Вчені з’ясували, чому не у всіх людей виходить рано засинати

 

Давно відомо, що деякі люди вважають за краще лягати спати і прокидатися рано, а інші пізно. Перших прийнято називати жайворонками, а друге совами. Однак є люди, для яких завдання заснути раніше є важкоздійснюваним навіть за мірками сов. З недавнього часу фахівці називають подібне синдромом затримки фази сну. Група фахівців з США і Туреччини зуміли зрозуміти природу і генетичні передумови подібних особливостей.

 

 

Вчені виявили мутації в гені CRY1, пов’язаному з регуляцією циркадних ритмів, які змушують кожен цикл сну і неспання займати більше доби, в результаті чого спати людині починає хотітися все пізніше, а вставати рано вранці – все складніше. Дослідники під керівництвом Майкла Янга з Університету Рокфеллера переконалися в цьому, вивчивши гени членів шести великих сімей, в тому числі, 39 осіб з мутаціями CRY1. Як з’ясувалося, деякі варіанти цього гена приводили до зміщення циркадних ритмів на 2-4 години в порівнянні з середньостатистичними або приводили до того, що розпорядок сну ставав нерегулярним (навіть якщо зовнішні обставини на це не впливали).

Подальше дослідження показало, що виявлені генетичні особливості зустрічаються досить часто – наприклад, за оцінками фахівців, їх в середньому має один європеєць з 75 (за винятком фінів, серед яких це співвідношення, імовірно, є іншим).

Втім, як стверджують фахівці, у багатьох випадках навіть люди, що володіють виявленою мутацією, здатні силою волі нормалізувати свій графік сну. Але для цього, за словами вчених, необхідно встановити для себе розклад і строго його дотримуватися протягом довгого часу.

Наукову роботу за підсумками свого дослідження вчені опублікували в журналі Cell.

«Совам» і «жайворонків», а також їх відмінностям присвячується чимало різних досліджень. Зокрема, фахівці стверджують, що жайворонки в середньому стрункіші і оптимістичніші за сов, однак сови, за деякими даними, довше виглядають молодими.

 

21.04.2017
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)