Психічні розлади післяпологового періоду

 

Пологи і гормональна перебудова є стресом для жіночого організму. До того ж з появою дитини, особливо первістка, у жінки з’являється безліч нових переживань і обов’язків. Часто події, що відбуваються в цей період, кардинально відрізняються від того, як жінка уявляла собі материнство. У зв’язку з цим у 80% жінок в перший місяць після пологів виникають емоційні і поведінкові розлади різного ступеня вираженості: післяпологовий смуток, післяпологова депресія і післяпологовий психоз.

У одних жінок порушення проходять непомітно для оточуючих і зникають через кілька днів. У 15-20% породіль виникають порушення, що вимагають психологічної допомоги та консультації психоневролога або психіатра.

Визначити чи жінка страждатиме від післяпологових розладів можна ще під час вагітності. Існують фактори, що підвищують ризик розвитку розладів післяпологового періоду. Одним з головних вважається спадкова схильність. У спадщину передаються особливості роботи мозку, такі як: виділення нейромедіаторів, що відповідають за гарний настрій (дофаміну, серотоніну і норадреналіну), порушення роботи серотонінових рецепторів.

Існують і інші фактори ризику:

 • Слабкий нестійкий тип нервової системи;
 • Високий рівень життєвого стресу і низька стресостійкість;
 • Важке протікання вагітності – токсикоз на пізніх термінах вагітності, загроза викидня;
 • Депресії, що виникають до і під час вагітності;
 • Складні пологи, які потягли за собою проблеми зі здоров’ям дитини або матері;
 • Фінансові труднощі в сім’ї;
 • Часті конфлікти між подружжям до народження дитини;
 • Неповна сім’я – ситуація, коли мати змушена сама ростити дитину за відсутності підтримки з боку близьких;
 • Занижена самооцінка, особливо в післяпологовий період;
 • Низький рівень освіти жінки;
 • Незапланована вагітність;
 • Відмова від грудного вигодовування перші 3 місяці після народження дитини.

Знизити ймовірність розвитку післяпологових розладів можна, застосовуючи заходи профілактики, описані далі.

[tip]

Зміст:

[/tip]


Післяпологовий смуток

Післяпологовий смуток – короткочасне емоційне порушення, яке описують, як спад настрою після пологів. Цей стан ще називають «післяпологовим блюзом» або «нудьгою». Він розвивається на 2-5-й день після пологів. У цей період жінка відчуває зниження настрою, безпричинну тривогу, побоювання за життя і здоров’я своєї дитини, невпевненість в тому, що вона може впоратися з материнськими обов’язками. У країнах, де дитину при відсутності ускладнень виписують на 3-й день після пологів, початок «материнського блюзу» часто збігається з періодом повернення додому з пологового будинку.

Післяпологовий смуток спостерігається у 70-80% молодих мам і в значній мірі пов’язаний з психічними і фізіологічними реакціями організму у післяпологовому періоді. Він виникає у більшості породіль незалежно від характеру, установок і життєвих обставин. Кількість жінок, які страждають від післяпологового смутку, приблизно однакова в різних країнах, не дивлячись на відмінності в культурі, традиціях і обрядах, які супроводжують пологи. Це говорить про те, що «хандра» пов’язана з реакцією нервової системи і тіла на народження дитини.

Емоційне порушення триває 5-12 днів і проходить без лікування за умови, що жінка отримує співчуття і моральну підтримку близьких. Стан жінки поліпшується, коли вона звикає до нового способу життя, а також у міру фізичного відновлення та стабілізації рівня гормонів.

Причини післяпологового смутку

 • Фізичний і психічний стрес викликаний пологами;
 • Гормональна перебудова організму;
 • Відсутність досвіду по догляду за дитиною;
 • Перебудова життєвого укладу в зв’язку з народженням дитини.

Ознаки післяпологового смутку

Періоди зневіри з’являються на 2-3 день, змінюючи радість від народження дитини. Ознаки посилюються, коли жінка втомлюється, і слабшають після відпочинку.

 • Періоди зниженого настрою, які можуть тривати від півгодини до декількох годин;
 • Нестабільність настрою, емоційна нестійкість – смуток змінюється радістю від спілкування з дитиною;
 • Тривога за здоров’я дитини, за свій стан і атмосферу в сім’ї;
 • Сльозливість, але без відчуття втрати;
 • Почуття розбитості, постійна втома;
 • Дратівливість;
 • Почуття нестачі часу;
 • Порушення апетиту і сну.

Якщо післяпологовий смуток затягнувся більше 14 днів, і жінка більшу частину дня прибуває в пригніченому стані, то необхідна консультація з психологом або психіатром. Оскільки тривале зниження настрою може бути симптомом післяпологової депресії.

