Болять молочні залози при годуванні груддю

 
У період лактації або грудного вигодовування, жінки можуть відчувати болі в молочних залозах. Спосіб життя жінок і вимушені умови, в яких вони знаходяться в період лактації, призводять до виникнення у них деяких захворювань.

Основні причини хворобливості молочних залоз при годуванні груддю (лактації)

 
Найбільш часте захворювання, з яким доводиться стикатися багатьом молодим мамам, є мастит. При годуванні грудьми він розвивається значно частіше, ніж поза періодом лактації. Дану обставину пов’язують з кількома факторами. Першим і найбільш значним з них є застій грудного молока, що виникає через незнання елементарних правил грудного вигодовування. Дані правила говорять, що годувати немовля слід однією груддю за один акт харчування, навіть якщо в міру зменшення запасів молока в залозі дитина буде важче його смоктати. Саме останні порції молока найбільш поживні і корисні. Після того як дитина наситилася, залишки молока слід ретельно зцідити, щоб груди стала м’якою і навіть в’ялою. Наступне годування здійснюють з іншої молочної залози з дотриманням тих же правил.

Перед і після кожного годування сосок і ареолу необхідно мити з милом. Грудне молоко є прекрасним середовищем для розвитку хвороботворних мікробів, які у дитини можуть викликати харчове отруєння, а у матері – болі у грудях (мастит). У проміжках між годуваннями сосок і ареолу слід змащувати захисними маслами, що запобігають появі мікротріщин, в яких накопичуються мікроби. Якщо на одній з грудей відзначаються ознаки початку маститу, то її слід почати лікувати якомога швидше. Дитину до запалених грудей прикладати забороняється. Щодо того, чи можна годувати з другої залози, в той час як перша запалена, єдиної думки немає. Але краще не ризикувати і на час лікування матері перевести дитину на штучне вигодовування.

Крім маститу існує ще одна причина хворобливості молочних залоз у годуючих мам. Даною причиною є розтягнення зв’язкового апарату молочних залоз у зв’язку зі збільшенням їх маси в період вигодовування. Дана проблема в більшій мірі турбує жінок з великим природним бюстом, оскільки під час вагітності і наступної лактації їх груди провисають через те, що збільшуються більш ніж в два рази. Зв’язковий апарат при цьому розтягується, викликаючи тупі болі.

Також не слід забувати про хребет. Під час вагітності вага жінок збільшується. Після пологів більшу частину часу вони перебувають з дитиною на руках. У зв’язку з цим у багатьох жінок з’являється так званий радикулярний синдром, викликаний здавленням спинномозкових нервів. Через компресію стає болючою вся область іннервації даних нервів. Якщо здавлення відбувається в області шийного або грудного відділу хребта, то у жінки можуть з’явитися гострі колючі болі у відповідній області грудної клітини і в молочних залозах.

Діагностика причин хворобливості молочних залоз при годуванні груддю (лактації)

Діагностувати мастит нескладно. Молочна залоза збільшена в розмірі, набрякла, повнокровна, гаряча на дотик. Спроба пальпації викликає різке посилення болю. З анамнезу можна з’ясувати, що останні кілька днів з даної залози молоко не виділялося і не зціджувалолся. Уражається, як правило, тільки одна молочна залоза. Може відзначатися реактивне збільшення лімфатичних вузлів пахвової ямки. Інструментальна діагностика маститу зазвичай не здійснюється, оскільки клінічна картина говорить сама за себе. У сумнівних випадках проводять УЗД (ультразвукове дослідження) або рентгенографію в прямій і бічних проекціях. Лабораторні аналізи виявляють зміни, характерні для бактеріального запального процесу – збільшення концентрації лейкоцитів з переважанням паличкоядерних нейтрофілів (зсув лейкоцитарної формули вліво).

