Суїцидальний стан

Суїцидальним станом називається патологія мислення і поведінки, яка виражається в прагненні уникнути життєвих проблем. У різні періоди розвитку людства до суїциду ставилися по-різному. Але найчастіше самогубство засуджувалося і з точки зору соціальної моралі, і з точки зору релігії.

 

Суїцидальна поведінка і стан

Суїцидальна поведінка характеризується діями, спрямованими на спричинення собі шкоди. Способів піти з життя самостійно безліч. Як правило, самогубці не розпорошуваються на кілька, а вибирають конкретний вид. Суїцидальна поведінка характеризується конкретною дією.

Вибір способу самогубства, продумування деталей передує поведінка. Іншими словами, діям передують думки. Стан людини, що характеризується прийняттям рішення про самогубство, вибором способу відходу з життя, вчиненням ритуалу підготовки до смерті, називається суїцидальним.

Статистика встановлює, що самогубство найчастіше скоюють люди від 15 до 25 років, а також у віці після 70. Щорічно констатується, що 1% від всієї смертності в етіології має суїцид. При цьому 90% самогубців мали психічні патології. Найчастіше до самогубства призводять депресії.

Єдиної теорії, що пояснює суїцидальну поведінку, не існує. З цієї причини потрібно уважно ставитися до близьких і рідних в стані депресії. Потрібно пам’ятати, що здебільшого самогубству передує депресія.

 

Види суїцидальної стану

Суїцидальний стан може бути в трьох варіантах:

 • Істинний суїцидальний стан. Суїцидальні дії можуть стати несподіванкою для оточуючих, але насправді вони не є спонтанними. Всі спроби самогубства ретельно продумуються. Кожній дії передують думки і слова. Зазвичай після факту суїциду близькі люди починають аналізувати поведінку людини, помічаючи щось неадекватне або нехарактерне. На жаль, найчастіше детальний аналіз буває «постфактум». Найчастіше суїциду передують пригнічений стан людини, висновок про свою непотрібність і нікчемність, міркування про тлінність життя. Рішення про суїцид завжди буває зваженим. Правильність цього рішення можна оскаржити, але для цього потрібно своєчасно помітити суїцидальний стан. Істинний суїцидальний стан дуже небезпечний.
 • Демонстративний суїцидальний стан. Зазвичай поведінка людей нагадує театральну постановку. Найчастіше така поведінка використовується з метою тиску на рідних і близьких: налякати, змусити виконати прохання. Насправді люди з такою поведінкою не планують померти. Для них важливо, щоб оточуючі відчули істинність їх намірів. Але це поведінка може бути небезпечною, так як люди можуть «загратися» і перейти грань реальності, перейшовши до дій, небезпечних для здоров’я. Наприклад, дії по різанню вен можуть призвести до глибоких порізів, небезпечних для життя, а демонстрація процедури повішення, може привести до необережності і зіскакуванню зі стільця. Це все може призвести до страшних наслідків, які, в принципі, не планувалися.
 • Прихований (замаскований) стан. Цей стан з’являється у тих, хто розуміє невірність рішення про суїцид, але не бачить іншого виходу вирішення проблем. При цьому людина вибирає не явні способи відходу з життя, а завуальовані. Найчастіше людина починає вибирати екстремальну поведінку: швидку їзду, небезпечні маршрути, участь у військових діях. Про таких людей кажуть, що вони «шукають смерть», ходять «по лезу ножа». У навколишніх виникає відчуття, що людина прагне адреналіну, але насправді це бажання померти.

 

Ознаки прийняття суїцидального рішення

Суїцидальним діям передують суїцидальні думки і рішення про самогубство. До останнього людина приходить не відразу. Тривала депресія, болісні думки, варіанти виходу з ситуацій. Рішення про самогубство буває зваженим.

Ухвалення рішення про самогубство можна констатувати за специфічними ознаками поведінки:

 • емоціональні висловлювання на тему смерті: «краще б я помер»;
 • підвищений інтерес до смерті, як до явища;
 • вибір способу самогубства: вивчення зброї, ліків, наслідків різних дій;
 • песимістичне бачення власного майбутнього, відмова від планів, заниження своєї ролі в соціумі: «без мене всім буде краще»;
 • зниження соціальної активності, втрата інтересу до життя, обмеження в спілкуванні, небажання виконувати повсякденні і службові обов’язки;
 • підвищений інтерес до особистих речей, приведення в порядок власних справ;
 • прояв щедрості: роздача речей і предметів, включаючи дорогі;
 • спалахи агресії, істерики;
 • гостре бажання відвідати родичів, друзів, знайомих;
 • відчуття нереальності світу, яке проявляється у висловлюваннях.

Людину не можна залишати наодинці з суїцидальними думками. При найменших підозрах на суїцидальний стан потрібно огорнути людину увагою і турботою, а краще звернутися за допомогою до фахівця.

01.03.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(4 оцінки, в середньому: 5 з 5)