Змішана деменція

Деменція – це захворювання, що характеризується стійким і необоротним порушенням інтелектуальної діяльності людини, що супроводжується різними відхиленнями в поведінці, фізичному стані. Даний вид психічного розладу може виникнути через будь-яке інфекційне захворювання головного мозку, інсульти, травми мозку. Найчастіше таке захворювання відзначається в осіб похилого віку через різні мікроінсульти і вікові зміни.

Якщо ж деменція викликана двома або більше захворюваннями, її називають змішаною. За своїм характером це таке ж велике, необоротне погіршення інтелектуальної діяльності, як і просто деменція. Для змішаної деменції характерні наступні симптоми:

 • Проблеми з пам’яттю такі, як: забудькуватість, труднощі в запам’ятовуванні. Людина що страждає змішаною деменцією пам’ятає події далеких років, а точно сказати про те, що їв на сніданок, не може;
 • Різноманітні поведінкові розлади. Людина може вести себе неадекватно: гіперактивно або, навпаки, занадто мляво. Як правило, в такі моменти індивид не віддає собі звіту в діях;
 • Знижується розумова діяльність. При змішаній деменції досить складно виконувати прості дії додавання і віднімання, рішення елементарних завдань. Людина не може зрозуміти звернену до нього мову, а також висловити свої потреби, почуття на вербальному рівні;
 • Виникають різні когнітивні порушення, які характеризуються порушеннями причинно-наслідкових зв’язків. Людина дезорієнтується, їй нічого не цікаво.

Крім інтелектуально-пізнавальних розладів, змішана деменція супроводжується гіпертонією і атеросклерозом. При захворюванні відбувається звуження кровоносних судин, поява бляшок, що призводить до підвищення тиску. Все це разом сприяє погіршенню загального стану людини, роблячи її непристосованим до суспільного життя.

Для постановки діагнозу змішана деменція необхідний кваліфікований лікар, який порівняє симптоми кожного окремого виду психічних розладів, збере грамотний анамнез. Крім того, для уточнення знадобляться додаткові дослідження, наприклад, МРТ, загальний аналіз крові, виявлення динаміки артеріального тиску.

Вилікувати змішану деменцію не представляється можливим, за винятком рідкісних випадків. Однак можна полегшити стан пацієнта за допомогою допоміжних ліків і процедур, а також допомогти пристосуватися до життя в суспільстві.

Так як змішана деменція відбувається через ураження головного мозку, судинні зміни, приблизно половина пацієнтів також страждають від хвороби Альцгеймера, яка також провокує деменцію.

 

Причини змішаної деменції

Як і будь-яке інше захворювання змішана деменція розвивається через певні причини, основною з яких є судинна патологія. Вона може виникнути в будь-якому віці, але переважно діагностується у людей після 50 років. Судини зношуються не тільки за віковими показниками.

Неправильний спосіб життя: куріння, алкоголь, жирне харчування здатні прискорити процес погіршення якості судин. При приєднанні хвороби Альцгеймера до судинних патологій в більшості випадків провокується і змішана деменція.

До всього вищепереліченого може додаватися і травма головного мозку. Однак травма може сама по собі викликати хворобу. Травма провокує судинну патологію – випливає змішана деменція.

До основних факторів ризику, що призводить до виникнення судинних проблем, внаслідок яких може діагностуватися змішана деменція, відносять:

 • куріння. Вже давно відомо, що ця шкідлива звичка провокує забруднення не тільки легень, але і самих судин. А тривале і часте куріння згубно не тільки для судин, а й для клітин головного мозку;
 • цукровий діабет. Це захворювання само по собі завдає непомірної шкоди кровоносним судинам, забиваючи їх бляшками, які складні для лікування;
 • наявність гена апоЕ4. Цей ген можуть виявити тільки після здачі спеціального аналізу. На жаль, цей ген провокує захворювання, хоча і немає стовідсоткової впевненості, що він активізується протягом життя, але ризик є;
 • миготлива аритмія, постійна непідконтрольна гіпертонія, гіподинамія, метаболічний синдром.

У головного мозку є свій запас так званих резервних клітин. При наявності якогось захворювання, що протікає в мозку безсимптомно, хворі клітини замінюються здоровими, компенсуючи їх. У людей, які перенесли приховані інфекції, зростає ризик того, що резерв здорових клітин швидко вичерпається, тим самим провокуючи змішану деменцію.

Все перераховане вище, це всього лише передумови, які за певних умов можуть комбінуватися, викликаючи деменцію змішаного генезу.

 

Лікування та прогноз змішаної деменції

Для поліпшення самопочуття пацієнта обов’язково комплексне лікування, яке буде направлено на корекцію всіх сторін нейрофізіологічних розладів. В першу чергу це лікарська терапія. Пацієнтам прописують препарати для розширення судин, нормалізації їх діяльності. Проводиться постійне динамічне спостереження за артеріальним тиском, і при його стійкому порушенні, виписують препарати для нормалізації тиску.

При наявності хвороби Альцгеймера виписують препарати, що знижують наслідки патології. Лікарську терапію важливо поєднувати зі створенням психологічно сприятливої ​​атмосфери. Для цього хворого облаштовують в тихому, спокійному місці, без дратівливих елементів: яскраве світло, гучні звуки. Корисний перегляд тихих, спокійних передач. Зазвичай таким хворим потрібен хороший догляд, для цього краще найняти доглядальницю, яка перебуватиме з пацієнтом постійно. Психотерапія, музикотерапія поряд з чергуванням інших психотерапевтичних засобів дають непоганий ефект.

Прогноз при змішаній деменції несприятливий. Все що може зробити медицина сьогодні для хворої людини – це поліпшити його якість життя.

01.03.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)