Діагностувати хворобливість молочних залоз при розтягуванні їх зв’язкового апарату нескладно. Зовні залоза нічим не відрізняється від молочної залози здорової жінки, що годує. Розмір грудей у ​​таких жінок, як правило, більше третього номера. Поверхнева венозна мережа значно виділяється через шкіру. Якщо одна із залоз опускається нижче іншої, то болить зазвичай саме вона. Підняття залоз руками призводить до припинення болю. Лабораторна та інструментальна діагностика може проводитися лише для виключення більш серйозних причин болю в молочних залозах.

Діагностувати радикуліт можна клінічно та інструментально. Клінічна діагностика зводиться до визначення деяких симптомів. Зокрема, хворобливість при помірному здавленні грудної клітини, при пальпації місць виходу спинномозкових нервів з хребта і вздовж ребер свідчить про радикулопатії. Інструментальна діагностика полягає в МРТ (магнітно-резонансній томографії) хребетного стовпа. При відсутності можливості проведення даного дослідження використовують просту рентгенографію в кількох проекціях, при якій можна діагностувати патологічний зсув хребців, ознаки спинномозкової грижі і остеохондрозу.

 

Методи лікування патологій молочних залоз, що виникли внаслідок годування грудьми (лактації)

 
Лікування маститу залежить від того, чи встигло сформуватися гнійне вогнище чи ні. Якщо дане захворювання рано діагностується, то в якості лікування можна вдатися до простого зціджуванню застійних мас. Дана процедура болюча, однак якщо її провести ретельно і вчасно, то можна благополучно запобігти прогресуванню запалення і уникнути ножа хірурга. Застосування антибіотиків без зціджування не в змозі посприяти одужанню, оскільки основна причина запалення залишається невирішеною.

Якщо гнійне вогнище встигло сформуватися, то єдиним ефективним методом лікування є хірургічний його розтин з наступною санацією антисептиками. При ознаках маститу дитину рекомендується годувати молоком іншої годувальниці або штучними живильними сумішами. Повернутися до грудного вигодовування можна після того, як операційна рана повністю загоїться і сформується рубець.

Лікування болів в молочних залозах, викликаних різким збільшенням їх розмірів в період лактації, не вимагає медикаментозного або хірургічного лікування. Все лікування зводиться до підбору якісного бюстгальтера потрібного розміру, оскільки якщо груди будуть підтримуватися, то їх зв’язковий апарат не буде розтягуватися і болю не буде.

Лікування радикуліту у годуючих мам ускладнене небажаністю системного використання медикаментів. Зокрема, нестероїдні протизапальні препарати (мелоксикам, німесулід та ін.) частіше за інші групи викликають алергічні реакції не тільки у матерів, а й у немовлят, потрапляючі в їх організм разом з молоком. Решта препаратів для лікування радикулопатії також небажані в період лактації, щоб уникнути негативного їх впливу на здоров’я дитини.

У ситуації, що склалася існує два варіанти лікування. Перший варіант передбачає максимальне усунення навантажень на хребет матері за рахунок зміни способу життя. При годуванні, дитину потрібно класти на підставку на рівні грудей матері, для того щоб їй не доводилося тримати її на руках. Роботу по дому також потрібно перекласти на інших членів сім’ї. Допускається місцеве використання мазей і кремів з протизапальною дією, оскільки вони всмоктуються в кров в незначних концентраціях, практично не потрапляють в грудне молоко і менш ймовірно викличуть побічні ефекти у плода. До другого варіанту лікування вдаються, коли ефективність першого варіанту недостатня. Він передбачає тимчасове переведення дитини на харчування штучними сумішами. В цей час мати повинна пройти інтенсивний курс лікування радикулопатії усіма препаратами, які призначаються в даному випадку відповідно до тяжкості захворювання. Для того щоб не втратити молоко, жінка повинна продовжувати зціджувати його кілька разів в день і перебувати поруч з дитиною, для того щоб в її мозку продовжував активно виділятися пролактин і окситоцин, і продукція молока не припинилася.

 

23.04.2017
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)