Чому болять груди перед місячними?

 

Болі в грудях перед місячними можуть бути обумовлені зміною концентрації жіночих статевих гормонів – естрогенів (що не є патологією), а також деякими захворюваннями молочних залоз.

Причиною болю в молочних залозах перед місячними може бути:

  • підвищення концентрації естрогенів;
  • аденоз;
  • фіброаденоматоз.

 

Підвищення концентрації естрогенів
Естрогени – це головні жіночі статеві гормони, які не тільки відповідають за повноцінний розвиток жіночого організму, але також забезпечують його підготовку до можливої ​​вагітності. Концентрація естрогенів в жіночому організмі не перебуває на постійному рівні, а коливається в залежності від фази менструального циклу. В період овуляції (коли зріла яйцеклітина стає готової до запліднення) концентрація естрогену значно підвищується, що є природним фізіологічним процесом. Естроген стимулює розростання залозистої тканини у внутрішньому шарі матки, що створює оптимальні умови для настання вагітності. Також естрогени впливають на тканину молочних залоз, стимулюючи клітинну проліферацію (тобто посилене ділення клітин). Під дією естрогенів в клітинах збільшується кількість натрію і води, що призводить до розвитку клітинного набряку і здавлення тканини самої залози. Це і є безпосередньою причиною виникнення болю перед місячними.

Якщо протягом 10 – 12 днів після овуляції не настає вагітність, концентрація естрогену в жіночому організмі різко знижується, в результаті чого внутрішній шар матки (ендометрій) відторгається, тобто має місце менструальна кровотеча. У той же час, відбувається нормалізація обмінних процесів в клітинах молочних залоз, набряк спадає і болі в грудях зникають.

Аденоз
При Аденозі відбувається надмірне розростання залізистих часточок молочної залози, причиною якого можуть бути гормональні порушення (зокрема надмірно високий рівень естрогенів, а також інших гормонів – пролактину і прогестерону). На ранніх стадіях захворювання, коли розростання виражені слабо, вони можуть проявляти себе болями у грудях тільки під час закінчення менструального циклу (тобто безпосередньо перед місячними, коли концентрація естрогену в крові жінки максимальна). У цей час відбувається набряк клітин, порушення мікроциркуляції і виражене здавлювання оточуючих тканин, що проявляється болючим набуханням і ущільненням тканини в області однієї або обох молочних залоз, яке зберігається протягом 2 – 5 днів і зникає через кілька днів після початку менструації.

Важливо відзначити, що після настання вагітності і початку годування грудьми аденоз може повністю пройти. У той же час, при тривалому перебігу захворювання аденоз може перерости в більш небезпечну патологію – фіброаденоматоз.

Фіброаденоматоз
Дана патологія зустрічається у жінок молодого віку (переважно від 20 до 35 років) і характеризується дифузним розростанням сполучної тканини в молочних залозах, що також пов’язано з гормональними порушеннями. Самі молочні залози при цьому можуть бути слабо розвиненими або зовсім атрофованими (значно зменшеними в розмірах). При пальпації (промацуванні) залоз визначається неприродна фіброзна тяжистость тканини, на тлі якої виявляються помірно болючі, погано зміщувані під шкірою хворобливі ущільнення. Їх розташування в більшості випадків симетрично (переважно в верхньо-зовнішніх або центральних відділах залоз).

Важливим є той факт, що повного розм’якшення тканини залози не настає навіть після менструації, проте наступ вагітності та годування груддю може сприяти зворотному розвитку патологічного процесу.

28.07.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)