Стрес заважає жінці завагітніти

 

Нове дослідження припускає, що стрес може знизити шанси жінки завагітніти.

Дослідники виявили, що жінки, у яких було виявлено підвищений рівень ферменту в слині (альфа-амілаза), що є індикатором стресу, протягом довгого часу не могли зачати дитину. Дослідження проводилося в першу чергу для того, щоб показати зв’язок між жіночим безпліддям і рівнями стресу, заснованими на вимір альфа-амілази в слині.

Автор дослідження Кортні Лінч, репродуктивний епідеміолог з Медичного Університету штату Огайо – «Ми показали, що жінки, у яких були відзначені найвищі рівні альфа-амілази, мали в два рази менше шансів завагітніти протягом 12 місяців, ніж жінки з найбільш низькими показниками» .

Результати дослідження також показують, що у сімейних пар, які намагалися завагітніти більше п’яти місяців поспіль, спостерігаються наслідки стресу. Вчені виявили, що з самого початку шанси всіх учасниць завагітніти були досить однакові, незалежно від рівня альфа-амілази, але після п’яти місяців, шанси завагітніти у жінок з високим рівнем ферменту в слині значно знижуються.

Основним висновком дослідження є очевидний взаємозв’язок між стресовою напругою перед зачаттям і ймовірністю настання вагітності, – заявили дослідники в Live Science.

Результати дослідження були опубліковані 24 березня 2014 в журналі Human Reproduction.

 

Стрес і безпліддя

Щоб дослідити роль стресу в здатності жінок до зачаття, дослідники спостерігали близько 500 пар в США. У даних пар в анамнезі не було безпліддя, і спроби завести дитину тривали не більше двох місяців.
Для оцінки стресу, дослідники заміряли у жінок рівні вмісту альфа-амілази і кортизолу (іншого біологічного показника стресу, що міститься в слині) і далі попросили всіх учасників обох статей вести щоденний журнал, де вони повинні фіксувати передбачувані рівні свого психоемоційного напруженого стану.

Протягом 12-місячного дослідження жінки здали по два зразки слини. Перший зразок був узятий вранці відразу після того, як жінка була включена в науковий проект. Згідно з умовами дослідження, перед збором слини учасниця не повинна була їсти, пити, палити і чистити зуби. Дані дії, як відомо, впливають на виробництво альфа-амілази. Другий зразок був узятий у жінки на наступний ранок після її першої менструації в ході дослідження.

З 400 пар, які брали участь в дослідженні до кінця, 347 з них завагітніли.
Як показали результати, жінки, у яких спостерігалися найвищі рівні альфа-амілази, мали менше шансів завагітніти (на 29%), ніж жінки з найнижчими рівнями ферменту. Також ніякого зв’язку між рівнем кортизолу жінки і її шансами на зачаття дитини не було виявлено.

«Не дивлячись на те, що кортизол і альфа-амілаза є індикаторами стресу, працюють вони в двох абсолютно різних біологічних напрямках», – зазначили вчені. Рівень кортизолу є більшою мірою показником хронічного стресу. Ймовірно, тому різниці в рівнях кортизолу не було відзначено, адже аналізи слини проводилися тільки в перші місяці дослідження.

 

Управління стресом

Стрес і його механізми, що впливають на шанси жінки завагітніти, є складними.

Було припущено, що пари, які намагаються завагітніти, відчувають себе більш напружено і займаються сексом рідше. Але нове дослідження не знайшло жодних доказів того, що пари, які не змогли зачати дитину, займалися сексом рідше, ніж ті, у кого вагітність наступила.

«Дане дослідження показує, що якщо пара не завагітніла після п’яти-шести місяців спроб, це може бути пов’язано зі стресом» – було відзначено дослідниками.

Вчені закликають жінок, які намагаються завагітніти, поглянути на різні техніки зняття стресу. Дані методи релаксації можуть включати в себе медитації, йогу, регулярну фізичну активність або дихальні вправи.

Дослідники досі не знають, який метод релаксації, здатний збільшити шанси на зачаття є найбільш підходящим. Також відмічено, що високий рівень стресу не є єдиним і найважливішим фактором при прогнозуванні ймовірності вагітності.

Вчені відзначають, що немає вагомих доказів, що методи зняття стресу можуть бути корисними в даному випадку, але це не завадить дати кожній жінці ще одну спробу.

05.10.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)