Лікування післяпологового смутку

Післяпологовий смуток не вимагає спеціального лікування. Близькі можуть полегшити стан жінки, допомагаючи їй з дитиною і по господарству. Моральна підтримка рідних, схвалення і відпочинок дозволяють молодій матері швидко повернути емоційну рівновагу.

 • Усвідомлення того, що пригніченість тимчасова. Жінка повинна пам’ятати, що післяпологовий смуток проходить, коли нормалізується процес лактації і гормони прийдуть в норму. Зазвичай на це потрібно 5-10 днів.
 • Достатній відпочинок і правильне харчування. Для нормалізації емоційного стану важливо відновити сили, розтрачені під час пологів. Перші 4-7 днів після пологів весь час, не зайнятий турботами про дитину, жінка повинна присвячувати відпочинку. Консультанти по грудному вигодовуванню рекомендують спільний сон з дитиною і контакт «шкіра до шкіри», що допомагає налагодити вироблення молока, знайти взаєморозуміння з дитиною і набратися сил.
 • Допомога близьких. Часто жінки відмовляються від допомоги близьких, керовані гордістю і загостреним материнським інстинктом, який провокує небажання довіряти дитину іншим людям. Однак правильним рішенням буде перейняти практичні навички інших. Добре, якщо хтось більш досвідчений покаже, як купати малюка, прикладати до грудей, одягати і т.д.
 • Підтримка чоловіка. Жінка може не довіряти турботу про дитину чоловікові, виправдовуючи це відсутністю досвіду у молодого батька. Чоловікові не варто наполягати. Краще взяти на себе турботу про матір, приготування їжі та іншу роботу по дому.
 • Повернення до звичних занять. Для відновлення емоційного благополуччя необхідно, щоб речі, до яких жінка звикла, супроводжували її і після появи дитини. Через кілька днів після пологів, можна повернутися до улюблених занять. Необхідно знайти час, щоб присвятити його собі – зробити макіяж, сходити в перукарню, зайнятися улюбленою справою.
 • Підтримка фізичної форми. Через 3-5 днів після пологів можна починати фізичні вправи. Для цього розроблений спеціальний комплекс, який враховує особливості жіночого організму в післяпологовий період. Посильні фізичні навантаження допомагають швидше відновити здоров’я і фігуру.

Приблизно у 10% жінок післяпологовий смуток переходить в післяпологову депресію. Тому важливо оберігати молоду матір від перевтоми і стресів, а також стежити за її емоційним станом, щоб не допустити розвитку депресії.


Післяпологова депресія

 

Післяпологова депресія або постнатальна депресія – це розлад настрою, що виникає протягом першого року після пологів. Причому найбільша кількість випадків постнатальної депресії припадає на перші чотири місяці після народження дитини. Це розлад може тривати від декількох тижнів до декількох років.

За різними даними післяпологова депресія виявляється у 15% -40% породіль. У 60% розлад протікає в легкій формі, у 3% у важкій. Решта випадків припадають на депресивні епізоди середньої тяжкості.

Жінки часто приховують від оточуючих свій психічний стан, боячись, що депресія може бути сприйнята, як слабкість, лінь або ознака недостатньої любові до дитини. Навіть будучи в глибокій депресії жінка приховує симптоми і не звертається за допомогою, побоюючись «клейма», з яким асоціюють психіатричний діагноз. Жінка може місяцями страждати, гризучи чоловіка і дитину, замість того, щоб швидко позбутися від проблеми.

На відміну від післяпологового смутку, який часто розвивається на тлі повного благополуччя, поява післяпологової депресії тісно пов’язана зі стресами. На формування депресії значно впливають негативні події, що сталися під час вагітності і протягом 9-ти тижнів після народження дитини. При цьому жінки зі стійкою нервовою системою, які добре адаптуються в складній ситуації, не схильні до розвитку післяпологової депресії. Також встановлено, що показник депресії значно нижче у тих жінок, чоловік яких надавав їм всебічну підтримку.

Чим небезпечна післяпологова депресія?

Депресивний стан матері ускладнює спілкування з немовлям. Мати рідше бере його на руки, менше розмовляє і грає з ним, що призводить до затримки когнітивного розвитку дитини. Вона пізніше починає сидіти, ходити і говорити, зазнає труднощів з концентрацією уваги, запам’ятовуванням, страждає від гіперактивності і невпевненості в собі. У стані депресії зменшується вироблення пролактину і знижується кількість грудного молока, тому дитина погано додає у вазі. Крім того малюк зчитує емоційний стан матері і стає неспокійним, гірше спить, більше плаче, що ще більше погіршує стан жінки.

