Причини виникнення плоскоклітинного раку

Плоскоклітинний рак – злоякісне новоутворення (пухлина), що розвивається з епітеліальної тканини (епітелію) шкіри і слизових оболонок. Дане захворювання характеризується відносно швидким розвитком і агресивним перебігом. Починаючись в шкірі або в слизовій оболонці, раковий процес швидко вражає місцеві лімфатичні вузли і проростає в сусідні органи і тканини, порушуючи їх будову і функцію. Зрештою, без відповідного лікування розвивається поліорганна недостатність зі смертельним результатом.
Плоскоклітинний рак становить приблизно 25% всіх видів раку шкіри і слизових оболонок. Майже в 75% випадків ця пухлина локалізується в області шкіри обличчя і голови. Більш часто захворювання зустрічається в літньому віці (після 65 років), дещо частіше у чоловіків.


[tip]

Зміст:

[/tip]


Причини виникнення плоскоклітинного раку

Точні причини виникнення плоскоклітинного раку на сьогоднішній день не встановлені. Важливу роль у розвитку злоякісного процесу грає зниження захисних функцій організму і надмірна дія різних факторів.

Плоский епітелій в організмі людини

Епітеліальна тканина являє собою шар клітин, що покривають поверхню тіла, що вистилають органи і порожнини організму. Плоский епітелій є одним із різновидів епітеліальної тканини і покривають шкіру, а також слизові оболонки деяких внутрішніх органів.

В залежності від структури розрізняють:

 • Багатошаровий плоский незроговілий епітелій. Складається з трьох шарів клітин (базального, шиповатого і поверхневого). Шипуватий і поверхневий шари являють собою окремі стадії дозрівання клітин базального шару. Клітини поверхневого шару поступово відмирають і злущуються. Даний епітелій вистилає роговицю ока, слизову оболонку рота і стравоходу, слизову піхви і піхвової частини шийки матки.
 • Багатошаровий плоский зроговілий епітелій (епідерміс). Вистилає шкірні покриви і представлений чотирма шарами клітин (базальним, шипуватим, зернистим, роговим). В області долонь і підошов мається і п’ятий шар – блискучий, розташований під роговим шаром. Клітини епідермісу утворюються в базальному шарі, і в міру просування до поверхневого (рогового) шару в них накопичується білок кератин, вони втрачають клітинну структуру і відмирають. Роговий шар представлений повністю омертвілими клітинами (роговими лусочками), заповненими кератином і бульбашками повітря. Рогові лусочки постійно злущуються.

Плоскоклітинний рак розвивається з клітин шипуватого шару багатошарового плоского епітелію.


Фактори ризику в розвитку плоскоклітинного раку

Існує ряд факторів (канцерогенів), вплив яких на шкіру, слизові оболонки і на організм в цілому може сприяти розвитку злоякісного процесу.

Факторами, що сприяють виникненню раку, є:

 • генетична схильність;
 • ультрафіолетове випромінювання;
 • прийом імуносупресорів;
 • іонізуюча радіація;
 • куріння тютюну;
 • неправильне харчування;
 • алкогольні напої;Причини виникнення плоскоклітинного раку
 • професійні шкідливості;
 • забруднене повітря;
 • інфекції;
 • вік.

Генетична схильність
Сучасні дослідження в галузі генетики та молекулярної біології дозволяють з упевненістю стверджувати, що схильність до розвитку плоскоклітинного раку може бути визначена на генному рівні.

