практично всі симптоми брадикардії, так чи інакше, пов’язані з кисневим голодуванням організму. У більшості випадків ці прояви хвороби носять тимчасовий характер. Однак навіть епізодичні напади запаморочення, а тим більше непритомність, можуть сильно погіршити якість життя пацієнтів.

Вищеперелічені симптоми не характерні тільки для нападів брадикардії. Вони можуть бути викликані і іншими, більш серйозними і небезпечними патологіями. У зв’язку з цим їх поява повинна розцінюватися як привід для візиту до лікаря.

21.12.2015
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)