Клімакс – вчимося вирішувати делікатні проблеми

 

Для більшості жінок настання клімаксу стає справжньою катастрофою – менопауза переноситься важко як психологічно, так і фізіологічно. А все тому, що багато жінок просто не готові до природних змін, що відбуваються в їх організмі.

Якщо ж заздалегідь знати відповіді на ряд питань, що стосуються клімаксу, то завершення репродуктивного періоду життя пройде більш-менш безболісно і комфортно. Багато неприємних проявів клімаксу можна легко скорегувати правильним способом життя, регулярним сном, здоровим харчуванням і прийомом негормональних препаратів.


 

 

Що таке клімакс? Основні ознаки

 

Клімакс – це вікова перебудова організму, пов’язана із згасанням дітородної функції у жінок старше 45 років.

В першу чергу, про клімакс говорить зниження секреції основних статевих гормонів (естрогенів). І саме з гормональною перебудовою пов’язані всі негативні прояви:

 • «Припливи»;
 • Нестійкий емоційний стан, перепади настрою;
 • Гіпергідроз (підвищена пітливість) в нічний час, а також при інтенсивних навантаженнях і стресі;
 • Зменшення кількості змазки, що призводить до сухості, свербіння і дискомфорту;
 • Нетримання сечі і часті інфекції сечостатевої системи;
 • Порушення концентрації уваги і погіршення пам’яті.

З візуальних проявів клімаксу можна відзначити досить швидку появу утворення численних зморшок і збільшення маси тіла (без зміни способу життя і раціону).

Більшість симптомів клімактеричного періоду зникнуть з плином часу, але їх прояви можна купірувати ефективними негормональними препаратами.

На замітку: Клімакс, або клімактеричний період, має кілька етапів. Це пов’язано з тим, що вироблення гормонів не припиняється в один момент, а зменшується поступово, протягом декількох років. Жінки часто не звертають уваги на перші ознаки клімаксу, тому що пов’язують його наступ тільки з припиненням менструації. Насправді, якщо помітити ранні прояви клімаксу і вчасно вжити заходів, то можна вступити в цей період плавно, без потрясінь.


 

 

Коли очікувати менопаузу?

 

Початок клімаксу, за статистикою, відзначається у жінок у віці 45-55 років, проте можливі відхилення в ту або іншу сторону.

Фактори ризику передчасного настання клімаксу (40-45 років і раніше):

 • Куріння і зловживання алкоголем;
 • Хронічний стрес, постійні і інтенсивні фізичні навантаження, порушення режиму сну і неспання;
 • Пізня вагітність і насичене статеве життя;
 • Гормональні порушення (можуть як прискорити настання клімаксу, так і відстрочити його);
 • Захворювання ендокринної та сечостатевої системи;
 • Прийом деяких лікарських препаратів;
 • Несприятлива екологічна обстановка в районі проживання.

Клінічна картина клімаксу і час його початку також має генетичну природу. Тобто у дочки спостерігається приблизно той же часовий інтервал настання менопаузи, як і у її матері.

Важливо! Якщо симптоматика клімаксу (припливи, пітливість, нерегулярність циклу, сухість у піхві і т.д.) відзначається раніше 40-45 років, слід негайно звернутися до гінеколога.


 

 

Як змінюється життя жінки на тлі клімаксу

 

У цей непростий період в організмі жінки відбувається психічна, вегетативна, емоційна перебудова, змінюються робота ендокринної системи і обмін речовин, згасає робота репродуктивної системи. Всі ці процеси призводять до так званого «клімактеричного синдрому», який помітно впливає на образ і якість життя.

 

Припливи

Згідно зі статистикою, половина всіх жінок «осіннього» віку переживає клімакс у важкій формі. В середньому на добу на організм припадає близько 20 припливів. Тільки у 1/3 жінок симптоматика помірна (10-15 припливів), а у 15-17% спостерігається легка форма менопаузи (не більше 10 припливів).

Приплив являє собою раптове відчуття інтенсивного тепла в області грудей, обличчя та шиї. При цьому візуально спостерігається досить виражена гіперемія (почервоніння) цих зон і поява характерних плям. Додаткові симптоми: тахікардія, головний біль і запаморочення, пітливість, різка слабкість і млявість.

Тривалість припливу коливається від 0,5 до 2-3 хвилин, під час якого, крім погіршення загального самопочуття, жінка відчуває великий психологічний дискомфорт. Особливо, якщо напад її наздогнав в присутності сторонніх людей.

 

Сухість піхви

Наступним характерним симптомом для клімаксу є погіршення секреції природного мастила в піхві, що безпосередньо впливає на інтимне життя жінки. З одного боку, гормональні збої можуть призвести до підвищення лібідо і розквіту жіночої сексуальності, а з іншої пацієнтки відчувають біль і дискомфорт під час статевого акту.
Вирішити проблему можна за рахунок стабілізації рівня статевих гормонів.

 

Нетримання сечі

Ще одна неприємна ознака клімаксу – втрата контролю над сечовипусканням. Недолік естрогену настільки послаблює сфінктер сечового міхура, в результаті чого сеча підтікає навіть від незначної напруги (кашель, крик, сміх і т.д.) або стресу.

 

Порушення сну

Не менш поширеною проблемою під час клімаксу є порушення сну: раптові нічні пробудження, безсоння, чуйність сну. А після такої «зім’ятої» ночі жінка весь день відчуває себе втомленою, сонною, млявою і розбитою. Також на тлі відсутності повноцінного сну розвивається емоційна нестійкість, дратівливість і нервозність.
Але найбільше жінку турбує емоційна складова менопаузи. Раптова невпевненість в собі, часті депресивні стани, перепади настрою, емоційні зриви можуть серйозно зіпсувати життя, провокуючи конфлікти з оточуючими і зниження працездатності.


 

 

Клімакс. Симптоматичний тест

 

Уважно прочитайте і виберіть зі списку тільки ті симптоми, які дійсно вас турбують. Потім підрахуйте їх кількість.

 • Незрозумілі і раптові хвилі тепла в верхній частині тіла, які турбують не тільки вдень, але і вночі, через що можливе різке пробудження;
 • Останнім часом спостерігається часте потовиділення без об’єктивних причин, таких як стрес, підйом вантажів, висока температура і т.д;
 • Часте серцебиття і невелика аритмія. Одночасно може підвищуватися тиск;
 • Безсоння, порушення тривалості і якості сну;
 • Нестабільність настрою, відчуття неспокою, депресія;
 • Підвищена дратівливість і нервозність;
 • Регулярні головні болі або запаморочення;
 • Слабкість м’язів і млявість, підвищена стомлюваність, сонливість;
 • Колення в пальцях кінцівок;
 • Скорочення вироблення природного мастила в піхві. Почуття сверблячки або печіння, сильна сухість і дискомфорт;
 • Різка зміна лібідо (підвищення або зниження);
 • Збільшення у вазі без об’єктивної причини;
 • Порушення менструального циклу, зміна тривалості місячних, мізерні виділення, відсутність менструацій.

5 і більше ствердних відповідей свідчить про гормональні зміни і фізіологічний початок клімактеричного періоду.

 

15.05.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)