Простатит. Причини, симптоми, лiкування

В даний час захворюваність цiєю недугою неухильно зростає. Можна констатувати невтішні цифри статистики: серед чоловічого населення 30 річного віку поширеність запалення передміхурової залози становить 30%, серед 50-річного контингенту цифри захворюваності досягають 50%. Якщо не вжити своєчасних заходів, то простатит має тенденцію до прогресування. Тому ігнорувати дане захворювання ніяк не можна, тим більше що це захворювання може вести до розвитку ряду ускладнень: імпотенції, чоловічого безпліддя і навіть онкології. А своєчасне лікування визначає успішність подолання даного захворювання.


 

Причини простатиту

 

 

В даний час визначити основну причину запалення передміхурової залози неможливо – це багатофакторне захворювання.

 • Інфекції, що передаються статевим шляхом. Широке поширення венеричних захворювань, безліч інфекцій, які можуть безсимптомно прогресувати протягом декількох років, часті випадки неадекватного лікування – всi цi фактори призводять до того, що простатит часто виявляється на тлі прогресування венеричних захворювань в якості ускладнень. Механізм ураження простати при даному виді простатиту простий – інфекція, досягнувши передміхурової залози, активно вражає тканини простати, викликаючи запальну реакцію.
 • Порушення кровообігу в органах малого таза. Малорухливий сидячий спосіб життя, модні тісні джинси і носіння обтягуючих трусів можуть призводити до порушення кровообігу в органах малого таза. Ці фактори призводять до того, що передміхурова залоза переповнюється кров’ю, відбувається здавлювання судинами тканин передміхурової залози, що веде до порушення транспорту кисню і поживних речовин, а це призводить до порушення її роботи.
 • Порушення механіки процесу сечовипускання. Справа в тому, що сам процес відходження сечі відбувається в результаті поетапного розслаблення кругових м’язів сечового міхура, простати зі зміною тонусу уретри. Порушення послідовності напруги і скорочення цих м’язових структур призводить до потрапляння сечі в протоки передміхурової залози. Це явище може сприяти подразненню тканин простати і викликати простатит.
 • Тривала статева стриманість, перерваний статевий акт або штучне продовження статевого акту є одними з доведених факторів, що призводять до запалення простати. При цьому, секрет передміхурової залози що сформувався, не виводиться з простати зовсім або відбувається його часткове виведення. Застійні явища призводять до збільшення простати в розмірi і запаленню.
 • Переохолодження може бути пусковим моментом в запальному процесі. При переохолодженні зближуються захисні властивості слизових, знижується активність імунних клітин.
 • Порушення гормонального фону. Найбільше значення мають рівень статевих гормонів. Їх надлишок може призводити до зростання ризику простатиту в результаті підвищеної або зниженої активності клітин простати.
 • Знижений імунітет, нервово-психічна або фізична перевтома. Ці фактори знижують захисні властивості організму.

У кожному конкретному випадку лікар уролог індивідуально визначає, які фактори могли призвести до запальної реакції. Завдяки виявленню причини простатиту в ряді випадків з’являється можливість індивідуально підібрати лікування, в обов’язковому порядку виключивши несприятливі фактори.


Симптоми простатиту

 

 

Ознаки цього захворювання різноманітні і включають комплекс порушень:

 • проблеми з сечовипусканням, порушення ерекції та сексуального потягу, безплідність
 • утруднення при сечовипусканні, відчуття перешкоди при сечовипусканні
 • слабкий струмінь при сечовипусканні
 • відчуття неповно спорожнення сечового міхура після сечовипускання
 • мимовільне сечовипускання
 • поява дискомфорту і хворобливості при сечовипусканні
 • часті позиви до сечовипускання
 • болючість при тривалому сидінні в області промежини
 • зниження потенції
 • неможливість ерекції або зниження тривалості ерекції
 • зниження лібідо
 • в ряді випадків головним симптомом простатиту є чоловіче безпліддя

Illustration showing an inflamed prostate gland, a condition known as prostatitis. Here, the male urogenital tract is seen, with bladder at centre. Ureters (white, at top) transport urine from kid- neys to the bladder. The inflamed prostate gland beneath the bladder exudes a yellow discharge into the urethra (the canal transporting urine to the exterior). Prostatitis is a bacterial infection that may affect reproductive capacity and can be sexually transmitted. It can make urination pain- ful. Other seminal fluid producing organs may also become infected: as has a seminal vesicle (centre right, looping around the bladder). Despite anti- biotic drug treatment this condition may recur.

 

Ефективне лікування простатиту

Висока поширеність простатиту і попит на різноманітні методики лікування даного захворювання породили високий рівень запропонованих інструментальних і медикаментозних методик лікування. Ми надамо вам найбільш поширені та ефективні з них.