Порушення емоційного контакту між матір’ю і дитиною не дає сформуватися почуттю базової безпеки, яка є основною для психічного здоров’я малюка. Тому нелікована післяпологова депресія може стати причиною порушень психічної діяльності дитини і різних психосоматичних розладів, таких як: тики, енурез, заїкання, нейродерміт, запаморочення і головні болі.

Крім того післяпологова депресія у жінки погано впливає на обстановку в сім’ї, відносини з чоловіком і старшими дітьми. У жінок підвищується ризик споживання алкоголю і наркотиків, існує ймовірність розвитку хронічного депресивного стану.

Причини післяпологової депресії

Післяпологова депресія виникає, якщо жінка перебуває під впливом трьох чинників: спадкової схильності, фізіологічних змін пов’язаних з пологами та психосоціальних змін, викликаних появою дитини.

Серед найбільш поширених причин розвитку післяпологової депресії називають такі:

 • Гормональна перебудова. У післяпологовому періоді значно знижується вироблення прогестерону і гормонів щитовидної залози. При цьому посилюється синтез гормону пролактину, що регулює лактацію і активує материнський інстинкт. З максимальною ефективністю працює система гіпоталамус-гіпофіз-надниркові залози, що викликає сильні емоційні коливання.
 • Жінка вважає, що не здатна виконувати материнські функції на належному рівні. Це властиво жінці, схильної до перфекціонізму, яка прагне все робити ідеально, яка хоче стати зразковою матір’ю і розглядає дитину, як центр свого існування. Розвиток депресії може викликати відсутність навичок догляду за дитиною, недостатня кількість молока або неможливість приділити дитині весь свій час.
 • Порушення лактації. Якщо жінка, з якої-небудь причини, не може забезпечити дитині грудне вигодовування, вона страждає від почуття провини і вважає себе поганою матір’ю. Це суттєвий фактор для формування депресії.
 • Жінка не може об’єднати кар’єру і догляд за дитиною. Материнство стає причиною погіршення соціального статусу і втрати незалежності.
 • Поява дитини кардинально змінила спосіб життя матері, спричинила ускладнення побуту, зниження соціальної активності.
 • Жінка випадає зі звичного кола спілкування. Вона змушена перебудовувати спосіб життя під потреби дитини, враховувати необхідність годування і денного сну.
 • Нереалістичні уявлення про материнство. Якщо жінка ідеалізувала післяпологовий період, поведінку дитини і свій стан, то невідповідність реальності та уявлень здатне позбавити її психічної рівноваги. Ця причина характерна для жінок, що народили первістка, які до пологів вели активне соціальне життя.
 • У дитини виявлені серйозні патології. Численні дорогі обстеження і курси лікування, побоювання за здоров’я і життя дитини є вагомою причиною розвитку депресії.
 • Ускладнення відносин між подружжям. З появою дитини чоловік страждає від дефіциту уваги. Втома, відсутність сексу і зростаюче число обов’язків часто призводить до збільшення взаємних претензій і сварок.

Симптоми післяпологової депресії

Симптоми післяпологової депресії можуть з’явитися протягом 6-ти тижнів з дня пологів. Перші ознаки часто з’являються на 5-й день після пологів, що пов’язано з сильними гормональними коливаннями, які роблять жінку більш вразливою до впливу інших факторів, що викликають депресію.

