Чому хочеться спати після їжі?

Давайте розберемося в тому, чому нам хочеться спати після їжі. Перш за все, варто сказати, що бажання подрімати після прийому їжі, в тій чи іншій мірі, присутнє практично у всіх. А ось на силу цього бажання може впливати безліч факторів. Особливості раціону, стан здоров’я або просто звичка лежати після їжі – все це може відбиватися на силі бажання поспати щоразу після чергового прийому їжі.

Слід виділити наступні фактори, які відіграють першорядну роль у виникненні почуття сонливості після їди:

  • Посилення кровообігу в області органів травлення після прийому їжі, через що мозок отримує трохи менший об’єм крові, внаслідок чого і виникає відчуття сонливості.
  • Виділення після їжі нейромедіатора (біологічно активна хімічна сполука, за допомогою якої здійснюється передача нервових імпульсів) серотоніну, який, в свою чергу, додає відчуття сонливості.
  • Утворення так званого, гормону сну – мелатоніну, який синтезується з серотоніну.

Дія всіх цих факторів зводиться воєдино і викликає у людини відразу ж після їжі бажання поспати.

Сонливість і тип їжі

Чи хочете Ви дізнатися, як тип споживаної їжі впливає на Ваше стан сонливості після їди?

Основою нашого раціону, в основному, є білкова їжа: м’ясо, риба, яйця, бобові, сир.
Крім цього, ми регулярно споживаємо вуглеводи: крупи, хліб, зелені овочі, солодощі.
Ось тут і варто відзначити той факт, що саме при споживанні білкової їжі і вуглеводів збільшується секреція серотоніну, так як він синтезується з речовин, одержуваних саме з цими продуктами. А серотонін, як було сказано раніше, є одним з факторів появи почуття сонливості.

Переїдання ще більшою мірою стимулює почуття сонливості. Це виникає через те, що з споживанням їжі в організм потрапляє велика кількість вуглеводів і інших джерел глюкози. При збільшенні в крові концентрації глюкози, спрацьовує механізм зворотного зв’язку, і знижується кількість нейромедіатора орексина. Орексин виконує функцію підтримки організму в стані неспання. При переїданні людина отримує більшу кількість глюкози, а значить, рівень орексина падає в ще більшому ступені в порівнянні з прийомами їжі в потрібних кількостях.

Чим небезпечний сон після їжі?

А що ж все-таки буде, якщо заснути після їжі? Насправді, у відповіді на це питання є як свої плюси, так і мінуси.

Негативна сторона питання полягає в тому, що після рясної, важкої їжі, природно, сон протипоказаний, так як під час сну сповільнюються всі метаболічні процеси, а отримані калорії організм перетворює в жирову тканину. Саме тому людям, які прагнуть схуднути, дуже важливо стежити за інтервалами між прийомами їжі і сном.

Особливо небезпечний сон після прийому їжі для людей із захворюваннями серця, з підвищеним рівнем холестерину в крові і підвищеним артеріальним тиском, так як у них з наявністю такої звички підвищується ризик виникнення інфарктів.

Іншою негативною стороною питання є той факт, що сам сон після їжі не буде якісним. Наш організм не може налаштуватися на здоровий сон з повним шлунком, йому доводиться перетравлювати отриманий обсяг їжі, а мозку, крім цього, необхідно виробляти нейротрансмітери (нейромедіатори, прикладом яких може служити, наприклад, вищезгаданий серотонін), які відповідають за те, щоб організм занурився в сон. Таким чином, ні той, ні інший процес не протікає, як слід, на додачу до всього Ви прокинетеся з відчуттям важкості і печією.

Чи буває корисною їжа перед сном?

Прийом їжі безпосередньо перед сном може нести в собі і плюси. Головне – є правильні продукти.

Всім відомо, що деякі люди не проти поїсти навіть вночі, що ще гірше, ніж сон відразу після прийому їжі, так як підйом вночі є порушенням фаз сну, а нічний прийом їжі тільки підсилює процеси утворення жирової тканини в організмі. Для боротьби з цим явищем під час експерименту людям запропонували прямо перед тим, як лягти спати, перекусити чимось легким, наприклад, пластівцями з молоком в невеликих кількостях. В результаті, спостерігачі виявили, що режим сну у пацієнтів не порушувався, вони навіть потроху скинули вагу.

Іншим важливим фактором є те, що якість сну може покращитися, якщо перед сном з’їсти трохи горіхів, шматочок ківі, ягід з високим вмістом антиоксидантів (наприклад, лохини), або випити склянку молока або йогурту. Вважається, що стакан теплого молока допоможе розслабитися, а в ківі і бананах містяться речовини, які допоможуть заснути (з цих речовин синтезується гормон сну – мелатонін).

Легкий перекус перед сном може допомогти в підтримці рівня глюкози в крові. У нормі, вранці в організмі синтезується підвищена кількість глюкози, необхідна для того щоб прокинутися і почати новий день. У відповідь на це в підшлунковій залозі виробляється гормон інсулін (необхідний, для того щоб глюкоза потрапила в клітину).

Найчастіше проблеми з рівнем глюкози в крові виникають у людей, які страждають на цукровий діабет (вранці він у них підвищений), тому лікарі рекомендують їм перекусити перед сном. Те ж саме призначається лікарями і пацієнтам зі зниженим вмістом глюкози в крові. Але пам’ятайте, що не варто вдаватися до такого рішення самостійно, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.

Сон відразу після їжі не несе ніякої шкоди для дитячого організму. Недарма в дитячих садах тиха година призначається практично відразу ж після обіду. Пояснюється це тим, що у дітей всі системи організму, і шлунок в тому числі, більш еластичні, тому такі явища як відрижка або печія в юному віці не страшні. Та й переїдання – це, проблема більш “доросла”.

27.07.2020
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)