Болить молочна залоза і підвищена температура

Захворюванням, яке могло б пояснити зв’язок між болями в молочній / молочних залозах і температурою, є мастит. Слід також допускати ймовірність паралельного розвитку іншої незапальної причини болю жіночих грудей і захворювання, що проявляється підвищенням температури (гостра респіраторна інфекція (ГРВІ), пневмонія, ангіна та ін.). Іншими словами, хворобливість молочних залоз і температура можуть розвиватися незалежно один від одного.

Причиною маститу в більшості випадків є застійні явища, суміщені з травматизмом соска і ареоли (навколососковий гурток). Саме тому основною категорією жінок, у яких розвивається дане захворювання, є годуючі грудьми молоді матері та вагітні жінки. Зустрічається мастит і у інших категорій жінок, проте значно рідше.

 
У жінок в менопаузі з віком зростає ймовірність розвитку раку молочних залоз. При розвитку маститу у таких пацієнток завжди слід мати на увазі, що мастит може розвиватися через стискання пухлиною проток залоз або безпосередньо через розпад самої пухлини. Зустрічається це захворювання навіть у дітей як жіночої, так і чоловічої статі, в зв’язку з гормональними порушеннями. У чоловіків мастит може розвиватися в основному через потрапляння мікробів в рудиментарні молочні протоки.

Клінічна картина маститів, як правило, не сильно варіює. Частина молочної залози стає набряклою, пружною, гарячою на дотик і повнокровною. Болі грудей мають тупий характер. Дотик до залози або її зміщення під час рухів викликає різке посилення болю. У більшості випадків запалення зачіпає простір позаду соска і ту частину молочної залози, яка знаходиться нижче соска. Чіткої межі між запаленою і здоровою тканиною немає. При відсутності своєчасного лікування запалення швидко прогресує, охоплюючи всю молочну залозу.

Сполучною ланкою між болями і температурою при маститі є запальний процес. Болі виникають через роздратування нервових рецепторів речовинами, що скупчуються в запальному вогнищі. Дані речовини призводять до набряку ураженої тканини, а набряк, у свою чергу, збільшує тиск на нервові рецептори, посилюючи больові відчуття. Підвищення температури є прямим наслідком руйнування патогенних бактерій в запальному вогнищі. З клітинної стінки бактерій виділяється речовина під назвою ендотоксин, яка діє на центр терморегуляції, розташований в гіпоталамусі (відділ головного мозку), підвищуючи температуру тіла.

Діагностика маститу не викликає особливих труднощів у зв’язку з досить явною і недвозначною клінічною картиною, орієнтуючись на яку лікар будь-якої спеціальності зможе поставити правильний діагноз. Для повної впевненості проводять загальний аналіз крові, в якому відзначається лейкоцитоз різного ступеня вираженості і зсув лейкоцитарної формули вліво (збільшення числа паличкоядерних нейтрофілів). Також зазвичай збільшується швидкість осідання еритроцитів. Однак у зв’язку з тим, що даний показник досліджується протягом як мінімум однієї години (частіше довше), хірурги його не використовують. Для маститу характерне швидке поширення на здорові тканини, тому хірурги не можуть дозволити собі зайвих зволікань і оперують хвору якомога швидше. Якщо існує ймовірність того, що причиною підвищення температури є не тільки мастит, а й інше захворювання, то вдаються до додаткових досліджень, необхідних для диференціальної діагностики (рентгенографія грудної клітини, УЗД черевної порожнини, комп’ютерна томографія та ін.).

 

Лікування маститу залежить від того, наскільки прогресувало запалення на момент звернення за медичною допомогою. Якщо пацієнтка звертається до лікаря вчасно, тобто в перші години з моменту початку запалення, то вилікувати мастит можна не вдаючись до операції, особливо, якщо він розвинувся в період лактації. Для цього на ареолу запалених грудей поміщається бинт, змочений в теплій воді для розширення проток. Через декілька хвилин молочну залозу починають масажувати у напрямку зверху вниз, тобто від периферії залози до центру, провокуючи виділення застійних мас. Незважаючи на те, що такі маніпуляції є дуже болючими, вони часто призводять до розм’якшення застійних мас і їх виділенню природним шляхом.

У разі якщо вищеописані дії не мали успіху, доводиться вдаватися до хірургічного втручання. При маститі у жінок поза періодом лактації хірургічне лікування є методом вибору. Використання антибіотиків дає результат лише після розтину гнійного вогнища.

В якості профілактики маститу рекомендується дотримуватися особистої гігієни, особливо мамам,
у яких діти перебувають на грудному вигодовуванні. Перед і після того, як дати груди дитині, її потрібно ретельно вимити теплою водою з милом. У проміжках між годуваннями сосок і ареолу (навколососковий гурток) необхідно змащувати спеціальними маслянистими речовинами для запобігання утворення мікротріщин. Дитину потрібно намагатися прикладати до грудей так, щоб вона захоплювала ротом не тільки сосок, але і ареолу. Ця порада особливо актуальна, коли у дитини з’являються зуби, і вона активно їх випробує на материнських грудях.

 

23.04.2017
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)