 • Зниження настрою. Жінка тривалий час відчуває негативні емоції і неприємні очікування. У неї не буває періодів гарного настрою, вона рідко сміється. Жінка скаржиться, що відчуває почуття втрати, хоча для цього немає підстав. Зовні вона здається сумною і байдужою до того, що відбувається. Незначні події можуть викликати періоди крику або плачу.
 • Пригніченість, знесилення. Жінка відчуває хронічну втому, що вважається характерним симптомом депресії. Відсутність психічних і фізичних сил робить жінку малорухомою і повільною. Вона схильна багато часу проводити в ліжку.
 • Відстороненість і неприязне ставлення до дитини. При цьому жінка розуміє, що її поведінка виходить за рамки норми. У зв’язку з цим вона відчуває сором. Аби не допустити, щоб її вважали аморальною і байдужою, вона приховує симптоми депресії від оточуючих. У деяких випадках вона уникає спілкування з родичами і знайомими.
 • Спілкування з дитиною не викликає задоволення і інтересу. При важкій депресії жінка може повністю відмовитися від догляду за дитиною. Трапляється, що жінка присвячує весь час догляду за дитиною, відмовляючись від іншої діяльності. Однак це заняття не приносить їй задоволення, а супроводжується тривогою і хвилюванням.
 • Запальність. Незначні події викликають роздратування. Жінка стає сварливою і прискіпливою.
 • Плаксивість. Бажання розплакатися безпричинне або його викликають незначні причини: крик дитини, брак грудного молока, необхідність приготувати їжу і т.д.
 • Почуття безпорадності. Неможливість заспокоїти дитину, що плаче, виконувати звичні обов’язки по дому, приділяти достатньо часу старшій дитині викликає відчай. Жінка постійно відчуває невпевненість в собі і в правильності своїх вчинків, вона сумнівається і не може прийняти рішення.
 • Песимістичний настрій. При депресії змінюється мислення, що проявляється песимізмом, негативними судженнями, очікуванням неприємностей, концентрацією на можливі ризики. Жінка відчуває почуття провини і тривогу з незначних причин.
 • Невдоволення власним зовнішнім виглядом. Якщо жінці не вдалося швидко відновити свою фізичну форму, у неї виникає думка, що їй вже не вдасться повернути колишню привабливість.
 • Порушення сну. Незважаючи на те, що жінка страждає від недосипу, вона зазнає труднощів із засипанням. Сон стає переривчастим і поверхневим, причому часті пробудження не пов’язані з діями дитини. Жінка прокидається втомленою і розбитою.
 • Посилення нервової напруги. Жінка живе з відчуттям, що нерви на межі і в будь-який момент може статися нервовий зрив. Вона намагається не дати виходу негативним емоціям, чим ще більше підсилює нервову напругу.

Не обов’язково у жінки присутні всі перераховані ознаки. Найчастіше чітко виражені кілька, а решта симптомів можуть не звертати на себе увагу.

Діагностика післяпологової депресії

Діагностика післяпологової депресії проводиться лікарем психіатром. Також потрібні консультації гінеколога-ендокринолога і психолога. На практиці більшість жінок вважає за краще звертатися по медичну допомогу не в психоневрологічний диспансер, а в приватну клініку до психіатра, психотерапевта або психолога.

Діагностичні критерії постнатальної післяпологової депресії

 • Жінка, яка страждає на післяпологову депресію, усвідомлює, що її стан виходить за рамки норми.
 • Депресивний настрій характерний для жінки більшу частину дня і повторюється день у день.
 • Втрата задоволення від діяльності, яка зазвичай викликає інтерес.
 • Підвищена стомлюваність і занепад сил.
 • Суїцидальні думки та прагнення заподіяти собі шкоду (частіше неусвідомлене).
 • Емоційна нестабільність.
 • Скарги на нездужання, біль в різних частинах тіла, надмірна концентрація на своєму здоров’ї.
 • Зміни апетиту (підвищення або зниження) і порушення сну.
 • Почуття провини.
 • Когнітивні порушення, які проявляються страхом і тривогою, які порушують процес мислення. Зниження концентрації уваги.

Для постановки діагнозу «післяпологова депресія» депресивний епізод повинен тривати більше 2-х тижнів.

Перш ніж почати лікування, лікар визначає тяжкість депресивного епізоду за допомогою Единбурзької шкали постнатальної депресії.

Лікування післяпологової депресії

Лікування післяпологової депресії складається з трьох етапів: корекції режиму дня, психотерапії та медикаментозного лікування.

Корекція режиму дня
Лікування починається з корекції режиму відпочинку і неспання молодої матері, що включає в себе:

 • Допомога чоловіка (родичів або няні) по догляду за дитиною і в веденні домашнього господарства;
 • Сон 6-7 годин на добу;
 • 5-разове харчування невеликими порціями;
 • Оздоровчий масаж;
 • Прогулянки на свіжому повітрі 3-5 годин;
 • Фізичні вправи: щоденна гімнастика, плавання, їзда на велосипеді.

Психотерапія післяпологової депресії
У тому випадку, якщо заходи самодопомоги не дали позитивного результату, жінці рекомендують пройти курс психотерапії. Основне завдання психотерапевта вселити в пацієнтку впевненість, що вона хороша мати і може добре справлятися зі своїми батьківськими обов’язками.

При лікуванні післяпологових депресій хороші результати дає когнітивно-поведінкова терапія. Цей напрямок психотерапії розглядає післяпологову депресію, як реакцію жінки на свої «недоліки» і «помилки», які впливають на її здатність бути матір’ю.

