Болять молочні залози під час вагітності

 

У природі збільшення обсягу молочних залоз у міру перебігу вагітності є фізіологічним процесом. Дані зміни спрямовані на підготовку молочних залоз до початку секреції молока для подальшого тривалого вигодовування потомства. Збільшення обсягу залозистої частини молочних залоз кілька випереджає зміну тканинного каркаса, в результаті чого тиск у них зростає, а сама залоза стає щільною при пальпації. Хворобливість виникає через те, що під дією збільшеного тиску всередині залози дратуються нервові закінчення. Через деякий час, коли з’єднувальний каркас залози підлаштовується під новий її обсяг, тиск в залозі знову знижується, і болі проходять.

Проте, в окремих випадках болючість і набряклість молочних залоз під час вагітності може свідчити про патологічний процес. Найбільш частим захворюванням даної категорії хворих є мастит. Присутні раніше кісти і фіброаденоми можуть стати більш болючими через збільшення зовнішнього тиску на них. Значно рідше (1 випадок на 3000 вагітностей) у вагітних розвивається рак молочних залоз.

Причини хворобливості молочних залоз під час вагітності

 
Набряклість молочних залоз під час вагітності може бути фізіологічною і патологічною. Фізіологічна набряклість розвивається через зміни гормонального фону в організмі вагітної жінки. Зокрема, зростання залозистої частини молочних залоз і розвиток специфічного епітелію всередині їх ацинусів відбувається під впливом таких гормонів як пролактин і прогестерон. Окситоцин сприяє скороченню гладкої мускулатури проток молочних залоз, сприяючи просуванню молока у напрямку до соска. Однак пік виділення даного гормону спостерігається не стільки під час вагітності, скільки після пологів і початку лактації.

У число основних патологічних причин хворобливості молочних залоз під час вагітності входить мастит і об’ємні утворення в молочних залозах (кісти, доброякісні та злоякісні пухлини).

Маститом називається гнійне запалення молочної залози. Найбільш часто мастити розвиваються на тлі функціональної перебудови молочних залоз під час вагітності та в процесі лактації. Причиною, найчастіше є застійні явища в залозі, особливо у жінок, що приділяють недостатню увагу особистій гігієні.

Кісти і фіброаденоми молочних залоз виникають внаслідок дисбалансу статевих гормонів, що тягне за собою порушення менструального циклу. В результаті відбувається поступове розростання внутрішнього епітелію проток молочних залоз. Дані розростання називаються фіброаденома. Якщо фіброаденоми здавлюють протоки ацинусів (найдрібніших структурних одиниць молочної залози, здатних самостійно виробляти секрет), то з часом в просвіті ацинусів підвищується тиск, через що порожнину ацинуса розширюється і накопичує в собі рідину. У підсумку здоровий ацинус поступово перетворюється в кісту. Під час вагітності часто відбувається зростання кіст молочних залоз, що викликає їх болючість.

Рак молочних залоз також може розвиватися під час вагітності, проте згідно зі статистикою такі випадки реєструються рідше. Причин злоякісного переродження тканини молочних залоз безліч. У їх число входить іонізуюче опромінення, генетична схильність, прийом комбінованих оральних контрацептивів, ранній початок місячних, пізня менопауза, вік старше 50 років. Доброякісні утворення молочних залоз, тютюнопаління та зловживання алкогольними напоями також збільшують ймовірність розвитку раку молочних залоз.

 

Діагностика патологій молочних залоз при вагітності

 
При діагностиці болю в молочній залозі під час вагітності, в першу чергу, слід звернути увагу на особливості клінічної картини.

При маститі уражається, як правило, тільки одна залоза. Навіть якщо, як виняток, запалення зачіпає обидві залози, то все одно відзначається деяка асиметрія. При маститі запалення найчастіше починається в області навколо соска, а потім поширюється вглиб залози. Обов’язковою ознакою маститу є лихоманка. Шкіра над запаленою молочною залозою блищить, гаряча на дотик і пружна. Дотик або незначне зміщення залози викликає різкі болі. При відсутності своєчасного хірургічного лікування область уражених тканин стрімко збільшується.

Болі при фіброаденомах або кістах, як правило, трохи менше, ніж при маститі. Їх посилення в області даних утворень пов’язане ще з тим, що під час вагітності молочна залоза піддається функціональній перебудові і стає більш пружною. Локалізуються кісти і фіброаденоми в основному в областях позаду сосків і в верхньо-зовнішніх квадрантах молочних залоз. Шкіра над даними утвореннями практично ніколи не носить ознаки запалення. Пальпаторно визначаються хворобливі ущільнення.

