Що робити, якщо закладений ніс і краплі не допомагають?

 

Краплі не завжди зобов’язані і повинні допомагати при закладеності носа. Існують певні патології носа, при яких краплі абсолютно неефективні. До цих патологій відносять пухлину носа, попадання сторонніх предметів в носову порожнину, абсцес перегородки носа, атрезії носових ходів, гематому перегородки носа, аденоїди (гіпертрофія носоглоткового мигдалика) і ін. У більшості таких випадків пацієнту потрібне хірургічне втручання, яке може відновити нормальну прохідність носових шляхів, так при цих патологіях відбувається механічне закупорювання їх просвіту.

Краплі, які в переважній кількості випадків реалізуються в аптеках, відносяться до судинозвужувальних засобів. З назви їх групи зрозуміло, що вони діють на судини слизової оболонки носа і звужують їх. У медицині такі краплі використовуються тільки при запальних хворобах (гострому катаральному неспецифічному риніті, грипі, алергічний риніт, кору, гаймориті і ін.) слизової оболонки носа, що супроводжуються її набряком (що є причиною закладеності носа).

В даний час є запальні захворювання носа, які викликають набряк його слизової і важко піддаються лікуванню судинозвужувальними засобами (гіпертрофічний риніт). Це пов’язано з пошкодженням і наступним за ним патологічним порушенням структури самої слизової.


 

Закладений ніс і краплі не допомагають

Для того щоб позбутися від стійкої закладеності носа, спочатку, звичайно, можна спробувати змінити краплі. Але міняти їх треба не за назвою крапель на етикетці, а по активній речовині, що входить до їх складу. Наприклад, до складу таких препаратів як називин, назол, африн, нокспрей, несопін входить один і той же активний компонент – оксиметазолін. Якщо пацієнт використовує при закладеності носа один з цих лікарських засобів, і він не допомагає йому, то в таких випадках можна придбати краплі, що містять іншу активну речовину, наприклад, ксилометазолін (длянос, галазолін, ксилен актив і ін.) або нафазолин (нафтизін, санорін), або тетризолін (тизин, візин) і ін.

Зміна лікарського препарату не завжди призводить до покращення носового дихання. Тому, все-таки, перед тим як міняти препарат, краще проконсультуватися з лікарем-отоларингологом. Саме консультація у лікаря є єдиним виходом з ситуації, що склалася, так як тільки він може поставити точний діагноз, якщо ніс закладений і краплі не допомагають і призначити правильне лікування, яке не завжди буде медикаментозним.

Варто знати, що не слід заміщати медикаментозне лікування на лікування народними засобами в тих випадках, коли краплі при закладеності носа не допомагають. Не потрібно цього робити, тому що народні засоби мають меншу ефективність в порівнянні з медикаментами. У деяких випадках народні засоби можуть виявитися такими ж марними, як і краплі.


 

Народні засоби при закладеності носа

 

Більшість народних засобів може допомогти тільки в тому випадку, коли у пацієнта закладеність носа викликана банальною застудою. У таких ситуаціях закладання носа обумовлено набряком його слизової оболонки. До складу цих засобів входять активні протизапальні компоненти, тому вони іноді полегшують (але ненадовго) носове дихання.

Засоби народної медицини не можна використовувати при серйозних інфекційних хворобах носа (сифіліс, грип, туберкульоз, лепра та ін.). Вони, як правило, абсолютно неефективні при онкологічних патологіях, саркоїдозі носа, гранулематозі Вегенера, алергічному і нейровегетативному вазомоторному риніті, аденоїдах, абсцесі перегородки носа.

Для того щоб з’ясувати яка саме недуга викликала закладеність носа, потрібно звернутися за консультацією до лікаря-отоларинголога. Він же може порадити вибрати правильний народний засіб в тому випадку, якщо ніс закладений і краплі не допомагають, для лікування нежиті (запалення слизової оболонки носа), викликаної застудою.

Для зняття закладеності носа можна використовувати такі народні засоби:

  • Буряковий сік. Свіжий буряковий сік рекомендується закапувати в ніс по 2 – 3 краплі в кожну ніздрю 2 – 3 рази на добу або просочувати цим соком стерильні ватні тампони, які потім необхідно помістити в носові ходи на 10 – 20 хвилин. Таку процедуру можна повторювати 2 – 4 рази на день.
  • Настоянка з часнику. Взяти і дрібно нарізати 5 – 7 зубчиків часнику і помістити їх в 0,5 л окропу. Потім цю суміш потрібно настоювати протягом ночі, після чого настоянку слід відфільтрувати (процідити). Даний засіб можна закапувати по декілька крапель 2 – 3 рази на день.
  • Настій з м’яти. Помістити в 0,5 літра окропу 1 столову ложку м’яти перцевої. Далі в цю суміш необхідно додати 1 – 2 ложки меду і настояти її протягом 1 – 2 годин, укутавши теплим рушником. Настій з м’яти слід вживати по 0,5 літра зараз. Цим же настоєм можна промивати носову порожнину.
  • Звіробійне масло. Взяти звіробійне масло і змішати його в рівних частинах з соком каланхое. Даним маслом рекомендується змащувати нові ходи 2 – 3 рази на добу.
  • Сік алое. Сік алое зазвичай закапують в ніс по кілька крапель (2 – 4) в кожну з ніздрів 2 – 5 разів на добу.


Закладеність носа і біль в горлі найчастіше зустрічаються при звичайній застуді, викликаній різними типами бактерій або вірусів, які пошкоджують слизову оболонку верхніх дихальних шляхів і викликають її запалення. Запальні процеси в горлі завжди супроводжуються болем. Запалення слизової оболонки носової порожнини призводить до розширення її судин і звуження носових ходів, що служить причиною закладеності носа, яку не завжди можна усунути краплями. Також закладеність носа і біль в горлі є частими супутниками спеціальних інфекцій слизової оболонки носа і горла – грипу, скарлатини, дифтерії, кору та ін.

05.11.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(6 оцінок, в середньому: 4 з 5)