Лактостаз

 

Лактостаз – це захворювання, яке супроводжується застоєм молока в молочних залозах. Даний стан характеризується появою ущільнень у грудях. Такі утворення добре промацуються. Вони можуть бути виявлені самою жінкою при огляді молочної залози.
Груди годуючої мами складається з декількох частин, кожна з них закінчується протокою, яка виходить до соску. Лактостаз у жінок виникає, коли в якомусь каналі утворюється молочна пробка. Вона ускладнює витікання молока з проток, в результаті чого утворюється набряк і запалення. Якщо нехтувати правилами безпечного годування, лактостаз розвивається в будь-який час незалежно від віку дитини. Їй може бути 1 місяць або навіть 2 роки.

Якщо не вжити відповідних заходів, ускладнень при лактостазі не уникнути. В першу чергу жінка може втратити можливість годувати свою дитину. Найпоширенішим наслідком лактостазу є мастит. При виявленні тривожних симптомів можна звернутися до фахівця по грудному вигодовуванню, який працює в багатьох жіночих консультаціях.

 

Причини лактостазу

Факторами, які провокують появу лактостазу, є:

 • невеликий діаметр молочних проток у грудях, які не можуть забезпечити нормальне виділення молока через сосок. Даний стан в основному виявляють після перших пологів;
 • наявність тріщин, ран на соску, які унеможливлюють повноцінне прикладання дитини до грудей;
 • різка відмова від грудного вигодовування і перехід на штучне. Це може бути пов’язано з причинами, що не залежать від жінки: хвороба дитини, необхідність прийому медикаментів і інше;
 • неправильна форма соска (плоский, втягнутий), що ускладнює правильне прикладання малюка до грудей;
 • сильний стрес або надмірне фізичне навантаження;
 • травмування молочної залози;
 • неправильне прикладання дитини до грудей. При цьому вона не може повністю спустошити молочну залозу, і утворюється застій;
 • здавлювання грудей: тісною білизною, під час сну, в процесі годування;
 • неефективне спустошення молочної залози при її провисанні;
 • переохолодження, яке провокує звуження молочних проток.

 

Чи можна при лактостазі годувати дитину грудьми?

При продовженні лактації та активному прикладанні малюка до грудей прогноз при лактостазі сприятливий. При появі тривожних симптомів не тільки можна, а й потрібно налагоджувати активне грудне вигодовування. Важливо дотримуватися правил, які повинні знати всі мами. Прикладати до грудей дитину потрібно на першу вимогу, особливо, якщо спостерігаються застійні явища.
Якщо малюк не справляється і не може висмоктати все молоко, рекомендується зціджувати самостійно. Це можна робити вручну або за допомогою молокоотсоса.

 

Що не можна робити при лактостазі?

При лактостазі спосіб життя жінки повинен грунтуватися на збереженні режиму годувань. Важливо, щоб малюк повністю спустошував груди. Для цього не можна за одне годування одночасно пропонувати йому дві молочних залози. Таким чином, він отримає тільки переднє молоко. Воно має низьку поживну цінність, і малюк залишиться голодним. Для жінки це гарантовано викличе посилення застою і набряку.
Потрібно уникати теплих компресів і будь-якого впливу тепла на груди. Це може посилити запальний процес і викликати мастит. Інтенсивний масаж також більше нашкодить, ніж піде на користь. Він тільки посилить пошкодження тканин і дозволить поширитися запальному процесу на інші ділянки грудей.

 

25.06.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(4 оцінки, в середньому: 5 з 5)