Причини болю в коліні після бігу

 

Найбільш частими причинами болів в області коліна після бігу є розтягнення зв’язкового апарату, сухожиль м’язів і руйнування суглобного хряща при деформуючому артрозі.


 

Розтягування зв’язкового апарату

 

Колінний суглоб є одним з найбільш складних суглобів людського тіла. Його стабільне функціонування забезпечується системою внутрішньосуглобових і позасуглобових зв’язок, що перешкоджають патологічному зміщенню суглобових поверхонь. Під час бігу відбувається багаторазове збільшення ймовірності підвивихів і вивихів в порівнянні з прогулянковим кроком. Причина криється в зростанні сили удару при зіткненні суглобових поверхонь один з одним. Невелике відхилення ноги від звичної осі під час бігу компенсується міцністю зв’язок, які не дають відбутися вивиху в суглобі. При відхиленні ноги від звичної осі в міру, що перевищує межу міцності зв’язки, відбувається її розтягнення або повний розрив.

Клінічно травма зв’язки або зв’язок проявляється болем у відповідній частині коліна. У разі якщо стався розрив однієї з внутрішніх зв’язок коліна, часто приєднується запалення синовіальної капсули, а болі набувають дифузний характер. Розрив межменіскової зв’язки часто супроводжується розривом одного з менісків з вільним блуканням відірваного фрагмента в межах суглобової порожнини. При попаданні даного фрагмента між суглобовими поверхнями в крайніх положеннях може відбутися заклинювання суглоба. У спокої біль частіше тягнуча, а при спробі руху вона різко посилюється. Повний розрив зв’язок вимагає хірургічного відновлення їх цілісності.


 

Розтягнення сухожилля

 

Розтягнення сухожиль є досить частою помилкою початківців спортсменів. Причина криється в тому, що набір м’язової маси, а відповідно і сили м’язового волокна, відбувається швидше, ніж зміцнення сухожиль. Таким чином, навантаження на сухожилля і місця їх прикріплення до кістки збільшується без збільшення їх міцності, що, в кінцевому підсумку, призводить до їх розтягування або розриву. Для того щоб уникнути таких травм, рекомендується додатково до динамічних навантажень (біг, плавання, фітнес і ін.) в кінці тренування виконати декілька статичних вправ. Статичне навантаження швидше призводить до функціональної перебудови м’язового сухожилля, знижуючи ймовірність його розтягування.

Болі при розтягуванні сухожилля в стані спокою, як правило, постійні, тупі. При напрузі відповідного м’яза біль посилюється. Розрив сухожилля вважається більш важкою патологією, що виявляється значно більш вираженими болями, гематомою (внутрішньотканинною кровотечею), функціональною неспроможністю відповідного м’язу (неможливість виконати рух, за який він відповідальний). При повному розриві сухожилля необхідне відновлення його цілісності хірургічним шляхом.


 

Руйнування суглобового хряща при деформуючому артрозі

 

Деформуючий артроз є дистрофічним дегенеративним захворюванням хрящової тканини зі складним механізмом. біль в коліні після бігуЙого суттю є зміщення рівноваги між процесами формування хрящової тканини і процесами її руйнування. В результаті, поверхневі шари хряща поступово стираються, а нервові закінчення, які раніше перебували в товщі хряща, оголюються. Навіть незначне їх подразнення при простому русі викликає біль.

Під час відпочинку оголені нервові волокна покриваються непомітним шаром фібрину, що захищає їх від подразнення. Однак при бігу фібрин стирається, знову оголюючи нервові закінчення. Таким чином, хворий деформуючим артрозом може почати пробіжку з хорошим самопочуттям, а закінчити її, відчуваючи біль. Кілька годин після бігу болі зберігаються або навіть посилюються за рахунок розвитку асептичного запалення в капсулі колінного суглоба. Однак після кількох днів відпочинку біль поступово зникає, що пояснюється формуванням чергового захисного шару фібрину на суглобових поверхнях.

Біль при деформуючому артрозі проявляється переважно після збільшення навантаження на ушкоджений суглоб і, як зазначено вище, проходить після відпочинку. У більш запущених стадіях хвороби біль відсутній вранці, з’являється через кілька годин після пробудження і досягає піку до вечора, навіть у відсутності великих навантажень протягом дня. Інтенсивність болю залежить від тяжкості патологічних змін в суглобовому хрящі.

23.06.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)