Діагностика непрохідності маткових труб

Діагностика непрохідності маткових труб має величезне значення, так як повністю зумовлює тактику лікування. Основною метою діагностичних процедур і обстежень є не тільки виявлення самого факту непрохідності, а й точне встановлення причин, які до неї призвели. В даний час існує досить велика кількість методів, що дозволяють отримати точні і однозначні дані про патологію у конкретної пацієнтки.

Основними методами, використовуваними в діагностиці непрохідності маткових труб, є:

 • УЗД органів малого тазу;
 • ендоскопічні методи;
 • рентгеноконтрастні методи.

УЗД органів малого тазу

УЗД (ультразвукове дослідження) тазової порожнини проводиться за допомогою спеціального апарату, що посилає звукові хвилі в товщу тканин. Метод заснований на отриманні зображення шляхом прийому відбитих від внутрішніх органів хвиль. При цьому чітких меж між анатомічними утвореннями отримують через те, що кожна тканина має певну щільність і здатна відбивати тільки певну кількість хвиль.

В процесі УЗД особлива увага приділяється структурам, розташованим в безпосередній близькості від маткових труб. Ведеться пошук спайок або новоутворень. При масивному набряку тканин або інтенсивному запальному процесі фахівець також відзначить дані зміни. Апарат дає можливість встановити точні розміри і місце розташування різних анатомічних утворень. Таким чином, лікар отримає дані для підтвердження або спростування діагнозу “непрохідність маткових труб”.

УЗД є безболісним і безпечним методом. Воно дозволено на будь-якому терміні вагітності і практично при будь-яких хронічних захворюваннях. Обстеження триває зазвичай від 5 до 15 хвилин і дає негайні результати.

Ендоскопічні методи

Ендоскопічні методи обстеження припускають введення в порожнину матки (гістероскопія) або в порожнину таза (лапароскопія) спеціальної камери на гнучкому дроті. З її допомогою лікар обстежує стан внутрішніх органів. Перевагою методу є те, що він дає незмінену картинку – лікар бачить тканини наживо на спеціальному моніторі. Мінусом є інвазивність обстеження. Введення камери може бути болючим і вимагає застосування місцевих знеболюючих засобів. Перед процедурою пацієнтці можуть призначити і седативні препарати (заспокійливі).

Як правило, процедура триває близько півгодини, якщо камеру вводять через природні отвори організму (піхву, шийки матки). Якщо мова йде про введення камери в порожнину таза, то для цього необхідно зробити кілька надрізів на передній черевній стінці. Тоді процедура може затягнутися.

За допомогою ендоскопічного обстеження можуть бути виявлені наступні патологічні процеси:

 • спайки в порожнині тазу або матки;
 • вроджені дефекти розвитку маткових труб;
 • перекрут труб;
 • новоутворення органів малого таза;
 • гострі запальні процеси;
 • механічні пошкодження слизової оболонки.

 

Рентгеноконтрастні методи

Рентгеноконтрастні методи – це сукупність методів, заснованих на отриманні картинки за допомогою рентгенівського випромінювання. При підозрі на непрохідність маткових труб рекомендується проводити обстеження з контрастом. Це особлива речовина, яка на рентгенівському знімку відрізняється за кольором від інших тканин. Як правило, рентгеноконтрастні речовини мають рівномірний білий колір (більш виражений, ніж кісткова тканина), в той час як тканини і порожнини організму представлені більш затемненими ділянками.

Контраст вводять через спеціальний зонд в порожнину матки. При відсутності механічних перешкод рідина проникає в усі природні отвори, в тому числі і в канали маткових труб. Припинення поширення контрасту в будь-яку сторону говорить про закупорку протоки труби.

Перевагою даних методів є їх низька вартість і простота проведення. Результат є вельми вірогідним і може бути отриманий протягом декількох хвилин після процедури.

Недоліками рентгеноконтрастних методів є:

 • Неможливість застосування у вагітних жінок (особливо на ранніх термінах вагітності). Причина в тому, що випромінювання може порушити процес ділення клітин ембріона, що призведе до вроджених вад розвитку.
 • Відносно низька інформативність. Незважаючи на те, що на знімку з контрастом добре візуалізується канал маткових труб, цей знімок не дає інформації про характер патологічного процесу. Точна постановка діагнозу неможлива. Констатується тільки сам факт непрохідності.
 • Небезпека алергії. Деякі рентгеноконтрастні речовини можуть викликати у пацієнток алергічні реакції, аж до анафілактичного шоку.

Крім перерахованих вище трьох основних методів діагностики лікар може призначити і інші обстеження. Вони спрямовані не на пошук самої непрохідності, а на отриманні інформації про можливі причини цієї непрохідності.

Другорядними в діагностиці непрохідності маткових труб є такі методи:

 • лабораторний аналіз крові і аналіз сечі;
 • бактеріологічний мазок;
 • аналіз на гормони.

Лабораторний аналіз крові і сечі
Кров і сечу пацієнтки досліджують для виявлення ознак запального процесу. На нього вказує підвищення ШОЕ (швидкості осідання еритроцитів), підвищення рівня лейкоцитів в крові, поява С-реактивного білка. При наявності цих ознак лікар може припустити, що непрохідність викликана гострим запаленням. Це зумовить подальшу тактику обстеження і лікування пацієнтки. Докладніший аналіз крові і сечі проводять тим жінкам, які мають хірургічне лікування. У таких випадках важливо оцінити роботу внутрішніх органів, щоб зрозуміти, чи перенесе пацієнтка операцію.


Бактеріологічний мазок
Бактеріологічний мазок береться при підозрі на інфекції, що передаються статевим шляхом. Якщо ці інфекції викликали гостре запалення, але ще не привели до структурних змін в слизовій оболонці, то для відновлення прохідності труб буває досить провести курс антибіотикотерапії. Для визначення чутливості мікробів до різних препаратів складають антибіотикограму. Вона показує, які антибіотики будуть найбільш ефективні в кожному окремому випадку.

Взяття мазка – це процедура практично безболісна, за умови, що інфекція локалізується на рівні шийки матки. Взяття проби безпосередньо з області маткової труби можливо тільки із застосуванням ендоскопічних методів. Результати аналізу зазвичай отримують через кілька днів після взяття мазка.

Аналіз на гормони
Для аналізу на гормони також досліджують кров пацієнтки. Важливість цього дослідження пояснюється тим, що непрохідність маткових труб може бути безпосередньо пов’язана з рівнем жіночих статевих гормонів. Якщо у пацієнток з підтвердженою непрохідністю виявляють дисбаланс естрогенів, лікування неодмінно має включати гормональні препарати. Кров береться в певну фазу менструального циклу, так як на різних його етапах норми різні.

 

26.02.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)