Набряки обличчя. Причини і лікування

Набряк – патологічне накопичення рідини в тканинах організму. Набряк обличчя не є проявом якоїсь однієї патології, а відображає лише порушення процесів виведення рідини з організму. Таке порушення зазвичай характерно для патологій тих органів (нирки, печінка, кишечник та ін.), які будь-яким чином впливають на підтримання певного обсягу води в організмі.


[tip]

Зміст:

[/tip]


 

 

Причини набряків на обличчі

Набряки обличчя можуть мати різну етіологію (походження). Найбільша частина набряків зустрічається при зниженні осмотичного тиску в судинах.

Виділяють наступні основні причини набряків на обличчі:

 • алергія;
 • гормональні хвороби;
 • ниркова недостатність;
 • інтоксикації;
 • запальні захворювання обличчя;
 • синдром верхньої порожнистої вени;
 • печінкова недостатність;
 • захворювання кишечника.

Лікування набряків на обличчі при алергії

Лікування набряків на обличчі при алергії (при набряку Квінке) заснована на дотриманні деяких принципів. Насамперед необхідно запобігти контакту пацієнта з алергеном (наприклад, припинити вводити лікарський препарат). Потім доставити пацієнта в медичний заклад або викликати швидку допомогу. Наступним принципом є перевірка медичним персоналом прохідності дихальних шляхів. Це роблять візуально або запитують про присутність утруднення дихання у пацієнта.Лікування набряків на обличчі при алергії

Якщо ці шляхи заблоковані (через набряк гортані), то робляють інтубацію трахеї (введення в дихальні шляхи штучної трубки) і / або кислородотерапію (надягають кисневу маску). Четвертим принципом лікування набряку Квінке служить введення в організм пацієнта антигістамінних препаратів (сприяють зниженню кількості гістаміну в тканинах), адреналіну (судинозвужувальну речовину) і глюкокортикостероїдних засобів (протизапальні препарати).


Лікування набряків на обличчі при гормональних хворобах

Лікування набряків обличчя при гіпотиреозі засноване на застосуванні замісної терапії шляхом призначення пацієнту гормонів щитовидної залози (тироксин, трийодтиронін).

Гестоз лікується симптоматично. При його появі вагітним призначаються протисудомні препарати (перешкоджають розвитку судом), антигіпертензивні засоби (знижують артеріальний тиск), антиагреганти (запобігають судинному тромбозу), вітаміни. Також застосовуються сечогінні засоби (видаляють воду з організму), препарати, які зміцнюють судинну стінку, поліпшують її проникність і спеціальну дієту з великим вмістом білка.

Для лікування набряків на обличчі при синдромі Пархона призначають діуретики (підвищують виведення води з організму), блокатори рецепторів вазопресину (знижують дію вазопресину на нирки), вводять фізрозчин, а також проводять контроль надходження кількості води в організм.

Для усунення набряків на обличчі при передменструальному синдромі застосовують діуретики (сечогінні препарати), прогестерон, прогестини (знижують утворення естрогенів).


Лікування набряків на обличчі при нирковій недостатності

Для усунення набряків на обличчі (при нирковій недостатності) необхідно відновити функцію нирок, що досягається шляхом лікування тих захворювань, які її порушили. Потрібно відзначити той факт, що корекція рівня білка в крові через призначення спеціальних препаратів або дієт, багатих протеїнами, є нераціональним лікувальним заходом, так як у пацієнтів з нирковою недостатністю має місце патологічна протеїнурія (підвищене виділення білків з сечею).

Для лікування захворювань, які призводять до патологічної протеїнурії, використовують такі основні групи препаратів:

Антибіотики. Антибіотики часто використовують для лікування пієлонефриту (бактеріальне запалення нирок).
Протизапальні засоби. Ці засоби застосовують у лікуванні хвороб сполучної тканини – ревматизму, системного червоного вовчака, при яких іноді спостерігається ураження нирок.
Діуретики. Діуретики (сечогінні) – основні препарати, які сприяють зниженню набряків різної локалізації, так як вони виводять зайву рідину з організму. Однак їх застосування не направлено на лікування самої патології, яка викликала набряки.
Інсулін. Інсулін – це гормон, що знижує концентрацію глюкози в крові. Він призначається при лікуванні цукрового діабету. При цій хворобі часто пошкоджується нирковий фільтр, тому призначення інсуліну знижує ризик ураження нирок.
Комплекси мінералів і мікроелементів. Ці комплекси використовуються для відновлення концентрації різних мінеральних солей в плазмі крові. Також їх призначення пацієнту сприяє усуненню набряків.
Дезінтоксикаційні засоби. Ниркова недостатність призводить не тільки до підвищеного виведення білка з сечею, а й затримки видалення токсичних продуктів метаболізму (обміну) з плазми крові. Тому при захворюваннях, що викликають порушення функції нирок, призначають препарати, які видаляють шкідливі речовини (наприклад, сечовину, аміак та ін.) з організму.