Генетична схильність виражається за допомогою:

 • Порушення протипухлинного захисту клітини. У кожній клітині організму є певний ген, відповідальний за блокування розвитку злоякісних пухлин (так званий антіонкоген, «страж генома»). Якщо генетичний апарат клітини (що забезпечує клітинний розподіл) не порушений, даний ген знаходиться в неактивному стані. При пошкодженні ДНК (дезоксирибонуклеїнової кислоти, що відповідає за зберігання, передачу та відтворення генетичної інформації) даний ген активується і зупиняє процес клітинного поділу, перешкоджаючи, таким чином, виникненню пухлини. При виникненні мутації в самому антіонкогенов (зустрічається більш ніж у половині випадків плоскоклітинного раку) його регуляторна функція порушується, що може сприяти розвитку пухлинного процесу.
 • Порушення функціонування протипухлинного імунітету. Кожну хвилину в організмі людини відбуваються тисячі генних мутацій, тобто потенційно утворюються тисячі нових пухлин. Однак, завдяки імунній системі (так званому протипухлинному імунітету), пухлини не розвиваються. У забезпеченні протипухлинного імунітету беруть участь кілька видів клітин (Т-лімфоцити, В-лімфоцити, макрофаги, натуральні кілери), які дуже швидко розпізнають і знищують мутантні клітини. При мутаціях в генах, що відповідають за утворення і функціонування даних клітин, ефективність протипухлинного імунітету може знижуватися, що створює сприятливі умови для виникнення злоякісних новоутворень. Генні мутації можуть передаватися з покоління в покоління, обумовлюючи схильність до пухлинних процесів у потомства.
 • Порушенням метаболізму канцерогенів. При попаданні в організм будь-яких канцерогенів (фізичних чи хімічних) активуються певні захисні системи, спрямовані на їх знешкодження і якнайшвидше виведення. При мутації генів, що відповідають за роботу даних систем, збільшується ризик розвитку пухлинного процесу.

Ультрафіолетове випромінювання
Ультрафіолетові промені являють собою невидиму неозброєним оком частину сонячного випромінювання. Вплив даних променів на шкіру людини (при тривалому знаходженні на сонці або при частому прийомі так званих ультрафіолетових ванн для штучної засмаги) викликає різні генетичні мутації, що призводить до виникнення потенційних пухлинних клітин, а також послаблює протипухлинний захист клітини (через мутації антіонкогена) .

При тривалому і інтенсивному впливі ультрафіолетових променів протипухлинний імунітет може виявитися не в змозі знешкодити всі клітини з мутантним геномом, що призведе до розвитку плоскоклітинного раку шкіри.

Прийом імуносупресорів
Деякі медикаменти (азатіоприн, меркаптопурин і так далі), що застосовуються при різних захворюваннях і патологічних станах (пухлинах системи крові, аутоімунних захворюваннях, при пересадці органів) справляють гнітючу дію на захисні системи організму, у тому числі і на протипухлинний імунітет. Застосування таких препаратів може призвести до розвитку плоскоклітинного раку.

Іонізуюча радіація
До іонізуючої радіації відносяться рентгенівські і гамма-промені, ядра водню і гелію. Впливаючи на організм, іонізуючі випромінювання надають шкідливу дію на генетичний апарат клітин, приводячи до виникнення численних мутацій. Крім того, ураження імунної системи організму призводить до ослаблення протипухлинного імунітету, що в сотні разів підвищує ймовірність розвитку раку.

Безліччю епідеміологічних досліджень було доведено, що плоскоклітинний рак та інші форми злоякісних новоутворень виникають в сотні разів частіше в осіб, схильних до впливу даних видів випромінювань (при частому використанні іонізуючої радіації в медичних цілях, у працівників атомної промисловості, при аваріях на атомних електростанціях і вибухах атомних бомб).

Куріння тютюну
Науково доведено, що куріння сигарет та інших виробів, що містять тютюн (сигари, трубки) підвищує ризик розвитку плоскоклітинного раку порожнини рота, органів системи травлення і дихальних шляхів. При цьому канцерогенній дії схильні як активні курці (безпосередньо палять), так і пасивні (оточуючі, які вдихають тютюновий дим).
Плоскоклітинний рак причини
Згоряння тютюну при затягуванні відбувається при дуже високих температурах, в результаті чого, крім нікотину, в організм надходить безліч інших продуктів горіння (бензол, формальдегід, феноли, кадмій, хром та інші), канцерогенний ефект яких науково доведений. При тлінні сигарети (не під час затяжки) температура згоряння тютюну нижче, і в навколишнє середовище виділяється значно менше канцерогенів.

