Алергічний риніт. Симптоми, лікування

 

Алергічний риніт – це патологія, при якій слизова оболонка носа у відповідь на підвищення алергічного фону запалюється і набрякає.

Причиною виникнення алергічного риніту є алергічна реакція негайного типу, що виникає в результаті контакту організму з алергеном.

Цей різновид алергічного риніту зустрічається переважно у пацієнтів з генетичною схильністю до різних алергічних реакцій. Зазвичай в сімейній історії таких хворих зустрічаються напади задухи різної етіології, кропив’янка алергічного походження, розсіяний нейродерміт і деякі види алергічних ринітів, які були присутні в анамнезі одного або декількох близьких родичів.

[tip]

Зміст:

[/tip]

 

Симптоми алергічного риніту

 

Найголовніший симптом алергічного риніту – це водянисті прозорі виділення з носової порожнини в різній кількості. Якщо в цей момент відбудеться інфікування, то алергічний риніт буде проявлятися у вигляді тривалого чхання. Крім цього, у хворого може виникнути сверблячка в носі і порушення носового дихання. Закладеність носа і алергічний риніт – це практично синоніми, так як воно є одним з перших ознак захворювання. При цьому закладеність проявляється переважно в нічний і вечірній час доби. З цієї причини алергічний риніт супроводжується головним болем у пацієнтів, які не займаються лікуванням хвороби.

При розвитку у пацієнта алергічного риніту про захворювання може свідчити навіть сам вигляд хворого. У пацієнтів червоніють очі, і з’являється сльозоточивість, у дорослих хворих не рідко спостерігаються темні кола під очима. Сухий кашель при алергічному риніті також явна ознака хвороби. Він виникає в момент, коли слизова оболонка носа взаємодіє з подразником.

Алергічна реакція після контакту з подразником у різних людей з’являється в різний час. Так, у деяких пацієнтів алергічна реакція відбувається вже за 5-10 хвилин після контакту з алергеном, максимум за декілька годин. У інших же з моменту контакту людини з подразником до появи алергічної реакції може пройти близько 10 діб.

 

 

Ранні ознаки алергічного риніту

Як правило, симптоми алергічного риніту, що виникають через 5-30 хвилин після контакту з алергеном включають в себе:

 • свербіж очей і підвищену сльозоточивість. Якщо вчасно не почати лікування риніту, то в цьому випадку він може ускладнитися гострим запаленням зовнішньої оболонки ока;
 • у дітей часто виникає нежить, відбувається посилене виділення слизу з носа. Як правило, слиз, що виділяється при алергічному риніті, має рідку консистенцію. Найчастіше вона прозора. Але в деяких випадках може набувати жовтуватого відтінку. При вдиханні алергену може з’явитися сильний нежить;
 • часте чхання, яке посилюється вранці;
 • лоскотання в горлі, алергічний риніт і кашель часто поєднуються між собою;
 • свербіж в носовій порожнині.

 

Пізні симптоми алергічного риніту

Як проявляється алергічний риніт, який не почали лікувати вчасно? Через кілька днів після початку розвитку алергічного риніту у хворого виникають такі симптоми:

 • порушення нюху. Так як ніс закладений, хворий постійно дихає ротом;
 • відбувається підвищення чутливості очей до яскравого світла;
 • апатія, швидка стомлюваність, сонливість, агресивність, порушення сну – явні симптоми вазомоторного алергічного риніту;
 • в деяких випадках у хворих відбувається порушення слуху, яке супроводжується болем у вухах;
 • в області обличчя з’являються больові або просто дискомфортні відчуття;
 • хронічний сухий кашель при алергічному риніті також не рідкість;
 • головні болі – наслідок тривалого кисневого голодування;
 • поява алергічних кіл в області очей;
 • при тривалій відсутності лікування результатом риніту часто стає алергічна складка, що виникає через постійне тертя носа.

 

Варіації симптомів при алергічному риніті

Алергічний риніт може мати різні симптоми. Все залежить від того яким різновидом захворювання страждає пацієнт. Так, при сезонному риніті пацієнти частіше скаржаться на часте чхання, свербіж і підвищену сльозоточивість очей.

Цілорічний алергійний риніт включає наступні симптоми: закладеність носа, посилене виділення слизу з носа, чхання. Часто все це поєднується з крапельним вливанням в носоглотку. При хронічній формі хвороби часто відбувається зміна голосу, з’являється гугнявість.

