Лікування вітрянки

 

Медикаментозна терапія при вітряній віспі

Лікувальна тактика при вітряній віспі залежить від тяжкості клінічного перебігу захворювання, віку пацієнта і загального стану організму.

При легкому і середньотяжкому перебігу, лікування як правило, проводять на дому. При важких формах вітрянки, а також у випадках високого ризику розвитку ускладнень (наявність супутніх захворювань, що призводять до зниження імунітету) хворого поміщають в закритий бокс інфекційного відділення.

На сьогоднішній день розроблена противірусна терапія вітряної віспи. Підліткам і дорослим призначають препарат ацикловір по 800 мг всередину 5 разів на добу протягом тижня. Цей же препарат допоможе і дітям до 12 років, якщо його призначити не пізніше, ніж у першу добу захворювання (20 мг / кг маси тіла 4 рази на день).

Пацієнтам з ослабленим імунітетом ацикловір при вітрянці рекомендують вводити внутрішньовенно 10 мг / кг маси тіла 3 рази на добу протягом 7 днів.

Слід зазначити, що багато лікарів вважають противірусну терапію вітрянки при легкому і середньотяжкому перебігу захворювання недоцільною.

Якщо захворювання протікає з лихоманкою вище 38-38.5 градусів, як жарознижуючий засіб найкраще приймати парацетамол (Еффералган, Панадол), який не чинить несприятливого впливу на імунну систему.

Використовувати ацетилсаліцилову кислоту (аспірин) категорично заборонено, оскільки дані ліки можуть викликати геморагічний синдром при вітрянці (поява кров’янистої висипу, носові кровотечі тощо).
Багато фахівців радять замість жарознижуючих приймати антигістамінні засоби, такі як кларитин. Дітям від 2 до 12 років призначають по одній ложці сиропу 1 раз на добу, підліткам та дорослим по 1 таблетці (10 мг) 1 раз на добу.


 

 

Загальний догляд при вітряній віспі

 

Щоб не допустити вторинного інфікування елементів вітряної віспи, необхідно ретельно доглядати за ураженими поверхнями шкіри. Рекомендується часта зміна білизни і змазування висипань спиртовим розчином зеленки (зеленкою).

Багато фахівців відносяться до лікувального ефекту зеленки вельми скептично, оскільки подібні процедури в кінцевому підсумку не сприяють швидкому загоєнню висипу. Однак такі припікання тимчасово зменшують болісний свербіж і надають дезінфікуючу дію, перешкоджаючи проникненню бактерій і розвитку гнійників.

Крім того, змазування елементів вітрянки зеленкою дозволяє з легкістю визначити свіжі висипання і стежити за ходом хвороби.

При висипаннях в порожнині рота радять використовувати для полоскання антисептик фурацМожливі наслідки вітрянкиилін і препарати лікарських рослин, які мають протизапальну дію (сік коланхое, календула, кора дуба). У тих випадках, коли висипання розташовуються на кон’юнктиві очей, призначають краплі інтерферону.

Оскільки захворювання протікає з ознаками загального отруєння організму, пацієнтам радять приймати достатню кількість рідини, щоб токсини швидше віддалялися з організму.

Харчування має бути повноцінним і містити підвищену кількість білків і вітамінів. Найкраще віддавати перевагу легко засвоюваній їжі (молочно-рослинна дієта). При ураженні слизової оболонки ротової порожнини слід виключити гострі і кислі страви.

Постільний режим при вітрянці призначають тільки при важкому перебігу захворювання, необхідно уникати перегріву, оскільки зайве тепло посилює свербіж.

Вітчизняні фахівці традиційно рекомендують відмовитися від купання під час висипань, у той час як, наприклад, американські педіатри, навпаки, радять приймати ванни для заспокоєння свербіння.

Зрозуміло, в тих випадках, коли в кімнаті дуже жарко і дитина страждає від сверблячки, краще прийняти душ, а потім обережно промокнути шкіру рушником.


 

Профілактика вітряної віспи за допомогою вакцинації

У деяких країнах світу, наприклад, в Японії використовуються профілактичні щеплення проти вітряної віспи. Вони досить ефективні і безпечні.

Однак оскільки вітряна віспа у дітей протікає легко, вакцинацію призначають виключно за показаннями (наявність важких знижують імунітет захворювань).


 

 

Можливі наслідки вітрянки

Як правило, вітряна віспа проходить без будь-яких наслідків для організму. Іноді на шкірі можуть залишатися маленькі рубці у вигляді оспінок, найчастіше це відбувається в тих випадках, коли діти розчісують сверблячі висипи або коли мало місце вторинне нагноєння бульбашок. Висипання на кон’юнктиві очей проходять безслідно.

Більш серйозні наслідки зустрічаються в тих випадках, коли шкірні висипання поєднуються з ураженнями центральної нервової системи. Можливий розвиток розумової відсталості, нападів епілепсії, паралічів і т.п.
Несприятливим прогнозом відрізняються злоякісні форми вітряної віспи, такі як бульозна, геморагічна, гангренозна, а також генералізована інфекція. У таких випадках летальність може досягати 25% і більше, а у виживших можуть залишатися грубі рубці на шкірі в місцях патологічних висипань, важкі незворотні зміни у внутрішніх органах і нервовій системі.

В цілому, результат вітряної віспи залежить від супутніх захворювань і стану імунної системи. Важкі ускладнення і летальні результати частіше зустрічаються у маленьких дітей і старих.

30.01.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)