Інфаркт міокарда, симптоми, перша допомога

Серед раптової смертності інфаркт міокарда займає лідируючі позиції.

Якщо порушення доставки кисню і поживних речовин до м’язової тканини серця відбувається стрімко, то кардіоміоцити відчуваючи гострий брак необхідних для роботи субстратів, можуть бути пошкоджені. Ці ушкодження призводять до загибелі м’язової клітини з поступовим заміщенням сполучною тканиною – рубцюванням. У тому випадку, якщо процес гострой ішемії зачіпає малу ділянку міокарда, має місце мікроінфаркт, і некротизована ділянка не робить вираженого впливу на роботу всього серця. Проте в тому випадку, якщо ішемія торкнулася ділянки провідної системи серця, то може спостерігатися порушення ритму, що може призвести до різкого зниження артеріального тиску. У тому випадку, якщо має місце закупорка великої судини серця, то відбувається обширний інфаркт, який у більшості випадків закінчується загибеллю пацієнта у зв’язку з тим, що серце в результаті інфаркту не може здійснювати насосну функцію.
Причини виникнення інфаркту аналогічні тим, що викликають стенокардію. Однак відмінність полягає в тому, що має місце різке зниження кровопостачання в серцевому м’язі, що призводить до каскаду процесів закiнчюющихся загибеллю клітин серця.

Симптоми інфаркту

 • Біль, різка, виражена, паралізуюча, відчувається зліва за грудиною і часто віддає в ліву лопатку, ліву руку і нижню щелепу зліва. Біль змушує приймати вимушену позицію, притискати рукою область локалізації болю і різко знижувати фізичну активність. Біль може виникати раптово, а може і наростати протягом короткого часу. З часом (протягом 30 хвилин) болючість не тільки не вщухає, а й може посилитися на тлі відсутності адекватного лікування.
 • Задишка – відчуття нестачі повітря. При цьому спроба зробити глибокий вдих посилює хворобливість в області грудини, що робить його неможливим. Хворий дихає відкритим ротом, відчуває брак кисню аж до задухи.
 • Зниження артеріального тиску. З клінічних симптомів характерні: Артеріальний тиск частіше падає до низьких цифр, що може призвести до втрати свідомості і навіть до коми. Різке зниження артеріального тиску може бути пов’язано з серцевою аритмією або зі зниженням скорочувальної функції міокарда в результаті того, що значна частина міокарда перестає скорочуватися.
 • Прийом нітрогліцерину не приводить до усунення хворобливості у зв’язку з тим, що навіть відновлення кровопостачання в пошкодженій ділянці не може вже відновити життєздатність кардіоміоцитів.

 

 

 

 

Перша допомога при інфаркті

У побутових умовах перелік необхідних заходів при підозрі на інфаркт невеликий:

 • Негайно викликати бригаду швидкої допомоги, для цього не потрібно чекати критичного стану пацієнта. Паралельно з викликом швидкої, виконайте перелічені нижче за списком маніпуляції.
 • Пацієнта необхідно посадити або укласти, щоб знизити навантаження на серце, забезпечити доступ свіжого повітря (в приміщенні відкрити вікно, розстебнути комір).
 • Якщо хворобливість протягом перших хвилин після відпочинку не проходить, то необхідно прийняти медикаментозні препарати (пацієнт сердечник повинен їх завжди мати при собі).
 • Допомогти хворому прийняти нітрогліцерин:
  Нітрогліцерин у вигляді таблеток з розрахунку 0,5-1,0 мг. на прийом, це одна або дві таблетки.
  У краплях – це 2-3 краплі капають під язик.
 • У тому випадку, якщо через 30 хвилин після прийому нітрогліцерину болючість не пройшла, а швидка ще не прибула, необхідно повторити прийом нітрогліцерину в тому ж дозуванні.
 • Допомогти пацієнту прийняти корвалол (30 крапель всередину) або валокордин (20 крапель всередину).

Після прибуття бригади швидкої допомоги подальші медичні заходи роблять лікарi швидкої. В обов’язковому порядку при підозрі на інфаркт повинна бути проведена ЕКГ. Лише це обстеження може дати найбільш повне уявлення чи мав місце інфаркт і визначити приблизну локалізацію і обсяг ураження міокарда.

21.12.2015
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(4 оцінки, в середньому: 4.8 з 5)