Лікування набряків на обличчі при інтоксикаціях

Для лікування набряків на обличчі, що виникають при інтоксикаціях, призначають різні дезінтоксикаційні засоби і антидоти, діуретики. Дуже часто при інтоксикаціях здійснюють промивання шлунка, діаліз (фільтрацію крові через спеціальний апарат) крові.


Лікування набряків при запальних захворюваннях обличчя

Для лікування набряків на обличчі, що мають запальне походження, застосовують нестероїдні протизапальні засоби (бешиха, травми, паротит), антибіотики (травми, флегмона, бешиха), антисептики (для профілактики нагноєння шкіри обличчя при травмах), знеболюючі (бешиха, травми , паротит, флегмона). При відсутності лікувального ефекту від медикаментозної терапії при флегмоні здійснюють хірургічне втручання з метою видалення гною.


Лікування набряків на обличчі при синдромі верхньої порожнистої вени

Лікування набряків на обличчі при синдромі верхньої порожнистої вени залежить від причини, що викликала закупорку цієї судини. При тромбозах застосовують фібринолітичні засоби та антикоагулянти, які сприяють лізису (руйнуванню) тромбу і відновлення венозного кровотоку. При пухлинах легенів і Лікування набряків на обличчісередостіння, а також при аномаліях розвитку органів грудної клітини та аневризмі аорти використовують хірургічні методи лікування, які дозволяють механічно звільнити верхню порожнисту вену від здавлення ззовні.

З метою симптоматичного лікування при даному синдромі часто призначають сечогінні (діуретики) препарати (для видалення рідини з організму), протизапальні засоби, кисневу терапію (надягають маску з киснем), протисудомні засоби та ін.


Лікування набряків на обличчі при печінковій недостатності

Головним заходом щодо позбавлення набряків на обличчі при печінкової недостатності є лікування захворювань печінки, які її викликали. Лікування патологій печінки можна здійснювати як медикаментозно, так і хірургічно. Вибір типу лікування залежить від хвороби, її стадії та наявності ускладнюють факторів. Хірургічно частіше лікують пухлини, кісти, абсцеси печінки. При цирозі печінки іноді робляють трансплантацію (пересадку здорових печінкових тканин). Хірургічні методи лікування робляють лише в крайніх випадках, коли не допомагають лікарські засоби.

Захворювання печінки частіше лікуються за допомогою наступних груп медикаментів:

 • Противірусні засоби. Їх використовують при лікуванні вірусних гепатитів, так як вони призначені для знищення вірусів.
 • Антибіотики. Антибіотики застосовують для знищення бактерій. Ці засоби часто використовують при абсцесах печінки.
 • Гепатопротектори. Гепатопротектори – це препарати, призначені для захисту печінкових клітин від різних агентів, що її ушкоджують.
 • Протизапальні препарати. Ці засоби використовуються при різних запальних хворобах печінки.
 • Антипаразитарні препарати. Ці препарати часто застосовуються при лікуванні паразитарних захворювань печінки.
 • Діуретики. Діуретики часто використовують як засіб, що знижує набряки за допомогою посиленого виведення рідини з організму через нирки.

Для корекції дефіциту білка всім пацієнтам з печінковою недостатністю призначають дієту номер п’ять по Певзнером. Суть цієї дієти полягає в забезпеченні дробового режиму харчування (5 – 6 разів на день) їжею, що містить збалансовану кількість легкозасвоюваних поживних речовин (білків, жирів, вуглеводів). Продукти, що входять до складу щоденного раціону для цієї дієти, повинні бути нежирними (дієтичне м’ясо, знежирене молоко і ін.), Приготованими на пару або у відварному або запеченому вигляді.


Лікування набряків на обличчі при захворюваннях кишечника

Лікування набряків на обличчі при захворюваннях кишечника має бути направлено на відновлення функції цього відділу шлунково-кишкового тракту, позбавлення від синдрому мальабсорбції (знижене всмоктування поживних речовин), заповнення дефіциту білків, мінеральних елементів, а також корекцію кишкової мікрофлори.

Перші дві цілі досягаються шляхом призначення пацієнту антибіотиків, протизапальних, антидиарейних засобів, травних ферментів і ін. Заповнити дефіцит білків і мінеральних елементів допомагає спеціальна дієта (дієта номер 4 за Певзнером), яка використовується при захворюваннях кишечника, а також комплекси білків, амінокислот, вітамінів. Вживання пацієнтом препаратів – еубіотиків – допоможе відновити мікрофлору кишечника.


Чому виникають набряки на обличчі вранці?

Набряки на обличчі, що виникають вранці, найчастіше пов’язані з порушенням обміну речовин, недостатнім надходженням білка і вітамінів в організм, споживанням великої кількості соленої, жирної їжі, алкоголю. Також такі набряки можуть бути наслідком гормональних перебудов, що відбуваються в організмі, хронічної перевтоми.

