Втрата зубів призводить до старечого маразму

 

Вчені дізналися, який зв’язок між мозком і порожниною рота!

Бережи зуби змолоду! Це знають всі, однак, на жаль – зберегти їх до похилого віку вдається рідкісним людям.

Тим часом, одне з останніх досліджень вчених встановило прямий зв’язок між кількістю зубів в старості і розвитком хвороби Альцгеймера – провідної причини слабоумства. Так, виявилося, якщо у віці 65 років у людини залишилося не більше 10 зубів, шанси захворіти у нього підвищуються на 80%, а якщо не більше 20 зубів – то на 60%.

 

 

Втім, про зв’язок розвитку конгітівних (розумових) порушень з порожниною рота вчені здогадувалися давно. Пару років тому було опубліковано дослідження, що припускає зв’язок між хворобою Альцгеймера і захворюваннями ясен. Були досліджені зразки головного мозку у десяти померлих пацієнтів, у яких за життя була діагностована хвороба Альцгеймера, і зразки головного мозку 10 здорових за життя людей. Виявилося, у 4 пацієнтів з першої групи було достатньо бактерій, пов’язаних із захворюваннями ясен, а в другій групі таких не було. Вчені припускають, що ці бактерії можуть потрапляти в кров, а звідти – в мозок, і викликати його дегенерацію.

Крім того, сьогодні вчені встановили зв’язок між хворобою Альцгеймера і цукровим діабетом. У деяких наукових школах хворобу Альцгеймера навіть стали називати на цукровий діабет третього типу.

Тим часом, хвороба Альцгеймера увійшла в першу трійку хвороб-убивць в Європі і Америці і стала провідною причиною старечого недоумства (деменції). Останню охрестили «чумою 21 століття» і однією з
головних проблем охорони здоров’я в усьому світі. Населення старіє, вчені навчилися лікувати масу хвороб – і в підсумку люди доживають до недоумства. Сьогодні в світі деменцією страждає 36 мільйонів чоловік, а до 2050 року таких буде вже 130 мільйонів. Сама швидко зростаюча популяція людей на Землі – люди старше 80 років. І у 50% з них є когнітивні порушення. Тому сьогодні стоїть завдання збільшення не просто тривалості життя, а тривалості активного життя.

Медики відзначають, що у нас в країні дуже низький рівень виявлення пацієнтів зі старечим недоумством. Тому вважають за необхідне включати тести на когнітивні функції в програму загальної диспансеризації населення. Поки ж різні акції по «перевірці пам’яті» проходять тільки завдяки зусиллям медичної спільноти.

Прийнято вважати, що з віком пам’ять тьмяніє у всіх, і всім стає важче справлятися зі своїми обов’язками, однак буває, що такі зміни протікають стрімко, і доходить до того, що людина просто перестає справлятися зі своїми щоденними обов’язками без сторонньої допомоги. Дехто називає це старінням, а це хвороба. В результаті страждають і самі пацієнти, і члени їх сімей. Адже такі люди не дають спати, забувають закривати воду, включають газ …

 

 

Недавнє опитування показало, що 25% людей, які доглядають за хворими деменцією, страждають депресіями, у кожного третього – тривожні розлади, 30% кидають роботу. А скандинавські вчені встановили, що доглядати за такими пацієнтами набагато важче, ніж за онкохворими та наркозалежними. При цьому, наприклад, в США половина хворих, які потребують догляду, отримують таку допомогу від держави.

Розвиток деменції тісно пов’язаний з артеріальною гіпертонією, метаболічним синдромом. Сьогодні говорять: якщо ви хочете, щоб працював мозок, стежте за талією. Крім того, як недавно з’ясувалося, розвиток деменції тісно пов’язаний з кількістю зубів. Однак тут не дуже зрозуміло, що первинно, а що вдруге: чи то деменція є причиною втрати зубів, то чи навпаки.

Ще деменція набагато частіше розвивається у жінок (але деякі дослідники вважають, що це пов’язано з тим, що жінки просто довше живуть). Але головне – пам’ять безпосередньо залежить від рівня фізичної активності. Сьогодні поради «вчіть вірші» або «вирішуйте кросворди» визнані старомодними. Краще займайтеся спортом, ходіть пішки. І ще – правильно харчуйтеся.

Можна ще додати, що розвиток конгнітівних порушень залежить від рівня освіти (чим він вищий, тим шанси поповнити армію пацієнтів з Альцгеймером менше), якості сну, наявності або відсутності шкідливих звичок. Лікарі також радять якомога більше спілкуватися – це також є відмінною профілактикою старечого недоумства. І, звичайно, лікувати артеріальну гіпертонію і атеросклероз – адже судинні зміни є однією з провідних причин когнітивних порушень.

 

21.04.2017
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)