 

Медикаментозне лікування простатиту

Застосування препаратів пригнічують вплив чоловічих статевих гормонів на передміхурову залозу. В результаті знижується активність тканин передміхурової залози, знижується кількість синтезованого нею соку. Це сприяє зниженню обсягу передміхурової залози, її хворобливості. Зниження набряклості призводить до поліпшення відтоку секрету передміхурової залози, поліпшенню проходження сечі при сечовипусканні, сприяє активізації кровообігу в тканинах.

Альфа – адреноблокатори. Ця група препаратів, які впливають на специфічні рецептори на поверхні м’язових клітин простати і сечового міхура. Завдяки цьому впливу відновлюється скоординована робота сфінктерів при сечовипусканні, що знижує або усуває потрапляння сечі в вивідні протоки передміхурової залози.

Антибактеріальні препарати – призначаються лише лікарем урологом. Перед призначенням даних препаратів, необхідно встановити причетність інфекції до розвитку простатиту. Якщо хронічний простатит викликаний порушенням кровообігу в органах малого тазу, то антибіотик допоможе лише додати проблем, порушивши мікрофлору кишечника або привівши до токсичного ураження печінки. Тому, перед призначенням антибактеріального препарату бажана не тільки особиста консультація лікаря уролога, а й проведення бактеріологічного дослідження сечі, мазка зі слизової уретри і соку підшлункової залози. Виявлена інфекція та визначення її чутливості до основних видів антибактеріальних засобів дозволить призначити адекватне та ефективне лікування.

У лікуванні простатиту найбільш поширення набули схеми лікування із застосуванням препаратів з груп аміноглікозидів, цефалоспоринів, пеніцилінів і фторхінолонів.

Протизапальні препарати. Як правило, гострий простатит проявляється вираженою хворобливістю, що вимагає застосування препаратів, що знижують запальну реакцію і болючість простати. Препарати з групи нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП) призначаються при лікуванні простатиту, як правило, в гострий період у складі комплексного лікування. Дані препарати знижують вираженість запальної реакції, що призводить до зниження її набряклості, поліпшенню відходження секрету простати і зниження хворобливості. Способи прийому препаратiв різні: їх можна приймати у вигляді таблеток або порошків, у вигляді ректальних свічок. Спосіб введення не суттєво впливає на ефективність препарату.


 

 

Лікарські засоби для лікування простатиту

Антибіотики
Група фторхінолонів:

 • Норфлоксацин;
 • Офлоксацин;
 • Ципрофлоксацин;
 • Левофлоксацин;
 • Спарфлоксацин;
 • Моксифлоксацин. Протимікробна дія перешкоджає розмноженню наявних хвороботворних бактерій. Приймати по 1 / 2-1½ таблетки на добу, дозу розбивають на два прийоми. Тривалість курсу до двох тижнів. Після 2-х тижневої перерви курс лікування повторюють. Нормалізація мочевиведенія, зменшення больових відчуттів в промежині

Група макролідів:

 • Еритроміцин;
 • Олеандоміцин;
 • Тетрациклін. Пригнічує розмноження мікробних збудників, однак не діє на віруси і гриби. Приймати всередину по 1 таблетці кожні 4-6 годин, курс до 14 днів Посилення струменя сечі, зменшення хворобливості в промежині і в нижній частині живота

Сульфаніламідні препарати
Інгібітори дигідрофолат-редуктази:

 • Триметоприм;
 • Бісептол. Протимікробна дія перешкоджає подальшому розмноженню збудників Приймати всередину по 1-2 таблетки вранці і ввечері, курс до 2 тижнів. Зменшення болю в промежині, нормалізація мочеспускання
 • 5-НОК, Нітроксолін. Широка протимікробна і протигрибкова дія пригнічує ріст і розмноження грибів роду Кандіда і мікроорганізмів, стійких до інших препаратів. Приймати всередину по 2-4 драже 4 рази на день. Тривалість прийому 2-3 тижні; потім перерва на 14 днів; курс лікування повторюють. Нормалізація мочевиведення, зменшення больових відчуттів в промежині

a-адреноблокатори:

 • Дальфаз;
 • Омнік;
 • Празозин;
 • Теразозин;
 • Доксазозин;
 • Тамсулозин. Впливають на рецептори сечового міхура, простати і задньої частини уретри, знижуючи їх тонус. Приймають по 1 таблетці перед сном протягом перших 2-3 днів, потім по 1 таблетці тричі на день. Нормалізація сечовипускання і зменшення запалення простати.
  М’яко знижують АТ до нормальних показників.

Інгібітори 5-α-редуктази:

 • Фінестерід. Перетворює гормон тестостерон у більш активну речовину – дигідротестостерон. У результаті відбувається нормалізація швидкості потоку сечі, зниження інтенсивності запалення простати. Приймати по 1 таблетці на добу протягом 6-7 місяців. Зменшення розмірів передміхурової залози, відновлення швидкості потоку сечі. Зменшення симптомів простатиту.
22.12.2015
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)