В рамках цього напряму вважається, що депресія викликана тим, що жінка страждає від думки, що вона недостатньо сильно любить свою дитину, не відчуває її потреб або під час вагітності і після пологів робила помилки, які вплинули на здоров’я немовляти. Тому психотерапія спрямована на усунення почуття провини і формування установки здорової людини. Вона вчить спрямовувати енергію на дії «тут і зараз», а не муки совісті і душевні терзання. Для досягнення цих цілей використовуються різні методики і вправи:

 • Запис власних думок. Потрібно вести щоденник, куди записуються всі тривожні думки і ситуації, в яких вони виникли, і емоції, що супроводжують їх. Запис думок роблять в хронологічному порядку. Також вказують приблизний час, який пішов на обдумування думки. Щоденник думок дає фахівцеві можливість визначити, що більше турбує пацієнтку, виявити мотив дій і механізм розвитку депресії.
 • Виявлення не функціональних думок і віддалення від них. Жінці пояснюють, що негативні думки і депресивні емоції виникають автоматично, під впливом пережитого раніше негативного досвіду. Ці думки необхідно виявляти і усвідомлювати їх, як щось шкідливе, що заважає адаптуватися до мінливої реальності.
 • Запис «за» і «проти» стереотипних думок, що виникають при депресії. Наприклад: жінку часто мучить думка, що вона погана мати. На аркуші паперу в дві колонки потрібно записати докази, що підтверджують і спростовують це переконання.
 • Використання авторитетних джерел інформації. Психотерапевт наводить факти з авторитетних джерел, які підтверджують, що жінка в стані забезпечити своїй дитині оптимальні умови для розвитку. Наприклад, в ситуації, коли мати не в змозі годувати грудьми, їй надають результати досліджень, що і при штучному вигодовуванні дитина розвивається нормально.
 • Декатастрофізація. Спеціаліст обговорює з пацієнткою, наскільки катастрофічні будуть наслідки події, яка її турбує. Наприклад, жінка боїться залишити дитину на чоловіка. Завдання психотерапевта вселити думку, що цей вчинок не стане катастрофою ні для матері, ні для дитини.
 • Складання плану на майбутнє. Жінка разом з психотерапевтом становить план дій на випадок ситуацій, які її тривожать. Це може бути, хвороба дитини або необхідність залишити її на піклування бабусі. Жінці вселяють впевненість, що поки ситуація не настала, не треба хвилюватися. А якщо таке все ж станеться, то у неї вже заготовлена ​​інструкція.
 • Позитивна уява. Жінці пропонується замінити лякаючий образ, на позитивний. Наприклад, коли в уяві мимоволі виникає картина нещасного випадку з дитиною, вона повинна представити себе позитивну ситуацію – з дитиною все добре, вона здорова і в безпеці. Цей прийом добре знімає емоційну напругу.
 • Зміна ролей. Спеціаліст веде розмову від імені матері, яка перебуває в депресії. Завдання жінки взяти на себе роль психотерапевта і переконати співрозмовника, що його ідеї неправильні і заважають адаптуватися до материнства.
 • Багаторазове повторення продуктивних установок. Цей метод заснований на аутотренінгу. Жінка повторює потрібні установки по 10 разів тричі на день до появи внутрішньої впевненості. Для самонавіювання використовуються формули: «Я хороша мати. Я люблю свою дитину. Я прекрасно виконую батьківські обов’язки ».

Курс психотерапії становить 10-20 сеансів, які проводяться щотижня або 2 рази на тиждень. Якщо за цей час ознак депресії не виникало, то жінка вважається здоровою.

Медикаментозне лікування післяпологових депресій
Медикаментозне лікування післяпологових депресій проводять при середньо-і важких депресивних епізодах. При призначенні препаратів потрібно тимчасово відмовитися від грудного вигодовування. Тому, перш ніж призначити ліки, проводять аналіз ризиків, що небезпечніше для дитини – відмова від грудного молока або депресивний стан матері.

Для лікування післяпологової депресії найбільш ефективними вважаються антидепресанти групи СІЗЗС (селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну):

 • Сертралін (золофт) – по 50-100 мг / добу
 • Пароксетин (паксил) – по 12, -20 мг / добу
 • Циталопрам (ципрамил) – по 20-40 мг / добу
 • Есциталопрам (Ципралекс) – по 10-20 мг / добу

Приймають антидепресанти курсом від 8-ми тижнів до 6-ти місяців. Антидепресанти можуть викликати побічні дії (головний біль, нудоту, блювання, сухість у роті). Необхідність їх призначення, дозування і тривалість лікування повинен визначати тільки психіатр.


Післяпологовий психоз

Післяпологовий психоз – психічний розлад, який проявляється спотвореним сприйняттям свого «Я» і подій, що відбуваються, важкою депресією, маренням, а іноді галюцинаціями. При післяпологовому психозі порушення свідомості виникає протягом 42 діб після пологів і пов’язане зі змінами, що відбуваються в ЦНС і ендокринних залозах.

