Симптоми позаматкової вагітності

 

Симптоми позаматкової вагітності залежать від фази її розвитку. У період прогресуючої позаматкової вагітності будь-які специфічні симптоми зазвичай відсутні, а при перериванні вагітності, яка може протікати по типу трубного аборту або розриву труби, виникає яскрава клінічна картина гострого живота, що вимагає негайної госпіталізації.


 

 

Симптоми прогресуючої позаматкової вагітності

 

Прогресуюча позаматкова вагітність, в переважній більшості випадків нічим не відрізняється за клінічним перебігом від нормальної маткової вагітності. Протягом всього періоду, поки відбувається розвиток плоду, можуть виявлятися приблизні (суб’єктивні відчуття, які відчувають вагітні) і ймовірні (виявляються під час об’єктивного огляду) ознаки вагітності.

Приблизними (сумнівними) ознаками вагітності є:

 • нудота, блювота;
 • зміна апетиту і смакових переваг;
 • сонливість;
 • часта зміна настрою;
 • дратівливість;
 • підвищена чутливість до запахів;
 • збільшення чутливості молочних залоз.

Ймовірними ознаками вагітності є:

 • припинення менструацій у жінки, яка живе статевим життям і знаходиться в дітородному віці;
 • синюшне забарвлення (ціаноз) слизової оболонки статевих органів – піхви і шийки матки;
 • набухання молочних залоз;
 • виділення молозива з молочних залоз при натисканні (має значення тільки при першій вагітності);
 • розм’якшення матки;
 • скорочення і ущільнення матки під час дослідження з подальшим розм’якшенням;
 • асиметрія матки на ранніх термінах вагітності;
 • рухливість шийки матки.

Наявність цих ознак у багатьох випадках вказує на вагітність, і при цьому, дані симптоми однакові як для фізіологічної вагітності, так і для позаматкової. Слід зазначити, що сумнівні і вірогідні ознаки можуть бути викликані не тільки розвитком плоду, але також і деякими патологіями (пухлини, інфекції, стрес та ін.).

Достовірні ознаки вагітності (серцебиття плода, ворушіння плода, обмацування великих його частин) при позаматковій вагітності виникають вкрай рідко, так як вони характерні для більш пізніх стадій внутрішньоутробного розвитку, до настання яких зазвичай розвиваються різні ускладнення – трубний аборт або розрив труби.

У деяких випадках прогресуюча позаматкова вагітність може супроводжуватися болями і кров’яними виділеннями з статевих шляхів. При цьому для даної патології вагітності характерна мала кількість виділень (на відміну від спонтанного аборту при матковій вагітності, коли болі є слабко виражені, а виділення є рясними).


 

 

Ознаки трубного аборту

 

Трубний аборт виникає найчастіше на 2 – 3 тижні після настання затримки менструації в результаті відторгнення плоду і його оболонок. Даний процес супроводжується рядом симптомів, характерних для спонтанного аборту в поєднанні з сумнівними і ймовірними (нудота, блювота, зміна смаку, затримка менструації) ознаками вагітності.

Трубний аборт супроводжується такими ознаками:

Періодичні болі. Періодичні, переймоподібні болі внизу живота пов’язані зі скороченням маткової труби, а також з її можливим заповненням кров’ю. Болі при цьому іррадіюють (віддають) в область прямої кишки, промежини. Поява постійних гострих болів може свідчити про крововилив в черевну порожнину з подразненням очеревини.
Кров’янисті виділення зі статевих шляхів. Виникнення кров’яних виділень пов’язано з відторгненням децидуально зміненого ендометрія (частина плацентарно-маткової системи, в якій відбуваються обмінні процеси), а також з частковим або повним пошкодженням кровоносних судин. Обсяг кров’яних виділень із статевих шляхів може не відповідати ступеню крововтрати, так як більша частина крові через просвіт маткових труб може потрапити в черевну порожнину.
Ознаки прихованої кровотечі. Кровотеча при трубному аборті може бути незначною, і тоді загальний стан жінки може бути не порушено. Однак при обсязі крововтрати більше 500 мл з’являються сильні болі внизу живота з іррадіацією в праве підребер’я, праву ключицю (пов’язано з подразненням очеревини кров’ю). Виникає слабкість, запаморочення, непритомність, нудота, блювота. Відзначається прискорене серцебиття, зниження артеріального тиску. Значний обсяг крові в черевній порожнині може викликати збільшення або здуття живота.


 

Ознаки розриву маткової труби

 

Розрив маткової труби, який відбувається під дією зародка, супроводжується яскравою клінічною картиною, яка зазвичай виникає раптово на тлі стану повного благополуччя. Основною проблемою при даному типі переривання позаматкової вагітності є рясна внутрішня кровотеча, яка і формує симптоматику патології.

Розрив маткової труби може супроводжуватися такими симптомами:

Біль внизу живота. Біль внизу живота виникає через розрив маткової труби, а також з-за подразнення очеревини кров’ю. Біль зазвичай починається на стороні «вагітної» труби з подальшим поширенням в область промежини, заднього проходу, правого підребер’я, правої ключиці. Біль носить постійний характер, є гострим.
Слабкість, втрата свідомості. Слабкість і втрата свідомості виникають унаслідок гіпоксії (кисневої недостатності) головного мозку, яка розвивається через зниження артеріального тиску (на тлі зменшення об’єму циркулюючої крові), а також через зменшення кількості еритроцитів, що переносять кисень.
Позиви до дефекації, рідкий стілець. Роздратування очеревини в області прямої кишки може спровокувати часті позиви до дефекації, а також рідкий стілець.
Нудота і блювання. Нудота і блювання виникають рефлекторно через подразнення очеревини, а також з-за негативного впливу гіпоксії на нервову систему.
Ознаки геморагічного шоку. Геморагічний шок виникає при великому обсязі крововтрати, яка безпосередньо загрожує життю жінки. Ознаками цього стану є блідість шкірних покривів, апатія, загальмованість нервової діяльності, холодний піт, задишка. Спостерігається почастішання серцебиття, зниження артеріального тиску (ступінь зниження якого відповідає тяжкості крововтрати).

Разом з даними симптомами відзначаються ймовірні і приблизні ознаки вагітності, затримка менструації.

06.10.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)