Оніміння рук

 

Причина оніміння пальців рук

Основною причиною оніміння пальців рук без оніміння долонь є хвороба або феномен (синдром) Рейно.

Під хворобою Рейно мається на увазі первинний спазм дистальних фаланг пальців рук. Це означає, що при попаданні на холод або при стресових ситуаціях пальці рук приймають бліде або синюшне забарвлення, а також німіють і болять. Хвороба Рейно вважається ідіопатичною патологією (з невідомою етіологією), що відрізняє її від синдрому або феномена Рейно, який проявляється аналогічно, однак в результаті природного перебігу іншого захворювання. Іншими словами, феномен Рейно є вторинною патологією.

Феномен Рейно може спостерігатися при таких захворюваннях як:

 • системна склеродермія;
 • системна червона вовчанка;
 • ревматоїдний артрит;
 • атеросклероз судин верхніх кінцівок;
 • облітеруючий тромбангіїт;
 • прийом деяких медикаментів (цитостатики, ерготамін та ін.);
 • гіпотиреоз;
 • вібраційна хвороба;
 • інтоксикація парами вінілхлориду та ін.

У більшості випадків оніміння пальців рук при перерахованих вище захворюваннях носить поширений характер, тобто уражаються всі пальці руки. Облітеруючий тромбангіїт і атеросклероз судин верхніх кінцівок частіше має односторонній прояв, в той час як інші захворювання зазвичай вражають пальці обох рук.

Слід згадати про оніміння пальців рук при вагітності, оскільки даний симптом часто турбує майбутніх мам. Причина його розвитку, як правило, ховається в змінах мікроциркуляції, що відбуваються в жіночому організмі на грунті зміненого гормонального фону. Організм прагне сконцентрувати кров в зростаючій матці для найкращого забезпечення плода необхідними речовинами і киснем. Такий ефект досягається за рахунок підвищення тонусу периферичних судин, зокрема, судин пальців рук. Оніміння при цьому поширюється на всі пальці рук і посилюється при зниженні температури навколишнього середовища, імітуючи феномен Рейно. Тим не менше, для повного спокою рекомендується пройти ряд діагностичних процедур для виключення патологічних причин, що викликають даний симптом.

Оніміння окремих пальців може розвиватися при глибоких травмах кисті, що супроводжуються пошкодженням нервів. Крім того, після травм можуть залишатися контрактури, що здавлюють нерви пальців і перешкоджають передачі імпульсів. Розсічення таких контрактур хірургічним шляхом може повернути колишню чутливість.


 

Що робити при одночасному онімінні рук і ніг?

Одночасне оніміння верхніх і нижніх кінцівок може зустрічатися при сильному стресі, гострій анемії та інтоксикації деякими речовинами. Рідше даний симптом спостерігається при вираженому атеросклерозі, інсульті головного мозку, здавленні шийного відділу спинного мозку та ін. Його усунення повинно бути орієнтоване на ліквідацію його причини.одночасне оніміння рук і ніг

Стрес
Стрес є найбільш частою причиною одночасного оніміння рук і ніг. Реакція організму на небезпечний фактор може бути вкрай різноманітною. Деякі люди рясно потіють, деякі мимоволі мружаться, чхають, зазнають труднощів у вимові простих слів і т. д. Вся різниця криється лише в особливостях дії адреналіну на центральну нервову систему окремо взятого індивіда.

Як правило, після заспокоєння даний неприємний симптом зникає самостійно. Тому, для того щоб прискорити процес заспокоєння, слід запропонувати схвильованому води, в якій не зайвими були б 20 – 40 крапель спиртового розчину валер’янки. При недостатньому ефекті вищевказаного методу існують сильніші заспокійливі засоби, снодійні і антидепресанти. До найбільш поширених з них належать діазепам, феназепам, алпразолам та ін.

Гостра анемія
Найбільш часта причина гострої анемії – крововтрата. Коли рана знаходиться на поверхні шкіри, то і діагностика оніміння рук не складає труднощів, і лікування напрошується само собою. Значно гірше, коли розвивається внутрішня кровотеча або кровотеча в просвіт шлунково-кишкового тракту, яка в більшості джерел відноситься до зовнішніх кровотеч. Вся складність в тому, що вони можуть бути рясними і володіти при цьому мізерними проявами.

У більшості випадків до симптомів внутрішньої кровотечі відносяться блідість, тахікардія (збільшення частоти серцевих скорочень), оніміння кінцівок і раптова слабкість, аж до коматозного стану. Іноді може відчуватися біль в області кровотечі, деяка припухлість, нудота і блювота яскраво-червоною кров’ю або «кавовою гущею».

При виявленні вищевказаних симптомів слід негайно викликати бригаду швидкої допомоги. До її прибуття необхідно надати хворому горизонтальне положення і підняти ноги вище рівня голови. При блювоті слід укласти хворого набік, щоб уникнути попадання блювотних мас в дихальні шляхи. При зупинці дихання і серцебиття виконується серцево-легенева реанімація (штучне дихання і непрямий масаж серця).

Інтоксикація
Одночасне оніміння рук і ніг може відбуватися при інтоксикації нікотином, різними наркотичними засобами, медикаментами та алкоголем як якісним, так і сурогатним. Як правило, клініка кожного виду отруєння має свої особливості, проте загальними ознаками є помутніння розуму, зміна рефлексів і блювота.

