Як лікувати булімію?

Лікуванням булімії займається лікар психотерапевт або психіатр. Він вирішує, необхідно лягати в стаціонар або можна лікуватися вдома.

Показання до стаціонарного лікування булімії:

 • думки про самогубство;
 • сильне виснаження і важкі супутні захворювання;
 • депресія;
 • сильне зневоднення;
 • булімія, що не піддається лікуванню в домашніх умовах;
 • під час вагітності, коли є загроза для життя дитини.

Кращі результати в боротьбі з нервовою булімією дає комплексний підхід, коли поєднують психотерапію і лікарські методи лікування. У цьому випадку вдається повернути людині психічне і фізичне здоров’я протягом декількох місяців.


 

Лікування булімії у психолога

План лікування складається індивідуально для кожного пацієнта. У більшості випадків необхідно пройти 10-20 сеансів психотерапії 1-2 рази на тиждень. У важких випадках знадобляться зустрічі з психотерапевтом кілька разів на тиждень протягом 6-9 місяців.

Лікування у психолога

Психоаналіз булімії. Психоаналітик виявляє причини, які викликали зміну харчової поведінки, і допомагає їх усвідомити. Це можуть бути конфлікти, які сталися в ранньому дитинстві або протиріччя, між неусвідомленим потягом і свідомими переконаннями. Психолог аналізує сни, фантазії та асоціації. На основі цього матеріалу він розкриває механізми хвороби і дає поради, як протистояти нападам.

Когнітивно-поведінкова терапія в лікуванні булімії вважається однією з найбільш ефективних методик. Цей метод допомагає змінити думки, поведінку і своє ставлення до булімії і всього що відбувається навколо. Людина на заняттях вчиться розпізнавати наближення нападу і протистояти нав’язливим думкам про їжу. Цей метод відмінно підходить тривожним і недовірливим людям, яким булімія приносить постійні душевні страждання.

Міжособистісна психотерапія. Цей метод лікування підходить тим людям, у кого булімія пов’язана з депресією. В основі його лежить виявлення прихованих проблем у спілкуванні з іншими людьми. Психолог навчить вас правильно виходити з конфліктних ситуацій.

Сімейна терапія булімії допомагає поліпшити відносини в родині, усунути конфлікти і налагодити правильне спілкування. Для людини, що страждає булімією допомога близьких дуже важлива, а будь-яке необережно кинуте слово може викликати новий напад переїдання.

Групова терапія булімії. Спеціально підготовлений психотерапевт створює групу з людей, які страждають порушенням харчової поведінки. Люди діляться своєю історією хвороби та досвідом боротьби з нею. Це дає людині можливість підвищити самооцінку і усвідомити, що він не самотній і інші теж долають подібні труднощі. Групова терапія особливо ефективна на завершальному етапі, для запобігання повторних випадків переїдання.

Моніторинг споживання їжі. Лікар коригує меню таким чином, щоб людина отримувала всі необхідні поживні речовини. У невеликих кількостях вводять ті продукти, які хворий раніше вважав забороненими для себе. Це необхідно для того, щоб сформувати правильне ставлення до їжі.

Рекомендується вести щоденник. Туди необхідно записувати кількість з’їденої їжі і вказувати чи з’явилося бажання сісти ще або виникли позиви до блювоти. Одночасно радять збільшити фізичну активність і займатися ігровими видами спорту, які допомагають отримати задоволення і позбавитися депресії.

Дистанційне інтернет лікування булімії. Робота з психотерапевтом може проходити через скайп або електронну пошту. У цьому випадку використовують методи когнітивної і поведінкової терапії.


 

 

Лікування булімії медикаментами

Для лікування булімії використовують антидепресанти, які покращують провідність сигналу з однієї нервової клітини в іншу через спеціальні з’єднання (синапси). Пам’ятайте, що ці препарати уповільнюють реакцію, тому не сідайте за кермо і уникайте робіт, що вимагають високої концентрації уваги в період лікування. Антидепресанти не поєднувані з алкоголем і можуть бути дуже небезпечні при спільному прийомі з іншими ліками. Тому повідомляйте лікаря про всі препарати, які ви вживаєте.

Лікування булімії медикаментами

Селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну

Покращують проведення нервових імпульсів від кори головного мозку до харчового центру і далі до органів травлення. Вони знімають прояви депресії і допомагають об’єктивно оцінювати свою зовнішність. Але ефект від прийому цих ліків настає через 10-20 днів. Не припиняйте лікування самостійно і не збільшуйте дозу без дозволу лікаря.

 • Прозак. Цей препарат вважається найефективнішим засобом лікування булімії. Приймають по 1 капсулі (20 мг) 3 рази на день незалежно від їжі. Добова доза становить 60 мг. Капсулу не можна розжовувати, запивати достатньою кількістю води. Тривалість курсу лікар встановлює індивідуально.
 • Флуоксетин. По 1 таблетці 3 рази на день після їди. Мінімальний курс 3-4 тижні.

Трициклічні антидепресанти

Підвищують концентрацію адреналіну і серотоніну в синапсах, покращують передачу імпульсів між нервовими клітинами. Чинять сильну заспокійливу дію, допомагають позбутися депресії, зменшують напади переїдання. Стійкий ефект настає через 2-4 тижні. На відміну від попередньої групи препаратів можуть викликати проблеми з серцем.

 • Амітриптилін. Перші дні приймають по 1 таблетці 3 рази на день під час їжі. Потім дозу збільшують в 2 рази, по 2 таблетки 3 рази на день. Тривалість прийому 4 тижні.
 • Імізин. Починають лікування з 25 мг 3-4 рази на добу після їди. Дозу щодня збільшують на 25 мг. Добову дозу для кожного пацієнта лікар встановлює індивідуально, вона може досягати 200 мг. Тривалість курсу 4-6 тижнів. Потім дозу поступово знижують до мінімальної (75 мг) і продовжують лікування ще 4 тижні.

Протиблювотні засоби (антиеметики) при лікуванні булімії

На початкових етапах лікування рекомендують приймати протиблювотні засоби, що дозволяють швидко придушити блювотний рефлекс, поки антидепресанти ще не почали діяти. Антиеметики порушують передачу сигналу з блювотного центру, який знаходиться в довгастому мозку до шлунку, блокують допамінові і серотонінові рецептори. Завдяки цьому вдається уникнути блювоти, яку можуть спровокувати у буліміка деякі види їжі.

 • Церукал. Приймають за півгодини до їди 3-4 рази на день. Курс лікування від 2 тижнів. Препарат не тільки знижує нудоту, але і нормалізує роботу органів травлення.
 • Зофран. Не чинить седативної дії і не викликає сонливості. Приймають по 1 таблетці (8 мг) 2 рази на добу протягом 5 днів.

Пам’ятайте, лікування булімії – тривалий процес, який вимагає терпіння і віри в успіх. Навчіться приймати своє тіло таким, як воно є і вести активне і насичене життя. Остаточну перемогу над хворобою ви отримаєте, коли навчитеся радіти і отримувати задоволення не тільки від поглинання їжі.

 

27.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(5 оцінок, в середньому: 5 з 5)