А ось чи може при алергічному риніті бути температура, ніхто однозначно відповісти не зможе. Більшість алергологів сходяться на думці, що звичайний алергічний риніт підвищенням температури тіла супроводжуватися не повинен. Тому якщо у пацієнта виявляється запалення органів дихання, симптоми алергії і підвищення температури, то лікарі зазвичай призначають противірусні ліки.

Алергічний риніт іноді супроводжує людину все життя, однак його симптоми можуть сильно змінюватися. В цілому, симптоми алергічного риніту у дітей у віці до 3 років виявляються рідко. Однак з моменту початку відвідування дитячого садка або школи ці показники сильно зростають. Так, у дітей шкільного віку симптоми захворювання зазвичай більш виражені, однак у міру дорослішання організм може перестати бурхливо реагувати на подразник, в результаті чого вони слабшають.

Не завжди посилення симптомів говорить про перехід хвороби в гостру форму. До цього явища може призвести куріння, вдихання деревного диму або просто різкі запахи. Ознаки риніту можуть також збільшуватися в холодну пору року, коли людина більшу частину свого часу проводить в приміщенні. Однак це стосується тільки риніту, подразником якого є, наприклад, шерсть домашніх тварин або пил.

 

 

Лікування алергічного риніту

 

Лікування алергічного риніту може сильно варіюватися в залежності від фази хвороби (ремісії або загострення). Однак в якій би формі не було захворювання, і на якій би стадії незалежно від його розташування, перший етап лікування завжди полягає в ізоляції алергену. При цьому варто розуміти, що найчастіше повністю захистити людину від подразника не завжди виходить. Тому терапія алергічного риніту обов’язково повинна включати в себе медикаментозне лікування, яке повинен підбирати виключно лікар. Тільки він знає, як позбавиться від алергічного риніту в конкретному випадку кожного пацієнта.

 

 

Антигістамінні препарати

Алергічний риніт антигістамінні препарати допоможуть усунути в найкоротші терміни. Дані засоби знижують чутливість H1 і H2 рецепторів, в результаті чого хвороба не може далі розвиватися. Найбільш часто вони застосовуються для лікування гострого сезонного риніту, рідше – хронічного. Раніше медики призначали своїм пацієнтам димедрол і супрастин при алергічному риніті. Вони були дуже ефективні, але, на жаль, пригнічували ЦНС. Тому сьогодні фахівці рекомендують використовувати засоби від алергії нового покоління. Вони не викликають сонливості, а їх дія триває 24 години.

На даний момент у продажу є антигістамінні спреї від алергічного риніту, краплі, мазі і таблетки.

 

Імунотерапія при алергічному риніті

Сьогодні імунотерапія є одним з найпоширеніших методів лікування алергії. Його суть полягає в ін’єкційному введенні невеликих доз алергену в організм. Згодом це дозування збільшується. Мета всіх цих маніпуляцій полягає в тренуванні імунної системи.

Через деякий час імунітет зможе нормально реагувати на алергени. Ще недавно імунотерапія займала багато часу і вимагала самодисципліни. Сьогодні ж з’явилися ліки нового покоління, завдяки яким можна вилікувати алергічний риніт за 12-24 сеансів, проведених за 1 сезон.

Як правило, курс такого лікування починається восени.

 

Гормональні препарати

Використання гормональних ліків також може принести хороший ефект за короткий час. Всупереч поширеній думці такі ліки не несуть загрозу для здоров’я, так як застосовуються місцево. Крім того, препарати нового покоління мають низьку біодоступність. Завдяки цьому гормони не зможуть проникнути всередину крізь слизову оболонку носа.

Дане лікування спрямоване на зменшення набряку і зниження чутливості до подразника.

 

Спреї і краплі

Нерідко для лікування риніту алергологи призначають різні спреї і краплі. Вони застосовуються тільки в моменти загострення захворювання. Проте, інгаляційні препарати для лікування алергічного риніту чинять швидше профілактичну, ніж терапевтичну дію, так як тривалість їх застосування повинна становити не менше 7-10 днів.

Найбільш часто спреї і краплі рекомендують використовувати для лікування пацієнтів дитячого віку. Дорослі ж їх застосовують в основному при легкому перебігу хвороби або в якості лікування хронічного алергійного риніту. Ці засоби ідеально підходять для лікування хронічного риніту.

Інгаляції при алергічному риніті сприяють зменшенню набряклості і утворення плівки в носовій порожнині, що захищає слизову оболонку носа від алергену.

