Серцевий напад

Що таке серцевий напад?

Серцевий напад відбувається, коли блокується кровотік до серця. Без крові і поставленого нею кисню частина серця починає відмирати. Серцевий напад не обов’язково є смертельним. Швидке лікування може відновити потік крові до серця і врятувати життя.

Доктора називають серцевий напад інфарктом міокарда.

 

Що таке стенокардія і чому приділяється увага нестабільної стенокардії?

Стенокардія – це вид болю чи дискомфорту в грудній клітці при недоліку кровотоку до серця. Стенокардія може бути небезпечною, тому слід прислухатися до болю в грудній клітці, знати, що для Вас типово, вміти контролювати свій стан, розуміти, коли необхідне лікування.

Існує два види стенокардії:

 • Стабільна стенокардія – типова біль у грудній клітці. Вона виникає, коли серце напружено працює, вимагаючи при цьому більше кисню, за типом фізичної вправи. Біль в стані спокою.
 • Нестабільна стенокардія – несподівана біль у грудній клітці. При цьому утримання від фізичних навантажень і прийом Нітрогліцерину допомагають не завжди. Доктор може діагностувати нестабільну стенокардію, якщо у Вас біль у грудній клітці вперше, якщо біль посилюється, довго триває, все частіше трапляється або має місце в стані спокою.

Нестабільна стенокардія – застережливий знак швидкого серцевого нападу, тому вона вимагає негайного лікування. При тій чи іншій болі в грудній клітці зверніться до лікаря.

 

 

Що викликає серцевий напад?

Серцевий напад відбувається, коли блокується кровотік до серця. Це звичайно буває з причини виникнення жирових відкладень, званих бляшками, в середині коронарних артерій, які постачають серце кров’ю. Якщо бляшка лопається, кров намагається зафіксувати її, формуючи тромб. Тромб може блокувати артерію, перегороджуючи шлях кровотоку і кисню до серця.

Процес формування бляшок в коронарних артеріях називається коронарною хворобою серця. У багатьох людей бляшка починає формуватися з дитинства, поступово збільшуючись у розмірах. Відкладення можуть обмежувати доступ крові до серця, викликаючи стенокардію. Серцевий напад часто є першою ознакою коронарної хвороби серця.

Інтенсивні фізичні навантаження, раптові сильні емоції, прийом заборонених наркотичних речовин (стимуляторів, наприклад, кокаїну) можуть сприяти серцевого нападу. Однак у багатьох випадках причина виникнення серцевого нападу саме в цей момент залишається до кінця нез’ясованою.

 

 

Симптоми серцевого нападу

 

Основним симптомом серцевого нападу є гострий біль у грудях.

Багато людей описують біль як дискомфорт, тиск, здавлювання, тяжкість у грудях.
Люди часто кладуть руку на груди, коли описують біль.
Біль може поширюватися вниз до лівого плеча й руці, а також в інші області, наприклад, спину, щелепу, шию, праву руку.
У багатьох людей також присутній хоча б один з цих супутніх симптомів:

 • Біль у верхньому відділі живота, яку часто плутають з печією.
 • Потовиділення.
 • Нудота і блювання.
 • Утруднене дихання.
 • Відчуття пульсування, калатання серця.
 • Почуття слабкості, надмірної втоми.
 • Запаморочення, відчуття втрати свідомості.

Не у всіх при серцевому нападі присутній класичний симптом гострого болю в грудній клітці. Жінки, літні люди, ті, хто страждає на діабет, менш схильні до гострого болю в грудях. У них частіше спостерігається задишка, запаморочення, слабкість, відчуття втрати свідомості, біль у животі.


 

 

Що робити, коли є підозра на серцевий напад?

 

Якщо у Вас симптоми серцевого нападу – дійте швидко. Швидке лікування може врятувати Вам життя.

