Чому утворюється суха мозоль?

Суха мозоль – це місце ущільнення рогового шару епідермісу. Ущільнюватися він може з різних причин, але найчастіше – це постійний тиск на певну ділянку. В результаті тиску відбувається інтенсивне омертвіння клітин рогового шару. При цьому лусочки епідермісу не встигають вчасно відшаровуватися і віддалятися. Як результат, відбувається нашарування і ущільнення омертвілого епідермісу з утворенням мозолі. Виникає явище, яке називається гіперкератозом. При гіперкератозі має місце не тільки потовщення лусочок, але й порушення їх відшаровування.

 

 

Таким чином, суха мозоль являє собою локальне скупчення відмерлих клітин в результаті постійного тиску або тертя. Утворюватися вона може на різних ділянках тіла, але найчастіше на ступнях або кистях. Пов’язано це з частим тиском і тертям, яке виявляється саме на ці ділянки. Існує безліч причин, які можуть призводити до цього.

Причинами утворення сухий мозолі є:

 • тертя об рукоятку робочого інструмента, наприклад, молоток або рубанок – у сантехніків, столярів;
 • тертя садового інвентарю, наприклад, секатора або грабель – у садівників;
 • тертя спортивного снаряда, наприклад, брусів або тенісної ракетки – в атлетів і спортсменів;
 • тертя музичного інструменту, скрипки або контрабаса – у музикантів;
 • тертя незручним або вузьким взуттям;
 • деякі захворювання, що ведуть до деформації стопи, наприклад, артрит суглобів стопи.

Також мозоль може утворитися і без перерахованих вище причин, наприклад, при тривалій ходьбі у нетренованих людей. Особливо часто це трапляється у людей з надмірною масою тіла, оскільки на ступні виявляється надмірне навантаження.

Розвитку мозолі можуть сприяти деякі хронічні захворювання. Найчастіше це цукровий діабет і патології кровообігу.

Факторами ризику при утворенні мозолі є:

 • цукровий діабет;
 • порушення мікроциркуляції і макроциркуляції в нижніх кінцівках;
 • гіповітаміноз і авітаміноз;
 • грибкова інфекція.

При цих станах в тканинах організму порушується кровообіг і, як наслідок, харчування тканин. У результаті цього навіть незначний і нетривалий тиск буде приводити до прискореного омертвіння кліток.

Цукровий діабет
При цукровому діабеті має місце генерализованное пошкодження дрібних судин. В основі цього пошкодження лежать численні механізми, головним з яких є надходження глюкози (в народі – цукру) в стінку судини. Внаслідок цього стінка пошкоджується, а її проникність для різних речовин змінюється. Таким чином, розвиваються порушення кровообігу в тканинах, в результаті яких опірність самої тканини знижується і вона стає вразливою для проникнення різних інфекцій. Мозолі у людей, страждаючих цукровим діабетом, частіше дають тріщини і інфікуються. Вони практично не гояться, зберігаючись протягом багатьох років. Стандартні процедури і методи лікування по позбавленню від мозолів не допомагають. Тяжкість тріщин і мозолів знаходиться в кореляції (взаємозв’язку) з рівнем глюкози в крові. Лікування сухих мозолів в даному випадку починається з лікування основного захворювання.

причини утворення сухої мозолі

Порушення мікроциркуляції та макроциркуляції в нижніх кінцівках
До даної причини сухих мозолів відносяться такі захворювання як атеросклероз, варикозне розширення вен. Ці патології характеризуються порушенням кровопостачання на рівні кінцівок. При цьому, в першу чергу, страждають найвіддаленіші ділянки – ступні. Через недостатнє кровопостачання тканини недоотримують кисень і поживні речовини. У результаті цього порушується трофіка тканин, і активуються різні патологічні процеси. Будь-яке тертя або тиск на таку тканину швидко призводить до утворення мозолі. Через зниження резистентності тканин сухі мозолі у таких пацієнтів швидко інфікуються і дають тріщини.

Гіповітаміноз і авітаміноз
Такі вітаміни як А і Е відіграють основну роль в пластичності і пружності шкірних покривів. При їх недоліку шкіра стає сухою, а резистентність її знижується. Навіть невелике тертя або подряпина призводить до формування сухих мозолів. Оскільки вітаміни А і Е також стимулюють репаративні процеси, то при їх відсутності сухі мозолі тривало не загоюються.

 

 

Грибкова інфекція
Грибкова інфекція стоп сьогодні є нерідким явищем. Підхопити грибок можна де завгодно, а вивести його вдається насилу. При цій патології шкірні покриви ступень стають сухими, запаленими і роздратованими. Шкіра, особливо п’ят, потовщується і тріскається. Через підвищену сухість і запальний процес дуже швидко утворюються мозолі, які практично відразу дають тріщини.

Найчастіше суха мозоль має хронічний перебіг. Споконвічно людина не приділяє її виведенню належної уваги, оскільки на перших етапах вона не болить і не заподіює незручності. Однак згодом мозоль ще більше ущільнюється і починає боліти, нерідко вона може інфікуватися. Ще однією частою причиною сухої мозолі є неправильний догляд за ступнями. Позбутися цієї неприємності можна, прочитавчи статтю Як використовувати пластир для сухих мозолів.

25.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 4 з 5)