Даний розлад зустрічається рідко, приблизно в однієї з 1000 породіль. У зоні ризику знаходяться жінки до 24-х років, які народили першу дитину. Вони складають майже 90% пацієнток з післяпологовим психозом. Також висока ймовірність розвитку хвороби у жінок, які вже перенесли психоз, і у тих, чиї родичі страждають психічними розладами.

При післяпологовому психозі жінка страждає від туги, душевного болю, тривоги і самозвинувачень. Вона втрачає контроль над своєю поведінкою і не усвідомлює змін, що відбуваються з її психікою, не розуміє, що хвора. У певні моменти жінка може виглядати здоровою, проте небезпека в тому, що не можна передбачити її дії, тому хвора може становити небезпеку для дитини і самої себе.

Залежно від причини виділяють кілька видів післяпологових психозів:

 • Соматореактивні психози: маревний, афективно-маячний, кататонічний, гострий парафрений синдром. Психічні розлади пов’язані з післяпологовими порушеннями в нервовій і гормональній системі.
 • Інфекційно-токсичні психози – пов’язані з інфекційними і запальним захворюваннями, що виникли після пологів (мастит, ендометрит). Вони викликані пошкодженням центральної нервової системи токсинами.
 • Психози, пов’язані із загостренням психічних захворювань, що існували раніше: маніакальний, депресивний, маніакально-депресивний психози.

Причини післяпологового психозу

 • Гормональна перебудова організму в післяпологовий період. Припиняють вироблятися гормони плаценти, які регулювали діяльність організму під час вагітності і в 50 разів знижується рівень АКТГ. Одночасно збільшується вироблення пролактину, що значно впливає на роботу нервової системи. Це основна причина розвитку соматореактивних психозів, які розвиваються після пологів.
 • Зниження мозкового кровообігу. Під впливом гормонів кровопостачання головного мозку знижується на 30-40%, що може призвести до психічних порушень навіть у врівноважених жінок.
 • Загострення дотеперішніх психічних захворювань. Пологи можуть послужити пусковим механізмом і виявити хворобу, які раніше не проявлялися, або ж викликати загострення хвороби після періоду затишшя.
 • Обтяжена спадковість. Жінки, які мають близьких родичів з психічними захворюваннями, більш схильні до ризику розвитку психозу. Це пов’язано з тим, що особливості функціонування головного мозку передаються у спадок.

Вважається, що психічні травми, перенесені жінкою, не можуть стати причиною післяпологового психозу.

Симптоми післяпологового психозу

Післяпологовий психоз може виникнути на тлі повного здоров’я або ж йому може передувати післяпологова депресія. Спочатку зміни в поведінці непомітні. Згодом стан хворої погіршується, і з’являються нові ознаки розладу.

Поняття «післяпологовий психоз» об’єднує кілька станів, які мають різні синдроми – групи симптомів, характерні для тієї чи іншої форми післяпологового психозу. Нижче описані найпоширеніші з них.

Біполярний розлад
Біполярний розлад – психічний розлад, при якому чергуються епізоди манії і депресії.

Депресивний епізод супроводжується трьома основними симптомами:

 • Знижений настрій. Залежно від форми розладу на перше місце можуть виходити: туга, тривога, страх, песимістичні очікування, дратівливість, гнівливість, плаксивість.
 • Уповільнене мислення. Жінка із запізненням реагує на те, що відбувається. Розумова робота викликає у неї значні труднощі. Увага розсіяна, пам’ять ослаблена.
 • Рухова загальмованість. Жінка тривалий час проводить в одній позі, голова і плечі опущені, рухи уповільнені. Вона не виявляє бажання виконувати будь-які дії.

В цілому картина депресивного періоду відповідає стану післяпологової депресії і включає симптоми, описані в попередньому розділі. Стан жінки коливається протягом дня. Як правило, до вечора симптоми депресії послаблюються.

Маніакальний епізод також має три основні симптоми:

 • Підвищений настрій. Настрій у жінки стає грайливим. Грайливість поєднується з дратівливістю і агресивністю. Вона може вести себе імпульсивно і відчайдушно. У цей період вона відчуває прилив сил і практично не потребує сну.
 • Прискорене мислення. Спостерігається непослідовність, необгрунтованість доводів, переоцінка власних сил, стереотипність мислення. При цьому у половини жінок виникають суїцидальні думки. Відсутнє критичне мислення. Може з’явитися марення величі. У цьому випадку жінка безпідставно переконана, що має високе походження, знаменита, багата, досягла значних успіхів в будь-якій сфері.
 • Підвищена рухова активність – метушливість, постійна зміна пози, прагнення братися за безліч справ одночасно. Темп мовлення прискорюється, жінка каже голосно і емоційно.

