Ознаки гострого серцевого нападу

Інфаркт міокарда не тільки лідирує серед причин раптової смертності пацієнтів, а й призводить до стійкої їх інвалідизації. Причому при гострому нападі близько 30% пацієнтів не доживають до приїзду швидкої допомоги.

Важливо враховувати те, що ознаки інфаркту найчастіше дають про себе знати у чоловіків за 3 – 7 днів, а у жінок за кілька тижнів до нападу. Таким чином, знаючи симптоми інфаркту та правила надання першої допомоги при даній патології, можна збільшити шанси пацієнта на виживання.

1. Гострий приступ починається з появи больового синдрому, що має свої особливості:

 • біль з’являється в стані спокою;
 • частіше біль ниючий і стискаючий (люди які перенесли напад говорять про те, що їм здавалося, що на груди наступив слон або впала бетонна плита), але не рідко біль з’являється раптово і носить пекучий і ріжучий характер;
 • біль локалізується за грудиною, але може віддавати в область епігастрію, потилиці, в нижню щелепу, ліву руку;
 • біль не купірується нітратами, а іноді і анальгетиками;
 • тривалість больового синдрому – від 15 хвилин до доби (частіше це 15 – 30 хвилин).

2. Сильна задишка, що супроводжується нестачею кисню (пацієнту боляче робити глибокий вдих, йому здається, що він задихається).

3. Порушення пульсу:

 • починається напад з брадикардії (уповільнення пульсу);
 • на вершині нападу спостерігається тахікардія (або збільшення кількості серцевих скорочень);
 • далі тиск або нормалізується, якщо була своєчасно надана медична допомога, або падає до вкрай низьких показників, при цьому пульс стає слабким і хаотичним.

4. Підвищене потовиділення: лоб пацієнта покривається потом, тоді як тіло липким і холодним потом.

5. Оніміння кінцівок, які стають “ватяними” і перестають слухатися. Пацієнт раптом помічає, що не може поворухнути ногою або повернути голову.

6. Запаморочення і нудота.

7. Блідість шкіри. Обличчя набуває сірого, землистого відтінку, губи синіють.

8. Порушення мови. Вимова стає невиразною і уповільненою, схожою на мову людини з алкогольним сп’янінням.

9. Панічний страх смерті, що не піддається контролю. На тлі паніки можлива неадекватна поведінка і надмірне емоційне збудження.

10. Втрата свідомості.

Якщо у Вас або Ваших близьких спостерігається описана клінічна картина (або 2 і більше ознак), терміново викликайте бригаду швидкої допомоги, так як кожна хвилина зволікання може коштувати життя! Доставити пацієнта з інфарктом в медустанову необхідно в найближчі 2 години з моменту початку нападу.

До приїзду медиків потерпілому необхідно надати долікарську допомогу.

 

Перша допомога при інфаркті міокарда

 

1. Покладіть постраждалого на рівну поверхню, злегка піднявши при цьому верхню частину тулуба. При сидячому або стоячому положенні утруднене виштовхування серцем крові з камер.

2. Постарайтеся нормалізувати дихання потерпілого:

 • забезпечте приплив свіжого повітря;
 • розстібніть комір сорочки, зніміть ремінь і все те, що може ускладнювати процес дихання.

3. Вдайтеся до допомоги медикаментів:

 • Хворий повинен прийняти під язик таблетку нітрогліцерину. Якщо ефекту не спостерігається, через 10 – 15 хвилин можна прийняти ще одну таблетку. Важливо враховувати той факт, що даний препарат знижує артеріальний тиск, тому при його прийомі необхідно контролювати показники артеріального тиску. При нормальних показниках за годину можна прийняти не більше п’яти таблеток нітрогліцерину.
 • При відсутності нітрогліцерину можна дати потерпілому таблетку аспірину.
 • Якщо напад супроводжується панічним станом і перепорушенням, не обійтися без седативних препаратів: корвалолу, валокардину.
 • Зняти больовий синдром допоможуть знеболюючі препарати.

4. При зупинці дихання проведіть реанімаційні заходи:

 • У перші секунди зупинки серця допоможе короткий, але при цьому сильний прекардіальний удар в область грудини (удар наноситься ребром долоні, стислої в кулак, до області, яка на 20 – 30 см вище мечоподібного відростка). Прекардіальний удар застосовується виключно при відсутності серцебиття, в іншому випадку він може вбити людину!
 • Непрямий масаж серця і штучне дихання. Дані заходи проводяться на твердій поверхні. Складеними хрестом долонями енергійно натискаємо на грудну клітку потерпілого, при цьому глибина натискання повинна становити 5 – 6 см, а інтервал між ними – 10 секунд. При натисканні переносимо всю масу свого тіла на руки. Після 15 натискань робимо штучне дихання рот в рот (2 видиху).

Важливо не залишати пацієнта з серцевим нападом, постійно перебувати з ним поруч, щоб не тільки контролювати фізичний стан, а й підтримувати психологічно.

06.01.2019
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)