Канцерогенні речовини, всмоктуючись через слизові оболонки порожнини рота і дихальних шляхів, надають місцеву канцерогенну дію. Крім того, всмоктуючись у кров і розносяться по всьому організму, вони можуть викликати розвиток пухлин в різних органах і тканинах.

У багатьох країнах тютюн використовується не тільки для куріння (існує нюхальний, жувальний тютюн). При таких способах використання в організм не потрапляють речовини, що утворюються в процесі горіння, однак виділяються інші канцерогени, що підвищують ризик розвитку раку губ, порожнини рота і глотки.

Неправильне харчування
Правильне, збалансоване харчування забезпечує нормальний розвиток і функціонування імунної системи організму, зокрема, протипухлинного імунітету, що знижує ймовірність розвитку раку.

Науково доведено, що надмірне споживання з їжею жирів тваринного походження значно підвищує ризик розвитку раку органів травлення. У той же час рослинні продукти харчування (овочі та фрукти) містять вітаміни (А, С, Е, фолієву кислоту) та інші речовини (селен), що перешкоджають розвитку пухлин. Їх недолік в раціоні харчування може значно підвищувати ризик розвитку злоякісних новоутворень.

Алкогольні напої
Безпосередньо етиловий спирт (активний компонент всіх алкогольних напоїв) не викликає розвитку злоякісних новоутворень. У той же час науково доведено зв’язок між зловживанням алкоголем і ризиком розвитку раку. Це пояснюється тим, що спирт підвищує проникність клітин для різних хімічних речовин (бензапіреном та інших канцерогенів). Цей факт підтверджується найбільш частою локалізацією плоскоклітинного раку у алкоголіків в порожнині рота, гортані і глотці, тобто в органах, які безпосередньо контактують з етиловим спиртом і його парами.

Вірогідність розвитку плоскоклітинного раку в перерахованих областях в кілька разів вище, якщо поєднувати вживання алкоголю з курінням або іншим методом використання тютюну.

Професійні шкідливості
Вдихання певних хімічних речовин, а також інтенсивний і тривалий їх вплив на шкірні покриви може призводити до розвитку плоскоклітинного раку. Більш важливу роль при цьому відіграє тривалість впливу канцерогенів, ніж їх концентрація.

Забруднене повітря
Доведено, що ризик розвитку раку дихальних шляхів значно вище у людей, які проживають поблизу промислових підприємств (металургійних, нафтопереробних заводів). Також ризику розвитку раку більш схильне населення великих міст. Достаток транспорту в мегаполісах обумовлює виділення в повітря великої кількості вихлопних газів, що містять сажу, яка є канцерогеном.

Інфекції
Науково доведено, що певні віруси можуть сприяти виникненню плоскоклітинного раку.

Виникнення плоскоклітинного раку може бути обумовлено:

 • Вірусом папіломи людини. Даний вірус може викликати розвиток різних доброякісних пухлин в області шкіри та слизових оболонок (кондилом, папілом), а в дуже рідкісних випадках може стати причиною раку шийки матки. Впроваджуючи в ДНК клітин організму, вірус змінює їх структуру, що призводить до утворення в клітині нових копій вірусу. Даний процес може призвести до виникнення різних мутацій на рівні геному, аж до виникнення злоякісного процесу.
 • Вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Даний вірус вражає клітини імунної системи, що в кінцевому підсумку призводить до розвитку синдрому набутого імунодефіциту людини (СНІДу), при якому знижується як протиінфекційної, так і протипухлинна захист організму.

ВікФактори ризику в розвитку плоскоклітинного раку
Плоскоклітинний рак, в переважній більшості випадків, зустрічається у людей старше 65 років. Це обумовлено тим, що в процесі старіння відбувається зниження і порушення функцій майже всіх органів і систем організму, в тому числі імунної системи. Порушується протипухлинний захист клітини, а також погіршуються процеси розпізнавання і руйнування мутантних клітин, що значно підвищує ризик виникнення плоскоклітинного раку.