Рак молочних залоз під час вагітності є досить складним діагностичним завданням. Через пружність молочних залоз, промацати підозріле ущільнення складно. Навіть якщо воно і піддається пальпації, то його легко сплутати з доброякісними новоутвореннями або просто з розширеними протоками залоз. У зв’язку з цими особливостями, рак молочних залоз у вагітних, на жаль, діагностується вже на пізніх стадіях. Загальні симптоми раку також легко сплутати з станами, властивими вагітності. Інтоксикація організму при злоякісному утворенні призводить до швидкої стомлюваності. Може незначно піднятися температура тіла. В результаті рак розпізнається вже в останніх стадіях, коли з’являються зовнішні його ознаки (втягнення соска, симптом «лимонної кірки», кров’янисті виділення з соска, збільшення пахових лімфатичних вузлів та ін.).

Інструментальна діагностика у вагітних має деякі особливості. Однією з них є відмова від рентгенівських методів діагностики (рентгенівська мамографія, комп’ютерна томографія, сцинтиграфія), оскільки вони пов’язані з високим ризиком аномалій розвитку плода. На думку деяких авторів, рентгенівські методи використовувати все-таки можна, проте виключно прицільно на молочні залози, не опромінюючи плід. Однак мінусів в даному випадку більше, ніж плюсів, оскільки мамографія під час вагітності малоінформативна через розширення проток молочних залоз.

Таким чином, переважними методами обстеження вагітних на предмет виключення раку молочних залоз залишаються безпечні для плода дослідження, такі як УЗД (ультразвукове дослідження), МРТ (магнітно-резонансна томографія) і біопсія з підозрілої ділянки тканини. Використання онкомаркерів може давати більше помилкових результатів в порівнянні з невагітними жінками, тому на дані аналізи під час вагітності також не сильно покладаються.

 

Методи лікування болю при патологіях молочних залоз під час вагітності

 
Фіброаденоми і кісти при вагітності, як правило, не потребують лікування, незважаючи на те, що можуть викликати досить сильні болі. Через деякий час, потрібний на остаточну зміну форми молочної залози, болі зменшуються або зникають остаточно. Причиною тому – нормалізація підвищеного тиску в період функціональної перебудови, коли вона була максимально пружна. Таким чином, потрібно просто набратися терпіння.

Лікування запальних захворювань молочних залоз, навпаки, повинно починатися якомога раніше, щоб уникнути прогресії захворювання і його ускладнень. Якщо запалення торкнулося тільки соска, то рекомендується вдатися до місцевого застосування антисептичних мазей і лініментів (густа лікарська рідина) в сукупності з системним прийомом антибіотиків широкого спектру дії. При виборі антибіотиків потрібно керуватися двома критеріями. Першим критерієм є очікувана висока активність по відношенню передбачуваного збудника гнійного запалення, а другим – нешкідливість препарату для плода. Якщо запалення поширилося вглиб залози і клінічно визначаються гнійні маси, то хірургічне втручання вважається необхідним. Його метою є розкриття гнійного вогнища і санація гнійної порожнини антисептиками. Післяопераційне лікування включає своєчасну обробку швів антисептиками і підтримання гігієни.

Лікування злоякісних пухлин молочних залоз під час вагітності залежить від стадії їх розвитку. При раку першого та другого ступеня здійснюється хірургічна резекція пухлини, а також регіонарних лімфатичних вузлів. Променеве і хіміотерапевтичне лікування в даних випадках, як правило, не потрібно. При раку третьої і четверний ступеня рішення про види лікування повинно прийматися пацієнткою, її родиною та консиліумом лікарів (онкологи, перинатології, педіатри, гінекологи, акушери, анестезіологія і ін.). Оскільки лікування злоякісних пухлин проводиться препаратами, що викликають пороки розвитку плоду і мертвонародження, перед вищезгаданими особами повинно постати питання про те, кого рятувати в даній ситуації – мати або плід. Сучасні медичні технології дозволяють виходжувати дітей після 24 тижнів внутрішньоутробного розвитку. Враховуватися повинен не тільки термін вагітної, а й внутрішньоутробний стан плода, наявність метастазів в плаценту і внутрішні органи матері, а також велика кількість інших не менш важливих критеріїв.

23.04.2017
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)