Єдиним методом виходу з цього стану є детоксикація організму спеціальними розчинами (гемодез) і екстракорпоральних методів (плазмаферез), а також негайне введення антидоту, якщо такий існує.

Генералізований атеросклероз
Генералізований атеросклероз характеризується формуванням атеросклеротичних бляшок у всіх судинах організму, сильно погіршуючи периферичний кровообіг. При цьому погіршується кровопостачання великих нервів кінцівок, через що виникає відчуття оніміння в них.

Для усунення даного стану рекомендується тривале застосування препаратів, що знижують кількість жирів в крові і уповільнюють прогресію атеросклерозу (розувастатин, аторвастатин, симвастатин і ін.).

Інсульт головного мозку
Інсульт головного мозку в більшості випадків характеризується ураженням руки і ноги на одній половині тіла. Причиною даного стану є закупорка мозкової артерії тромбом або емболом, а також розвиток крововиливу в тканини головного мозку. Крім оніміння і паралічу кінцівок присутні інші різні вогнищеві симптоми, такі як німота, зміна поведінки, галюцинації, психічні розлади та ін. Лікування оніміння кінцівок збігається з лікуванням основного захворювання, тобто інсульту.

Здавлення шийного відділу спинного мозку
Спинний мозок складається з величезної кількості нейронів і провідних шляхів, які забезпечують рух і різні види чутливості всього тіла. Одночасне оніміння рук і ніг може статися при здавленні шийного відділу спинного мозку пухлиною, тілом хребця, аневризмою, гематомою та ін.

У більшості випадків ступінь оніміння рук і ніг відрізняється. Крім того, часто інтенсивність оніміння і її характер в правій і лівій частині тіла також різна. Обов’язковою умовою є повільний розвиток даного стану, оскільки при різкому травмуванні спинного мозку настає шок і смерть.

Для усунення оніміння рук і ніг при вищевказаній патології слід ліквідувати причину здавлення. Зазвичай це здійснюється шляхом оперативного втручання.


Оніміння рук при вагітності

Оніміння рук при вагітності може бути як фізіологічним, так і патологічним.

Протягом вагітності в організмі жінки відбуваються численні зміни, покликані забезпечити найкращі умови для росту плода. Одним з них є централізація кровообігу, особливо сильно проявляється у вагітних з анемією.Оніміння рук при вагітності

Під централізацією кровообігу мається на увазі збільшення кровообігу в області внутрішніх органів і його зменшення в м’яких тканинах периферії. Даний ефект досягається при збільшенні тонусу артеріол шкірних покривів шляхом надмірної активації симпатичної нервової системи. В результаті цього шкірні покриви виглядають більш блідими, ніж зазвичай, а при охолодженні німіють. Інтенсивність оніміння зазвичай однакова на обох руках.

Важливо відзначити, що такі зміни характерні більше для початкових періодів вагітності. Через деякий час відбувається збільшення темпів виробництва кров’яних елементів, і в перерозподілі крові, як в адаптаційний механізм, зникає необхідність.

Також слід додати, що поява оніміння рук у вагітних цілком може розвиватися внаслідок якого-небудь захворювання. Спектр захворювань, здатних привести до цього, так само великий, як і для інших людей. Діагностика даних патологій не відрізняється від стандартів, проте лікування повинно враховувати неможливість використання ряду медикаментів, неприпустимих при вагітності.


До якого лікаря звернутися при онімінні рук?

При онімінні рук в першу чергу слід звернутися до сімейного лікаря. Якщо оніміння розвивається гостро, імовірно через інсульт або кровотечі, то слід негайно викликати швидку допомогу.

У зв’язку з тим, що кількість захворювань, здатних викликати оніміння рук, дуже велике, необхідно в першу чергу звернутися до лікаря, який зміг би орієнтовно визначити напрямок, в якому слід шукати причину захворювання.
Даним фахівцем є сімейний лікар.До якого лікаря звернутися при онімінні рук

Якщо сімейному лікарю не вдається самостійно усунути даний симптом, то він може направити хворого на консультацію до відповідного вузькопрофільного фахівця.

Фахівці, до яких рекомендується звернутися за оніміння рук:

 • кардіолог;
 • гематолог;
 • ревматолог;
 • невролог;
 • психіатр;
 • фізіотерапевт;
 • реабілітолог;
 • ангіохірург;
 • нейрохірург
 • інфекціоніст та ін.

Кардіолог відповідальний за лікування гіпертонічної хвороби, на тлі якої часто виникає оніміння рук. Гематолог займається лікуванням хронічних анемій. Ревматолог усуває оніміння рук при системних захворюваннях сполучної тканини і дегенеративних кістково-суглобових захворюваннях.

Невролог у співпраці з нейрохірургом сприяють усуненню оніміння рук при остеохондрозі шийного відділу хребта, міжхребетних грижах, пухлинах головного мозку, бічному аміотрофічному склерозі та ін.

Психіатр бере участь в лікування вегето-судинної дистонії, що виникла на тлі неврозів. Фізіотерапевт займається симптоматичним лікуванням більшості соматичних причин оніміння в руках.

Ангіохірург може виявитися необхідним при генералізованому атеросклерозі для введення стента або виконання операції з шунтування. Інфекціоніст займається лікуванням бореліозу і кліщового енцефаліту.

26.07.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)