 

Операція в лікуванні риніту

Хоча сама операція при алергічному риніті не здатна вилікувати захворювання, але вона може допомогти виправити дефекти носа, які є перешкодою для лікування захворювання. До такого методу лікарі вдаються в крайньому випадку, тільки якщо медикаментозна терапія не принесла результат.

Хірургічне лікування хвороби, як правило, включає в себе:

 • ендоскопічну операцію в ході якої хірург може усунути викривлення носа або носової перегородки, видалить поліпи;
 • видалення рідини з внутрішнього вуха або приміщення всередину спеціальної трубки, через яку вона буде відходити. Такий метод лікування часто застосовується у дітей, у яких алергічний риніт поєднується інфекційними захворюваннями вуха.

 

Електрофорез при алергічному риніті

Як правило, для лікування алергічного риніту електрофорезом лікарі застосовують кальцій хлорид, димедрол і вітамін B1. Для усунення неприємних відчуттів слизову оболонку носа пацієнтів попередньо обробляють новокаїном.

В ході процедури в носову порожнину поміщаються ватні тампони, після чого до них прикріплюються електроди. Під час пропускання струму відбувається розпад солей на іони, які потім через слизову оболонку носа проникають всередину. Однак цей ефект незначний. Позитивна динаміка лікування досягається завдяки стимулюючій дії, яка провокує спазм судин. Все це допомагає зняти набряк при алергічному риніті, зміцнює слизову оболонку носа.

Зазвичай для лікування алергічного риніту призначається курс від 10 до 14 процедур.

 

Фонофорез

Перед проведенням процедури лікар змащує датчик гідрокортизоном. Потім фахівець змащуючими рухами водить ним по слизовій оболонці носової порожнини. Гідрокортизон під час цієї процедури практично не чинить лікувального ефекту. Його дія полягає в проведенні ультразвуку в більш глибокі шари.

Даний спосіб лікування спрямований на поліпшення мікроциркуляції крові, зменшення набряклості і прискорення загоєння мікротріщин в слизовій оболонці носа.

Перевагою фонофороезезу є те, що він практично не має протипоказань. Зазвичай для того щоб вилікувати вазомоторний алергічний риніт лікарі призначають курс від 5 до 7 процедур, які потрібно проводити в ранковий час.

 

 

Лазерне лікування алергічного риніту

Для лікування риніту лазером алергологи використовують тубуси, які під час процедури поміщаються в ніс. Лазерне випромінювання впливає на слизову оболонку таким чином, щоб вона зміцнювалася, а набряк сходив. При цьому дія лазера направлена в основному на дрібні судини. Лазер нормалізує обмінні процеси в слизовій носа, в результаті чого обсяг плазми, що проходить крізь неї, знижується.

Даний метод лікування алергічного риніту не застосовується, якщо у пацієнта є інфекційні захворювання лор-органів, так як це може тільки погіршити ситуацію.

 

 

Точковий масаж

Точковий масаж при алергічному риніті – ще один ефективний спосіб лікування захворювання. При появі перших ознак захворювання чутливість рефлексогенних зон сильно зростає. При натисканні на них хворий може відчути дискомфорт. Самостійно в домашніх умовах рекомендується проводити точковий самомасаж. Для цього потрібно відвідати професійного масажиста. Він пояснить, що робити при алергічному риніті, підбере хворому відповідну саме для його випадку методику масажу і пояснить, як його виконувати. У моменти загострення його рекомендується проводити 2 рази на добу: відразу після пробудження і перед сном.

 

Лікування алергічного риніту у дітей

Терапія дитини що хворіє, від лікування алергічного риніту у дорослих практично не відрізняється. Однак при призначенні ліків для дітей лікарі враховують той факт, що не всі їх можна застосовувати в дитячому віці. Так більшість ліків проти набряків протипоказані дітям. Антигістамінні ліки також повинні призначатися з особливою обережністю. З цієї причини, перед тим як почати лікування алергічного риніту у дитини потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем. Перед лікуванням дітей з їх навколишнього середовища і раціону потрібно усунути все, що може спровокувати алергічну реакцію.

 

 

Проведення профілактичних заходів допоможуть хворому запобігти виникненню симптомів хвороби, а діагностування алергічного риніту у дитини і при вагітності на самих ранніх стадіях,  та проведення адекватного лікування, допоможе уникнути багатьох ускладнень.

09.07.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)