Періоди депресії і манії можуть бути затяжними або можуть кілька разів змінювати один одного протягом одного дня.

Афективно-маячний синдром
Цей різновид післяпологового психозу характеризується поєднанням маячні з емоційними порушеннями: депресією, страхом, тривогою, ейфорією.

Афективні (емоційні) порушення
Емоційні порушення є постійним фоном, що визначає характер марення. Серед емоцій переважають: пригніченість, страх, туга, почуття безвиході, тривоги. При цьому думки про суїцид виникають значно рідше, ніж при депресивно-маніакальному психозі.

При афективно-маревному психозі змінюється ставлення матері до дитини. Це може бути байдужість, роздратування або відкрита ворожість. Природна поведінка немовляти (переривчастий сон, плач) сприймається матір’ю, як свідомі дії, спрямовані проти неї.

Кататонічний синдром
Кататонічний синдром при післяпологовому психозі – це група симптомів, що описують рухові порушення: загальмованість або збудження.

Найбільш поширеною картиною кататонічного синдрому при психозі є:

 • Рухове збудження. Хвора постійно знаходиться в русі, змінює позу, схоплюється, безцільно пересувається по приміщенню, активно жестикулює. Цей стан супроводжується підйомом температури до 38 градусів.
 • Стереотипність мовлення і рухів. Повторення одних і тих же дій і фраз свідчить про порушення мислення.
 • Недоступність контакту. Жінка уникає контакту з оточуючими, ігноруючи звернення до неї.
 • Негативізм. Хвора все робить наперекір тому, що їй говорять: відмовляється від їжі, коли просять поїсти, йде, коли просять залишитися на місці.
 • Імпульсивність поведінки. Вчинки жінки стають безглуздими і непередбачуваними, оскільки втрачається логічність мислення.
 • Ставлення до дитини залежить від стадії хвороби. На перших порах хвора відчуває тривогу за здоров’я і безпеку дитини. Надалі, при порушенні мислення і сприйняття, вона сприймає немовля, як персонаж своїх фантазій. Немовля може здаватися їй інопланетянином, ельфом, чужою дитиною і т.д.

Галлюцинаторно-маревний синдром
При цьому психозі у хворих виникає марення, що супроводжується галюцинаціями.

 • Маячня. Маячні ідеї переважно стосуються переслідування і впливу.
 • Маячня переслідування. Жінка впевнена, що є об’єктом стеження недоброзичливців (спецслужб, інопланетян).
 • Маячня впливу. Хвора «відчуває» що на неї впливають: керують її думками, проти її волі змушують робити рухи (махати рукою, кивати) і вчинки. Появу незвичайних відчуттів в тілі хворі приписують сторонньому впливу, яке відбувається за допомогою гіпнозу, радіації, лазера.
 • Галюцинації. Зорові, слухові, тактильні, нюхові. Жінка бачить, чує, відчуває те, чого немає. Галюцинації можуть носити характер фільму, в якому жінка не приймає участі. В цьому випадку вона виглядає відстороненою і мовчазною, не реагує на звернення до неї і на те, що відбувається в реальності.
 • Порушення настрою. Жінка пригнічена і розгублена, її мучать страхи. Трапляються періоди припливу сил і підвищення настрою, але при цьому жінка озлоблена і агресивно налаштована. Хвора каже уривчастими фразами через плутанину в думках.
 • Ставлення до новонародженого. Тривога за дитину змінюється байдужістю, а з часом і ворожістю.

Аментивний синдром
Аментивний синдром характерний для інфекційно-токсичних психозів. Отруєння мозку токсинами викликає специфічні зміни в психіці:

 • Неуважність. Жінка виглядає втраченою. Вона не може осмислити події, що відбуваються і зв’язати їх в логічний ланцюжок. Погано орієнтується в тому, що відбувається, погано усвідомлює, де вона і що відбувається.
 • Незв’язність мислення, яке проявляється сплутаністю мови. Фрази і окремі слова не пов’язані змістом. Хвора може відчувати короткочасні галюцинації.
 • Настрій нестабільний. Позитивні і негативні емоції швидко змінюються. Переважають тривога і страх.
 • Хаотичні безцільні рухи. Іноді активність змінюється загальмованістю, коли хвора на деякий час завмирає.

Діагностика післяпологового психозу

При появі описаних симптомів родичі жінки повинні відразу звернутися до психіатра або психоневролога, адже чим раніше розпочати лікування психозу, тим менше ризик, що хвороба перейде у важку форму. Спеціаліст ставить діагноз на основі бесіди з хворою та її родичами. Також буде потрібна консультація гінеколога, щоб він виключив запальні захворювання молочних залоз і репродуктивних органів, які можуть викликати інфекційно-токсичний психоз.