Якщо у Вас біль у грудях і доктор призначив нітрогліцерин від стенокардії:

Прийміть 1 дозу Нітрогліцерину і почекайте 5 хвилин.
Якщо біль у грудній клітці не проходить, або Ви відчуваєте себе гірше, зателефонуйте на номер екстреної допомоги. Опишіть свої симптоми і скажіть, що у Вас, ймовірно, серцевий напад.
Залишайтесь на лінії. Оператор підкаже Вам, що робити далі.

Якщо у Вас біль у грудній клітці і немає нітрогліцерину:

Зателефонуйте на номер екстреної допомоги. Опишіть свої симптоми і скажіть, що у Вас, ймовірно, серцевий напад.
Залишайтесь на лінії. Оператор підкаже Вам, що робити далі.
Після виклику швидкої допомоги прийміть 1 звичайну дозу Аспірину. Він перешкоджає згортанню крові, тому може допомогти пережити серцевий напад.
Найкращим виходом є госпіталізація в кареті швидкої допомоги. Парамедики можуть почати рятувальне лікування до Вашого прибуття в лікарню. Якщо у Вас немає можливості зв’язку з рятувальними службами, нехай хто-небудь негайно доставить Вас до лікарні. Не сідайте самі за кермо, тільки якщо у Вас немає іншого виходу.

 

Якщо Ви думаєте, що у Вас нестабільна стенокардія, але не впевнені в цьому, перегляньте пункти, зазначені вище. Нестабільна стенокардія може призвести до серцевого нападу або смерті, тому Вам потрібно перевірити ще себе прямо зараз.


 

 

 

Як лікувати серцевий напад?

 

Якщо Ви їдете в лікарню в кареті швидкої допомоги, лікування починається негайно для відновлення кровотоку і обмеження шкоди, що завдається серцю. Вам можуть давати препарати, такі як:

 • Аспірин (якщо Ви його не прийняли до того) або інші ліки для запобігання тромбів.
 • Ліки, що руйнують кров’яні згустки (тромболітики). Вони ефективні, коли приймаються протягом декількох годин після початку серцевого нападу.
 • Препарати для зниження серцевої напруги, зменшення болю, лікування ненормальних серцевих ритмів, які можуть становити небезпеку для життя.

У лікарні Вам зроблять такі дослідження:

 • Електрокардіограма (ЕКГ). ЕКГ дозволяє визначити ознаки слабкого кровотоку, ушкодження серцевого м’яза, ненормального серцебиття і інших серцевих відхилень.
 • Аналізи крові, включаючи визначення кількості серцевих ферментів. Наявність таких ферментів в крові звичайно є ознакою того, що серце пошкоджено.

Якщо результати цих досліджень показують, що у Вас підозру на серцевий напад, може бути проведена серцева катетеризація. У цьому випадку доктор вводить тонку гнучку трубку (катетер) через артерію в паху або руці і обережно направляє її до серця. Для того, щоб бачити коронарні артерії на екрані комп’ютера, вводиться барвник. Після цього доктор може оцінити, заблоковані чи артерії, і як добре працює серце.

Якщо серцева катетеризація показує, що артерія заблокована, доктор може тут же провести пластику судин. Він спрямовує катетер в звужену артерію, при цьому на його кінці надувається кулька. За допомогою цього артерія розширюється і кровотік відновлюється. Щоб артерія була вільна, часто ставиться невелика сітчаста трубка, яка називається стентом.

Пластика судин (з або без постановки стента) є кращим методом лікування серцевого нападу. Якщо її неможливо провести, можна застосувати руйнуючі згустки тромболітичні препарати. Також доктор може провести обхідну операцію, з тим, щоб направити кров в обхід заблокованої артерії.

Після цих терапевтичних методів застосовуються медикаменти для запобігання утворення тромбів, зменшення серцевої напруги і зниження рівня холестерину. Це може допомогти запобігти іншому серцевому нападу і серцеву недостатність. Деякі люди, які пережили серцевий напад, приймають ці та іноді інші ліки протягом усього життя.

18.12.2015
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(4 оцінки, в середньому: 5 з 5)