Що формує наш апетит?

Апетит або бажання поїсти – це емоції, які виникають, коли ми відчуваємо голод.

Апетит – це приємне очікування, передчуття насолоди від смачної їжі. Завдяки йому у людини формується поведінка к здобуванню їжі: купити продукти, приготувати, накрити стіл, поїсти. За цю діяльність відповідає харчової центр. У нього входить кілька ділянок розташованих в корі головного мозку, гіпоталамусі, спинному мозку. Тут містяться чутливі клітини, які реагують на концентрацію в крові глюкози і гормонів травної системи. Як тільки їх рівень падає, виникає відчуття голоду, а за ним прокидається апетит.

Команди з харчового центру передаються по ланцюжку нервових клітин до органів травлення і ті починають активно працювати. Виділяється слина, шлунковий сік, жовч і секрет підшлункової залози. Ці рідини забезпечують перетравлювання і добре засвоєння їжі. Посилюється перистальтика кишечника – скорочується його мускулатура, щоб забезпечити проходження їжі по шлунково-кишковому тракту. На цьому етапі відчуття голоду посилюється ще більше.

 

Коли їжа потрапляє в шлунок, то подразнює особливі рецептори. Вони передають цю інформацію в харчовій центр і там виникає відчуття насичення і задоволення від їжі. Ми розуміємо, що з’їли достатньо і пора зупинитися.

У тому випадку, якщо порушується робота харчового центру, то розвивається булімія. Вчені висувають кілька гіпотез розвитку хвороби:
Рецептори в харчовому центрі занадто чутливі до зниження рівня цукру в крові – апетит з’являється занадто рано.
Імпульс від рецепторів у шлунку погано проходить по ланцюжку нервових клітин через проблеми в місці їх з’єднання (синапсі) – не виникає відчуття насичення.
Різні структури харчового центру працюють не злагоджено.

Існує 2 прояви апетиту:
Загальний апетит – ви позитивно реагуєте на будь-яку їжу. Він виникає від того, що «голодна» кров, в якій мало поживних речовин, омиває чутливі нервові клітини (рецептори) в головному мозку в області гіпоталамуса. Порушення цього механізму призводять до появи форми булімії, при якій людина поглинає все і апетит у нього постійний.

Виборчий апетит – вам хочеться чогось визначеного: солодкого, кислого, солоного. Ця форма пов’язана з браком в організмі якихось поживних речовин: глюкози, мінеральних солей, вітамінів. Така форма апетиту йде від кори головного мозку. На її поверхні є ділянки, відповідальні за формування харчової поведінки. Збій на цій ділянці викликає періодичні напади переїдання певних продуктів.

27.01.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)