Існують наступні основні причини, які викликають набряки на обличчі вранці:

 • Нераціональне харчування. Харчування надає велику роль на вміст в організмі води і речовин, що сприяють її затримки – білків і мінеральних солей. Недостатнє надходження з їжею таких речовин при голодуванні або ж застосуванні спеціальних «оздоровлюючих» дієт призводить до втрати здатності судин утримувати рідину і розвитку набряків.
 • Надмірне вживання солі. Іони солі досить сильно пов’язують і утримують молекули води, тому при зайвому споживанні, кухонна сіль може проходити в тканині (притягаючи туди рідину) і викликати там набряк.
 • Порушення функції нирок. Нирки – це органи, які регулюють об’єм рідини всередині організму за допомогою контролю фільтрації і утворення сечі. При порушенні ниркової функції часто спостерігаються набряки на обличчі вранці.
 • Хвороби кишечника. Хвороби кишечника сприяють недостатньому всмоктуванню різних речовин (білків, вітамінів і ін.), які беруть участь в зміцненні судинних стінок, утриманні води в судинах, що призводить до підвищення проникності судин на обличчі, екстравазації (перехід води з судин в тканині) рідини і виникнення набряків на особі.
 • Гормональна дисфункція. У деяких випадках в організмі порушується взаємодія між гормонами (білкові субстанції, що регулюють обмін речовин в організмі) антагоністами (гормони з протилежною дією), що здійснюють контроль над рівнем рідини в судинах і в цілому організмі. Такі порушення часто призводять до затримки води в тканинах, недостатнього її видалення через нирки.
 • Хвороби печінки. При хворобах печінки часто спостерігається порушення утворення білків плазми крові, які перешкоджають проникненню води з судин в тканині і розвитку набряків.
 • Перевтома. Поява набряків вранці при перевтомі пов’язано з порушенням нервової регуляції і підвищенням проникності стінок судин особи.

Чому з’являється біль при набряку обличчя?

Біль при набряку обличчя є одним з ознак його запалення (як і набряк) і служить симптомом одного з його запальних захворювань. Біль і набряк обличчя часто асоціюються з його гіперемією (почервонінням шкіри) – ще однією ознакою запалення. Болі можуть з’являтися як при маленьких (локальних), так і при значних, великих набряках, що охоплюють одну або обидві сторони лицьової поверхні.

Поява локальної хворобливості з набряком найчастіше говорить про укус комах, дрібної травмі, гнійних патологіях шкіри (фурункули, карбункул). Набряк значної частини обличчя (разом з болем) з одного боку дуже часто є ознакою флегмони, бешихи. Якщо набряки на обличчі виникли з двох сторін поблизу вушних раковин, а шкіра болить при натисканні, то, швидше за все, ці два симптоми є доказами паротиту (запалення привушних слинних залоз). Не варто забувати, що біль і набряки на обличчі можуть розвиватися після стоматологічних, хірургічних, пластичних операцій.

Розвиток больового синдрому при набряках пов’язують з ураженням нервових закінчень шкіри і підшкірної клітковини, що виникають під дією різних мікробів, що є головною причиною шкірних запальних захворювань людини.


Як швидко зняти набряк обличчя?

Набряк обличчя може бути викликаний різними причинами, тому перш ніж його зняти, необхідно визначити його етіологію (походження). Причиною набряків на обличчі може послужити алергія, тоді набряк зазвичай з’являється раптово, після контакту з алергеном, шкіра обличчя нерідко свербить, іноді виникає порушення дихання. Запальний набряк обличчя розвивається поступово, супроводжується різким болем шкіри, її почервонінням, підвищенням температури набряку області.Як швидко зняти набряк обличчя

Набряки на обличчі при захворюваннях внутрішніх органів зазвичай поєднуються з характерними для цих патологій симптомами. Наприклад, при цирозі печінки (склерозування тканини печінки) зустрічаються болі в підреберній області, жовтяниця, нудота, блювання та ін. Голодні набряки на обличчі, як правило, виникають при постійному споживанні однієї рослинної їжі і відсутності в харчовому раціоні багатою білком тваринної.

При вагітності набряклість найчастіше пов’язана з підвищенням артеріального тиску, порушенням гормонального статусу пацієнток. Для позбавлення від більшості видів набряків обличчя застосовують медикаментозні засоби.

Виділяють наступні принципи зняття набряків:

 • Запальний набряк обличчя. При запальних набряках обличчя (бешихове запалення, флегмона та ін.) призначають антибіотики, протизапальні засоби та сечогінні (препарати, що видаляють воду з організму).
 • Алергічний набряк обличчя. Для зняття алергічного набряку обличчя необхідно вживати антигістамінні, протизапальні, судинозвужувальні засоби.
 • Набряк обличчя при вагітності. Набряки обличчя при вагітності усуваються за допомогою антигіпертензивних засобів (знижують артеріальний тиск), призначення дієти, що містить підвищений вміст білка і вітамінів.
 • Голодний набряк обличчя. Позбутися від голодних набряків допоможе лише раціональне харчування.
 • Набряк обличчя при захворюваннях внутрішніх органів. Для зняття таких набряків зазвичай вдаються до призначення діуретиків (препарати, що сприяють виведенню води через нирки) і протизапальних засобів.
09.08.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(8 оцінок, в середньому: 5 з 5)