Передракові захворювання

Певні захворювання шкіри і слизових оболонок, не будучи злоякісними новоутвореннями, підвищують ризик розвитку плоскоклітинного раку.

Залежно від імовірності розвитку раку розрізняють:

 • облігатні передракові захворювання;
 • факультативні передракові захворювання.

 

Облігатні передракові захворювання
До даної групи передраку відноситься ряд хвороб шкіри, які без відповідного лікування завжди перероджуються в ракову пухлину.

Облігатними передраками є:

 • Пігментна ксеродерма. Рідкісне спадкове захворювання, що передається аутосомно-рецесивним типом (дитина захворіє тільки в тому випадку, якщо успадкує дефектний ген від обох батьків). З’являється у дітей у віці 2 – 3 років і зовні проявляється почервонінням шкіри, утворенням тріщин, виразок, бородавчастих розростань на відкритих ділянках тіла. Механізм розвитку даного захворювання пояснюється порушенням стійкості клітин до дії ультрафіолетових променів. В результаті, при попаданні сонячних променів на шкіру, відбувається пошкодження ДНК. При кожному новому впливі пошкоджуючого фактора кількість мутацій у клітинах збільшується, що в кінцевому підсумку призводить до розвитку раку.
 • Хвороба Боуена. Рідкісне захворювання шкіри, що виникає в результаті тривалого впливу несприятливих факторів (хронічної травматизації, тривалого перебування на сонці, професійних шкідливостей). Зовні проявляється одним або кількома невеликими плямами червоного кольору, що розташовуються переважно на шкірі тулуба. З часом в ураженій області утворюється бляшка червоно-коричневого кольору, з поверхні якої легко відділяються лусочки. При розвитку плоскоклітинного раку поверхню бляшки із’язвляеться.
 • Хвороба Педжета. Передракове захворювання, що вражає в основному жінок. Характеризується появою на шкірі (в області зовнішніх статевих органів і в пахвовій області) почервоніння, яке має чіткі межі. Поверхня може бути вологою або сухою, лущиться. Уражена зона може збільшуватися протягом декількох років, перероджуючись в плоскоклітинний рак.

 

Факультативні передракові захворювання
У цю групу включені захворювання, наявність яких не обов’язково призведе до виникнення плоскоклітинного раку, однак імовірність його розвитку в даному випадку збільшена в декілька разів.

Факультативними передраками є:

 • Старечий кератоз. Виникає у літніх людей, переважно на ділянках шкіри, що не покриваються одягом. Основною причиною вважається тривалий вплив ультрафіолетових променів. В результаті на шкірі кистей рук і на обличчі з’являються червонуваті бляшки, розміром від декількох міліметрів до сантиметра. Поверхня їх покрита жорсткими, жовтуватого кольору лусочками, які насилу відділяються від шкіри. Вірогідність розвитку плоскоклітинного раку при даному захворюванні доходить до 25%.
 • Шкірний ріг. Являє собою гіперкератоз (патологічне потовщення рогового шару епідермісу), що виявляється місцевим відкладенням рогових мас (лусочок). У результаті утворюється виступаючий над шкірою циліндричний або конусоподібної форми ріг, довжина якого може досягати декількох сантиметрів. Розвиток раку спостерігається в 7 – 15% випадків і характеризується проростанням утворення углиб шкіри.
 • Кератоакантома. Захворювання, що зустрічається переважно у людей старше 60 років. Являє собою утворення круглої форми до декількох сантиметрів у діаметрі, в центрі якого є поглиблення, заповнене роговими масами (лусочками жовтого кольору). Розташовується на шкірі обличчя або тильній поверхні рук.
 • Контактний дерматит. Розвивається в результаті дії на шкіру різних хімічних речовин, косметичних кремів. Характеризується місцевою запальною реакцією, почервонінням і набряком ураженої ділянки, може з’являтися свербіж і відчуття печіння. При тривалому існуванні даного процесу відбуваються різні порушення в клітинній структурі шкірних покривів, що в кінцевому підсумку може призвести до розвитку раку.