Лікування післяпологового психозу

У більшості випадків проводять медикаментозне лікування післяпологового психозу. Психотерапія призначається лише після усунення симптомів психозу, коли мислення і емоції нормалізувалися.

Якщо виявлені гнійно-запальні захворювання, що провокують психоз, то призначаються антибіотики широкого спектру дії. Для усунення симптомів психозу застосовують нейролептики, а також полівітаміни, ноотропи та седативні препарати на рослинній основі.

Для лікування післяпологового психозу призначаються:

 • Аміназин по 0,5 г / добу. Нейролептик, відноситься до групи антипсихотичних препаратів, усуває прояви депресії, марення, галюцинації, знижує тривожність, страх, психічне і рухове моторне збудження. Перші кілька днів його вводять внутрішньом’язово, потім у формі таблеток
 • Солі літію – літію карбонат, Мікале. Застосовують для лікування маніакальних станів. Препарати літію надають антипсихотичну і заспокійливу дію, усувають агресивність, нормалізують діяльність нервової системи.
 • Хлорпротиксен по 50-100 мг / добу. Препарат з групи нейролептиків надає заспокійливу і антидепресивну дію. При цьому зменшує синтез гормонів гіпоталамуса і гіпофіза, що важливо в післяпологовому періоді.
 • Бромокриптин по 1,25 мг / добу. Препарат є агоністом дофамінових рецепторів. Використовується для припинення виділення молока. Також він впливає на гормональну функцію гіпофіза, що допомагає швидше відновити ендокринний баланс після пологів.
 • Пірацетам по 1,2-2 г / добу. Ноотропний препарат, який покращує мозковий кровообіг і функції головного мозку. Допомагає зменшити вплив токсинів на нервову систему.
 • Персен і інші седативні препарати на рослинній основі знімають емоційну напругу і допомагають стабілізувати настрій.

При афективних розладах і важких формах психозу лікування проводять в психосоматичному відділенні психіатричної клініки. У тому випадку, якщо психіатр прийняв рішення про можливість лікування вдома, то хто-небудь з членів сім’ї повинен цілодобово перебувати поруч з жінкою. Якщо мати не проти, то можна на час ізолювати дитину, щоб убезпечити її.

Психотерапія при післяпологовому психозі.

Психотерапія проводиться 1 раз на тиждень протягом 2-4 місяців. Мета занять зміцнити зв’язок між матір’ю і дитиною, поліпшити батьківські навички, підвищити впевненість в собі і стресостійкість. Зустрічі з психотерапевтом можуть проходити у формі індивідуальних або групових занять. Методика психотерапії аналогічна тій, що проводиться при післяпологової депресії.


Профілактика розладів післяпологового періоду

Профілактикою післяпологових розладів є психологічна підготовка до пологів, яка включає кілька аспектів.

 • Психотерапевтичний супровід жінок під час вагітності та після пологів. Його проводять при жіночих консультаціях та приватних клініках. Відвідування спеціальних курсів для вагітних допоможе підготуватися до пологів психологічно і фізично, створити позитивний настрій і сформувати реалістичні очікування з приводу пологів і материнства.
 • Спілкування в групах. Для вагітної жінки і молодої мами важливо відчувати, що вона є частиною суспільства і веде активний спосіб життя. Їй необхідно спілкуватися з жінками, що мають схожі проблеми і турботи.
 • Оптимістичний настрій. Майбутній матері необхідно вселяти впевненість в успішному результаті пологів і природності цього процесу. Близькі повинні переконувати жінку, що вона чудово впорається з обов’язками по догляду за немовлям, а при необхідності може розраховувати на їх допомогу.
 • Аутотренінг і візуалізація. Ці техніки самонавіювання допомагають збалансувати нервову систему, створити позитивний настрій, поліпшити загальне самопочуття, підвищити стійкість до стресу.
 • Правильне харчування і дотримання режиму праці та відпочинку вкрай важливі і під час вагітності, і після пологів. Дотримання рекомендацій по харчуванню і режиму дня допомагає народити здорову дитину, забезпечити її грудним молоком, а також швидко відновити психічні та фізичні сили.

Розлади післяпологового періоду – дуже поширене явище. Але не слід драматизувати становище, адже в переважній більшості випадків розлади проходять в легкій формі. Навіть при розвитку важкого післяпологового психозу зміни оборотні, і при правильному лікуванні жінка буде повністю здорова.

23.09.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(6 оцінок, в середньому: 5 з 5)