Позаматкова вагітність

Позаматкова вагітність є патологію вагітності, при якій запліднена яйцеклітина імплантується (прикріплюється) поза порожниною матки. Дана недуга є вкрай небезпечною, так як загрожує пошкодженням внутрішніх статевих органів жінки з розвитком кровотечі, тому вимагає негайної медичної допомоги.

Місце розвитку позаматкової вагітності залежить від безлічі факторів і в переважній більшості випадків (98 – 99%) припадає на маткові труби (так як через них проходить запліднена яйцеклітина на шляху від яєчників до порожнини матки). У решти випадках вона розвивається на яєчниках, в черевній порожнині (імплантація на петлях кишечника, на печінці, сальнику), на шийці матки.
В еволюції позаматкової вагітності прийнято виділяти наступні стадії:

 • Вагітність що розвивається. При позаматковій вагітності, яка протікає на тлі порівняльного благополуччя жінки, виникають тільки сумнівні та ймовірні ознаки вагітності.
 • Перервана позаматкова вагітність. При перерваній позаматковій вагітності плодове яйце викликає розрив маткової труби, кровотечу, або інші порушення, що загрожують життю матері.

Необхідно розуміти, що стадія позаматкової вагітності, на якій сталася діагностика, визначає подальший прогноз і терапевтичну тактику. Чим раніше ця недуга виявляється, тим сприятливіші прогноз. Однак рання діагностика пов’язана з низкою труднощів, так як у 50% жінок позаматкова вагітність не супроводжується якими-небудь специфічними ознаками, що дозволяє його припустити без додаткового обстеження. Виникнення симптомів найчастіше пов’язано з розвитком ускладнень і кровотечі (у 20% жінок на момент діагностики існує масивна внутрішня кровотеча).

Частота позаматкової вагітності становить 0,25 – 1,4% серед усіх вагітностей (в тому числі і серед зареєстрованих абортів, спонтанних абортів, мертвонароджень і ін.). Протягом останніх кількох десятків років частота цієї недуги дещо зросла, а в деяких регіонах зросла в 4 – 5 разів у порівнянні з показником двадцяти – тридцятирічної давності.

Материнська смертність, викликана ускладненнями позаматкової вагітності, складає в середньому 4,9% в країнах, що розвиваються, і менше одного відсотка в країнах з розвиненою медициною. Основна причина смертності – затримка початку лікування і неправильний діагноз. Близько половини випадків позаматкової вагітності залишаються недіагностованими до моменту розвитку ускладнень. Зниження рівня смертності вдається домогтися завдяки сучасним методам діагностики і малоінвазивним методам лікування.

Цікаві факти:

 • були зареєстровані випадки одночасного виникнення позаматкової і нормальної вагітності;
 • були зареєстровані випадки позаматкової вагітності одночасно в двох маткових трубах;
 • в літературі описуються випадки багатоплідної позаматкової вагітності;
 • описані поодинокі випадки доношеної позаматкової вагітності, при якій плацента була прикріплена до печінки або сальнику (органи з достатньою площею і кровопостачанням);
 • позаматкова вагітність в кількох випадках може розвиватися в шиєчному відділі матки, а також в рудиментарному, що не повідомляється з порожниною матки;
 • ризик розвитку позаматкової вагітності зростає з віком і досягає максимуму після 35 років;
 • екстракорпоральне запліднення пов’язане з десятикратним ризиком розвитку позаматкової вагітності (пов’язано з гормональними порушеннями);
 • ризик розвитку позаматкової вагітності вище серед жінок, у яких в історії хвороби є позаматкові вагітності, звичні невиношування вагітності, запальні захворювання внутрішніх статевих органів, операції на маткових трубах.
16.12.2015
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)