Механізм розвитку плоскоклітинного раку

У результаті впливу факторів ризику, в одній з клітин шипуватого шару багатошарового плоского епітелію відбувається генна мутація, що не усувається захисними протипухлинними механізмами. Мутуюча клітина має ряд особливостей, що відрізняє її від нормальних клітин організму.

Ракова клітина характеризується:

 • Автономністю. Розмноження (розподіл) нормальних клітин організму регулюється нервовою та ендокринною системами, а також кількістю самих клітин (чим їх більше, тим менше вони діляться). Пухлинні клітини позбавлені всяких контактів з регуляторними механізмами, в результаті чого відбувається їх неконтрольоване ділення.
 • Безсмертям. Звичайні клітини організму можуть ділитися лише певну кількість разів, після чого гинуть. Кількість можливих поділів обумовлено генетично і варіює в різних органах і тканинах. У пухлинних клітинах даний процес порушений, внаслідок чого можлива необмежена кількість поділів з утворенням безлічі клонів, які також безсмертні і можуть ділитися необмежену кількість разів.
 • Самозабезпеченням. У процесі росту пухлини (при досягненні розмірів 2 – 4 мм), пухлинні клітини починають виробляти особливі речовини, що стимулюють утворення нових кровоносних судин. Цей процес забезпечує доставку кисню і поживних речовин до більш глибоко розташованих пухлинних клітин, в результаті чого пухлина може досягати значних розмірів.
 • Порушенням диференціювання. У процесі розвитку клітин епітелію вони втрачають ядро і інші клітинні елементи, відмирають і відриваються або накопичують кератин і утворюють рогові лусочки (у багатошаровому плоскому зроговілому епітелії). У ракових клітинах процес диференціювання може бути порушений.

Залежно від ступеня диференціювання розрізняють:

 • Недиференційований плоскоклітинний рак. Є найбільш злоякісною формою, яка характеризується швидким зростанням. В даному випадку мутація відбувається в клітці шипуватого шару, після чого її розвиток припиняється, і всі наступні клони мають схожу структуру. У ракових клітинах не накопичується кератин і не відбувається процес їх відмирання.
 • Диференційований плоскоклітинний рак (зроговілий). В даному випадку мутація також відбувається на рівні клітини шиповатого шару, проте після декількох ділень утворилися клони починають накопичувати велику кількість кератину. Ракові клітини поступово втрачають клітинні елементи і відмирають, що зовні проявляється відкладенням на поверхні пухлини кірочок (кератинових мас) жовтуватого кольору. На відміну від нормального зроговіння, при зроговілому раку цей процес прискорений у кілька разів.

Метастазування плоскоклітинного раку

Даним терміном позначається процес, в результаті якого відбувається відділення клонів пухлинної клітини від місця утворення та їх міграція в інші органи і тканини. Таким чином, можуть утворюватися вторинні вогнища пухлинного росту (метастази). Розподіл клітин у вторинних вогнищах підкоряється тим же законам, що і в первинній пухлини.

Плоскоклітинний рак може метастазувати:

 • Лімфогенним шляхом. Даний тип метастазування зустрічається в 98% випадків плоскоклітинного раку. По лімфатичних судинах ракові клітини можуть потрапляти в місцеві лімфатичні вузли, де вони затримуються і починають ділитися.
 • Гематогенним шляхом. Зустрічається лише в 2% випадків. Пухлинні клітини потрапляють в кровоносні судини при руйнуванні їх стінок, і з током крові можуть мігрувати практично в будь-який орган (частіше в легені, кістки).
 • Імплантаційним шляхом. В даному випадку поширення пухлини відбувається при безпосередньому контакті з сусідніми органами, в результаті чого пухлинні клітини проростають в тканину органу, і в ньому починається розвиток вторинної пухлини.
15.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)