Причини виникнення комедонов

Щоб зрозуміти, з якої причини на обличчі з’являються чорні точки, потрібно зрозуміти, що вони собою представляють. У чорних точок є назва – комедони. Виникають вони в наслідок закупoркі проток сальних залоз. Верхівки цих сальних пробок накопичують бруд, залишки косметики і відмерлі клітини епідермісу, стаючи при цьому чорними або темно-коричневими. Ці забруднені зовнішні частини сальних пробок – як раз добре знайомі нам чорні точки.

 

Чому з’являються чорні точки на носі?

 

У виникненні комедонов бере участь кілька тісно взаємопов’язаних факторів:

Особливості шкіри
У нормі жири, які виробляються сальними залозами, рівномірно розподіляються по всій поверхні шкіри. Завдяки чому вона зволожується, а на її поверхні утворюється захисна плівка. Однак якщо шкіра схильна виробляти більше шкірного сала, то цей баланс порушується. В результаті кількість вироблюваного жиру збільшується, приводячи до закупорки гирла волосяного фолікула шкірним салом і омертвілими клітинами епідермісу, що призводить до появи чорних точок. Тому комедони найбільш часто зустрічаються у людей з жирним або змішаним типом шкіри.

Схильність до гіперкератозу
При певних умовах (недолік вітаміну А або Е, неправильний догляд за шкірою та ін.) Посилюється поділ клітин епітелію і порушується їх відшаровування. В результаті звужуються вивідні протоки сальних залоз, тому утруднюється вихід шкірного сала на поверхню шкіри.

Гормональні зміни
Деякі гормони, дійсно, підсилюють вироблення шкірного сала. Наприклад, андрогени (чоловічі статеві гормони) і прогестерон (жіночий статевий гормон).
Чоловічі статеві гормони (тестостерон) синтезуються статевими органами як в організмі у чоловіків (в більшій кількості), так і у жінок (в меншій кількості). Їх вироблення збільшується в період статевого дозрівання, тому у підлітків підвищена схильність до утворення комедонов. Крім того, підвищений тестостерон у жінок свідчить про дисфункції яєчників або полікистоз яєчників. Але в цьому випадку спостерігається підвищене оволосіння (гірсутизм).

Однак не завжди причиною виникнення чорних точок на носі є збільшення рівня тестостерону в крові. Найбільш часто присутня підвищена чутливість до нього рецепторів сальних залоз. Саме цим і пояснюється поява комедонов на певних ділянках шкіри, в яких сальні залози мають більше рецепторів, що реагують на андрогени. Наприклад, шкіра лоба, крил носа, підборіддя, спини.
Прогестерон (гормон вагітності) виробляється в яєчниках (у жінок в більшій кількості), яєчках (у чоловіків в меншій кількості) і в надниркових залозах (у обох статей). Він підсилює вироблення шкірного сала і затримує жири в шкірі.

У жінки рівень прогестерону збільшується в другій половині менструального циклу і коли вона готується стати матір’ю. Саме це і є причиною підвищеного утворення комедонов у жінки перед менструацією і під час вагітності.

Причини комедонов

Гігієна шкіри
Неправильний догляд за шкірою в рази підсилює утворення чорних точок:
Зловживання косметикою:

  • милом і очисними засобами на спиртовій основі, оскільки вони висушують шкіру і порушують відшаровування відмерлих клітин
  • гримом, тональними кремами, рум’янами, так як вони закупорюють пори на шкірі

Нехтування процедурою чищення обличчя (пілінг) сприяє скупченню затверділого шкірного сала, відмерлих клітин епідермісу, частинок пилу і косметики.
Звичка лягати спати, не змиваючи косметику, закупорює пори, сприяючи скупченню шкірного сала.
Використання невідповідної косметики для догляду за шкірою. Наприклад, застосування кремів на жирній основі для жирної або змішаної шкіри. В результаті відбувається закупорка пори, яка призводить до появи чорних точок.

 

Підвищена чутливість до певного виду бактерій (Propionibacterium acnes)

Шкірне сало – відмінне середовище для життєдіяльності хвороботворних мікроорганізмів. Тому бактерії проникають в закупорені шкірним салом пори і активно розмножуються в них.

У людей, чутливих до Propionibacterium acnes, запалюються навколишні пори тканини. В результаті з’являється велика кількість комедонов і сильно запалених прищів. А у людей, малочутливих до цієї бактерії, найбільш часто утворюються тільки чорні точки на носі або білі вугри.

Генетична схильність
Помічено, що у жінок і чоловіків, чиї родичі вже стикалися з цією проблемою, ймовірність появи чорних точок зростає в рази. Адже схильність до посиленого поділу клітин епітелію, а також до підвищеного вироблення тестостерону і чутливості до нього рецепторів сальних залоз передається у спадок.

Неправильне харчування
Надмірне вживання жирної, гострої, солоної і солодкої їжі, а також алкоголю порушує обмін речовин і приводить до посиленого вироблення шкірного сала сальними залозами.

Крім того, зловживання вуглеводами (борошняні вироби) сприяє підвищеному виробленню інсуліну, який, в свою чергу, підсилює вироблення тестостерону. Тобто утворюється порочне коло.

Прийом деяких лікарських препаратів
Наприклад, кортикостероїдів (гормони кори надниркових залоз) або анаболічних стероїдів (препарати, що імітують дію чоловічого статевого гормону). Вони підсилюють вироблення інсуліну клітинами підшлункової залози, що, в свою чергу, веде до підвищення синтезу тестостерону.

Порушення в роботі вегетативної нервової системи
Вегетативна нервова система ділиться на два відділи: симпатичний (відповідає за процеси збудження) і парасимпатичний (відповідає за процеси гальмування). У нормі переважання одного відділу над іншим відбувається наступним чином: вночі працює парасимпатична система, а вдень – симпатична.

Однак іноді цей баланс порушується: при виникненні стресових ситуацій, підвищених фізичних навантаженнях, у відновному періоді після захворювань, недосипання і багатьох інших причинах. І, як правило, починає переважати симпатична нервова система. В цьому випадку вироблення шкірного сала сальними залозами посилюється.

 

06.02.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)