Чому закладає ніс?

 

Закладеність носа, в більшості випадків, є ознакою запалення його слизової оболонки. Запальні процеси в носі можуть бути викликані різними причинами (інфекцією, алергією, механічною травмою та ін.). Іноді причиною закладеності носа служать обструктивні захворювання, при яких просвіт носових ходів перекривається різноманітними утвореннями (пухлиною, абсцесом, чужорідним тілом і ін.). Цей симптом також може бути проявом деяких патологій носоглотки (пухлин, аденоїдів, ретрофарінгеальної аденофлегмони), яка з’єднує порожнину носа з горлом.

 

Ніс закладає вночі

Багато захворювань носової порожнини (грип, кір, гострий катаральний неспецифічний риніт, дифтерія, алергічний риніт, скарлатина та ін.) викликають пошкодження і запалення її слизової оболонки. Воно, як правило, супроводжується її набуханням (набряком) внаслідок розширення численних судин, які живлять цю анатомічну структуру носа. Набряк слизової оболонки носа негайно призводить до виникнення відчуття закладеності носа.

Не у всіх людей одна і та ж хвороба має однакову інтенсивність і частоту прояву відчуття закладеності носа. Це можна пояснити наявністю у пацієнта вроджених індивідуальних особливостей, шкідливих звичок (куріння, вживання алкоголю), а також зараженням мікроорганізмами носа, тривалістю захворювання та іншими факторами. В основному, при захворюваннях носової порожнини, закладеність носа спостерігається і в денний, і в нічний час. У багатьох пацієнтів при цьому відзначається посилення закладеності носа в нічний час. Тому вони постійно скаржаться на те, що у них закладає ніс вночі. Це пов’язано з особливостями іннервації слизової оболонки носа.

Слизова оболонка носової порожнини іннервується не тільки чутливими і нюховими нервовими закінченнями, а й симпатичними (верхній шийний симпатичний вузол) і парасимпатичними (колінчастий вузол лицьового нерва). Симпатичні і парасимпатичні нервові волокна іннервують гладку мускулатуру судин слизової оболонки носа і регулюють їх тонус шляхом викиду спеціальних хімічних речовин – медіаторів (норадреналіну і ацетилхоліну). При збудженні симпатичних закінчень відбувається викид норадреналіну, під дією якого ці судини скорочуються, в результаті чого слизова стоншується і просвіт носових ходів збільшується.

Парасимпатичні нервові закінчення діють в зворотному напрямку. Якщо виникає їх роздратування, то вони виділяють ацетилхолін і змушують судини слизової оболонки носа розширитися, що викликає звуження носових ходів усередині носа. У денний час у кожної людини дія симпатичної нервової системи переважає над дією парасимпатичної. Вночі відбувається перемикання між цими двома нервовими системами, завдяки чому парасимпатична нервова система починає діяти сильніше. Фізіологічно так склалося, що людина не в силах свідомо змінити активність цих систем, через що і виникає питання чому закладає ніс вночі.

Таким чином, переважання дії парасимпатичної нервової системи на слизову оболонку носа в нічний час в поєднанні з різними запальними захворюваннями носової порожнини (також провокують розширення її судин) призводить до того, що закладеність носа в цей часовий проміжок стає набагато більш вираженими, ніж вдень.

Окремо слід відзначити нейровегетативний вазомоторний риніт, при якому запалення слизової носа як такого не відбувається. Закладеність носа при даній патології в більшій мірі пов’язана з наявністю будь-яких подразників в носі (пил, пухлина, аномальні вроджені розростання і ін.), які постійно збуджують її нервові закінчення. Механізм закладання носа вночі при даній патології точно такий же, як і при інших хворобах.

 

 

 

Постійно закладений ніс з одного боку

Постійна закладеність носа з одного боку, як правило, є ознакою механічної обструкції його носових ходів. Таке часто можна спостерігати при попаданні чужорідних тіл в ніс, неправильному розвитку структур носа (порушення розвитку перегородки носа, атрезії носових ходів), абсцес, гематома носа і ін. В деяких випадках одностороння закладеність носа може бути спровокована запаленням слизової оболонки носа, що часто зустрічається при синуситах (запалення навколоносових пазух).

Одностороння закладеність носа може бути викликана наступними основними причинами:

 • Абсцес перегородки носа. При цій патології в одній з порожнин носа виникає патологічна порожнина, заповнена гнійними масами (абсцес). Ця порожнина при значних своїх розмірах може викликати односторонню обструкцію (закупорку) носових ходів (верхніх, середніх, нижніх).
 • Пухлина носа. Поява в одному з носових ходів пухлинного новоутворення може послужити причиною їх механічної закупорки.
 • Гематома перегородки носа. При цій патології на перегородці носа, в одній з носових порожнин, з’являється патологічне утворення, всередині якого відбувається накопичення крові. Така освіта називається гематомою. Гематома, досягнувши великих розмірів, може механічно порушити носове дихання. Якщо її довго не лікувати, то всередині неї починають розмножуватися бактерії, що призводить до розвитку абсцесу перегородки носа.
 • Чужорідне тіло в носі. Попадання чужорідних тіл в носові ходи є найпоширенішою причиною односторонньої закладеності носа. Дана патологія зазвичай зустрічається у маленьких дітей, які часто намагаються засунути різноманітні предмети в ніс.
 • Аденоїди. Аденоїди – це збільшення в розмірах носоглоткової мигдалини, що знаходиться в нормі на задній стінці носоглотки. Це захворювання найчастіше проявляється двостороннім порушенням носового дихання. Однак в окремих випадках у пацієнтів може виникати закладеність носа тільки з одного боку.
 • Синусити (гайморит, фронтит). При гаймориті (запалення верхньощелепної навколоносової пазухи) або фронтиті (запалення лобової навколоносової пазухи) патологічні виділення видаляються з пошкодженої пазухи через середній носовий прохід і потрапляють в порожнину носа. Ці виділення, потрапляючи на слизову носа, викликають її запалення і набряк, що проявляється як закладеність носа. Одностороння закладеність носа спостерігається в тих випадках, коли гайморит (або фронтит) виникає тільки з одного боку.
 • Атрезія носових ходів. При цій патології відбувається зрощення (атрезії) просвіту носових ходів. Причинами атрезії можуть бути як вроджені фактори (аномалії розвитку носа), так і придбані (хірургічні втручання, хронічні захворювання носа і ін.).
 • Порушення розвитку перегородки носа. Таке порушення може привести до того, що викривлена ​​перегородка носа може механічно порушувати нормальну носову прохідність.

 

Дізнайтеся що робити, якщо закладений ніс і краплі не допомогають

Закладений ніс при вагітності

Головною причиною закладеності носа при вагітності вважаються простудні захворювання (гострий катаральний неспецифічний риніт, грип, скарлатина та ін.). Це пояснюється тим, що у вагітних, частіше ніж у невагітних жінок виникає зниження імунологічної резистентності (стійкості) організму в різні періоди виношування плоду.

Порушення нормальної функції імунної системи у вагітних пов’язано з надмірним навантаженням на організм (тому що імунна система вагітної починає працювати за двох), стресом, нестачею вітамінів, мінералів, білків в їжі, порушенням роботи травної системи, гіподинамією (відсутністю фізичних навантажень), переохолодженням, постійним перебуванням в тісних приміщеннях (або транспорті) з великою кількістю людей і ін.

Ще однією суттєвою причиною закладеності носа у вагітних жінок можуть бути різні хронічні інфекції носової порожнини (хронічний гіпертрофічний риніт) і навколоносових пазух (хронічний фронтит, гайморит, етмоїдит, сфеноїдит), які, як правило, постійно загострюються при зниженні імунітету у вагітної.

Якщо у вагітної жінки виникла закладеність носа, то їй необхідно відразу ж звернутися до лікаря-отоларинголога для встановлення точного діагнозу і отримання рецепта коректно підібраних препаратів (так як не всі медикаментозні препарати можна використовувати при вагітності).

 

Закладений ніс і сльозяться очі

Поява закладеності носа і сльозотечі може бути пов’язана з декількома групами патологій. До першої групи відносять алергічні захворювання і, зокрема, рінокон’юнктівіт, при якому алерген проникає в слизову оболонку носа і очей, викликаючи там запалення. Запалення слизової носа супроводжується звуженням носових ходів, що є причиною закладеності носа. Запалення слизової очей (кон’юнктиви) провокує рефлекторну сльозотечу для змиття з її поверхні подразника, яким служить алерген.

До другої групи патологій відносять інфекційні хвороби носа (гострий катаральний неспецифічний риніт, гонококовий нежить, скарлатина та ін.). При них інфекція може поширитися з носової порожнини по носослізному каналу на слизову оболонку ока (кон’юнктиви) і викликати її запалення (кон’юнктивіт). Через носослізний канал в нормі сльози витікають з очей всередину носа (в нижній носовий хід з кожного боку).

У деяких випадках може статися порушення нормального відтоку слізної рідини по носослізному каналу. Це нерідко спостерігається при пухлинах носа, які не тільки механічно обтурують (закупорюють) носові ходи і викликають закладеність носа, а й служать причиною компресії (стискання) цього каналу. Порушення дренажної функції носослезного каналу призводить до появи в його просвіті застійних явищ і розмноженню мікробів. Через певний час ці мікроби можуть поширитися по ньому вгору і інфікувати слизову оболонку ока, що і послужить причиною сльозотечі.

Очі можуть сльозитися і через те, що мікроорганізми з порожнини носа можуть гематогенно (через кров) потрапити на їх слизову оболонку і викликати її запалення (кон’юнктивіт). Найбільш часто це відбувається при кору, скарлатині, етмоїдиті (запаленні гратчастої навколоносовій пазухи), фронтиті (запаленні лобової навколоносової пазухи), сфеноїдиті (запаленні клиноподібної навколоносової пазухи).

 

10.12.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)