Стенокардія. Види, причини, симптоми

Стенокардія – це прояв порушення кровообігу в серцевому м’язі. При цьому стані приплив крові до певних ділянок серцевої тканини не забезпечує повною мірою їх потреби в кисні. Розвивається локальне так зване кисневе голодування (ішемія). Враховуючи той факт, що серце безперервно працює, починаючи з 5-го тижня внутрішньоутробного розвитку плода і аж до самої смерті людини, порушення кровопостачання серця може бути серйозним загрозливим чинником для життя пацієнта, так як зупинка серцевої активності означає клінічну смерть, а працювати без кисню і поживних речовин серцевий м’яз не може.


 

 

Симптоми стенокардії

 

 

 

Біль, різка, виражена, паралізуюча, відчувається зліва за грудиною і часто віддає в ліву лопатку, ліву руку і нижню щелепу зліва. Біль змушує приймати вимушену позицію, притискати рукою область локалізації болю і різко знижувати фізичну активність. Біль може виникати раптово, а може і наростати протягом короткого часу. Як правило, появи болів передують провокуючі фактори: фізичне навантаження, психоемоційне напруження або стрес, надмірна їжа, заняття сексом, різка зміна температури повітря або охолодження тіла, куріння.
Задишка – відчуття нестачі повітря. При цьому спроба зробити глибокий вдих посилює хворобливість в області грудини, що робить його неможливим. Хворий дихає відкритим ротом, відчуває брак кисню аж до задухи.
З клінічних симптомів характерні: прискорене серцебиття, підвищення або зниження артеріального тиску.
Прийом нітрогліцерину знижує і поступово усуває хворобливість протягом декількох хвилин (1-3 хвилини). Якщо нітрогліцерин не усунув болі, то це може свідчити про те, що болі викликані не стенокардією або стався інфаркт міокарда і потрібно надання термінової медичної допомоги (для цього необхідно викликати бригаду швидкої медичної допомоги).


 

 

Причини розвитку ішемії серця, нападів стенокардії, інфаркту та аритмії

Атеросклероз коронарних артерій – механічно звужуючи просвіт коронарних судин, атеросклеротична бляшка призводить до уповільнення кровотоку відповідною судиною. При цьому прискорення кровотоку залежно від режиму роботи серця фактично неможливо. Тому у хворих на ішемічну хворобу серця в результаті атеросклерозу напади стенокардії виникають частіше при фізичному або емоційному навантаженні, коли від серця потрібно підвищення активності.

Причини розвитку ішемії серця, нападів стенокардії

Спазм коронарних артерій – судини серця мають власну м’язову оболонку, яка регулює просвіт самої судини. У ряді випадків є звуження коронарних судин: ранкові години, перехід з теплого приміщення в холодне з вдиханням холодного повітря, різке охолодження шкірних покривів чи переохолодження всього організму, емоційне навантаження, застосування деяких медикаментозних препаратів.

Тромбоемболія коронарних судин – формування тромбу в просвіті коронарної судини відбувається, як правило, при розпаді атеросклеротичної бляшки. У результаті її руйнування оголюється колагеновий каркас судини, що є пусковим фактором у тромбоутворенні. Так само існує ймовірність закупорки судини тромбом (сформованим в порожнині серця або на стулках аортального клапана) або іншим щільним тілом (вегетації або частини клапана серця при ендокардиті) циркулюючим в крові і утвореними в іншій частині серцевосудинної системи.


 

 

Види стенокардії, стенокардія напруги, спонтанна стенокардія

 

 

Залежно від клінічного прояву та динаміки процесу виділяють кілька видів стенокардії.

Стенокардія напруги
Ця форма стенокардії характеризується появою симптомів ішемії серця у відповідь на підвищення навантаження на серце (підвищення артеріального тиску, фізичне навантаження, стрес). Існують різні форми стенокардії напруги: вперше виникла стенокардія напруги, стабільна стенокардія напруги, прогресуюча стенокардія напруги. Ці форми можуть переходити одна в іншу, що свідчитиме про сприятливу або несприятливу еволюцію захворювання. При будь-якій формі стенокардії може розвинутися інфаркт міокарда.

Вперше виникла стенокардія напруги
Період протягом одного місяця з моменту прояву стенокардії. У дебюті захворювання виявляються такі симптоми як: хворобливість, задишка, серцебиття. Як правило, перший напад стенокардії самостійно проходить і не вимагає прийому нітрогліцерину. При цьому стані необхідно якомога раніше звернутися за допомогою до лікаря кардіолога. Адекватно призначене лікування і дотримання всіх медичних рекомендації допоможе Вам забути і більше ніколи не відчувати стенокардію. У разі якщо лікування не відбулося і надалі були рецидиви нападів стенокардії, має місце вже Стабільна стенокардія напруги.

Стенокардія напруги

Стабільна стенокардія напруги
Регулярно повторювані напади стенокардії у відповідь на підвищене навантаження на серцевий м’яз. Як правило, напади нетривалі і припиняються при усуненні навантаження на серце або при прийомі нітрогліцерину. Тривалість больового нападу може варіювати в межах 2-10 хвилин.
Даний вид стенокардії залежно від переносимості фізичних навантажень ділять на класи:

I клас – серцеві болі з’являються лише при посилених фізичних навантаженнях (швидкий біг, підняття ваги).

II клас – болі виникають при помірних навантаженнях: ходьба більш ніж на 500 метрів без зупинок, підйом на 6-7 поверх сходами без зупинки. Так само для цього класу характерна поява болю при емоційному навантаженні, вдиханні холодного повітря, в ранкові години.

III клас – хворобливість в області грудини виникає при ходьбі на дистанцію 100-500 метрів. При підйомі вже на один поверх. Тому такі хворі змушені обмежувати свою фізичну активність пересуваннями по дому.

IV клас – хворобливість в області серця може мати місце і в спокої, при ходьбі на відстань менше 100 метрів.
Навіть для підйому на один поверх такому пацієнту потрібно зробити кілька зупинок.

Прогресуюча стенокардія напруги
При цій формі має місце поступове підвищення частоти і тривалості нападів стенокардії на тлі стабільного рівня фізичних навантажень, рівня артеріального тиску і пісхоемоціональної напруги. При цій формі захворювання знижується ефективність зняття болючості за допомогою прийому нітрогліцерину.

Спонтанна стенокардія
При цій формі ішемічної хвороби серця напади стенокардії не викликаються підвищенням навантаження на серцевий м’яз, а виникає спонтанно. Як правило, напади більш тривалі, гірше усуваються нітрогліцерином. Ця форма стенокардії частіше призводить до інфаркту міокарда і гірше піддається лікуванню.

23.01.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)