Тобрекс

 

Діюча речовина очних крапель Тобрекс, аміноглікозид третього покоління – тобраміцин. Це близький родич більш відомих антибіотиків-аміноглікозидів – стрептоміцину (перше покоління аміноглікозидів) і гентаміцину (друге покоління).

Слід зазначити, що стрептоміцин був одним з перших відкритих людством антибіотиків (якщо точніше, то другим після пеніциліну).

Вчені змушені були постійно синтезувати нові покоління аміноглікозидів. Так, антибіотик другого покоління гентаміцин діє на багато штамів бактерій, резистентних до стрептоміцину, а тобраміцин, що є новітнім антибіотиком, діє і на штами, стійкі до гентаміцину.

Проте, як і інші антибіотики-аміноглікозиди, тобраміцин не є антибіотиком широкого спектра дії і безсилий проти багатьох видів бактеріальної флори, а також проти вірусів і найпростіших.

Крім того, як і всі антибіотики, Тобрекс протипоказаний при алергічних і грибкових кон’юнктивітах, і абсолютно даремний при так званих вторинних запальних процесах, пов’язаних з патологією органу зору або з загальними захворюваннями організму. Тому призначати очні краплі Тобрекс повинен лікар-офтальмолог після попередньо встановленого діагнозу.

Очні краплі Тобрекс: інструкція із застосування

 

Медичні показання: Очні краплі Тобрекс призначені для лікування інфекційно-запальних уражень очей, викликаних чутливою до аміноглікозидів бактеріальною флорою (кон’юнктивіти, блефарити, дакріоцистит (запалення слізної залози), кератити (запалення рогівки), увеїти (запалення судинної оболонки ока).

Крім того, Тобрекс широко застосовується в офтальмологічній практиці для профілактики післяопераційних і посттравматичних гнійних ускладнень.

Протипоказання до використання очних крапель Тобрекс:

 • ідіосинкразія (підвищена чутливість до препарату);
 • запалення слухового нерва;
 • грубі порушення функції нирок;
 • міастенія (тяжке ураження м’язів, викликане аутоімунною агресією).

Режим дозування: Очні краплі Тобрекс закапують в кон’юнктивальний мішок по 1-2 краплі 3 рази на день. При гострому яскраво-вираженому інфекційному процесі можна закапувати Тобрекс кожну годину, поступово знижуючи частоту введення препарату, орієнтуючись на стан більш сильно ураженого ока. Курс лікування не повинен перевищувати двох тижнів.

Можливі негативні побічні дії очних крапель Тобрекс:

 • Нефротоксичність. При досить тривалому застосуванні Тобрекс негативно впливає на функцію нирок, що проявляється такими симптомами ниркової недостатності, як головний біль, нудота і блювота. Подібні порушення, як правило, повністю оборотні.
 • Вестибулярні порушення і ураження органа слуху. Проявляються запамороченням, втратою рівноваги, зниженням слуху.
 • Місцеві реакції. Печіння в оці, сльозотеча, почервоніння кон’юнктиви, набряк повік.

Взаємодія очних крапель Тобрекс з іншими лікарськими засобами:

Поєднання очних крапель Тобрекс з іншими антибіотиками з групи аміноглікозидів, а також з антибіотиком ванкоміцином взаємно підсилює нефро- і ототоксічноть (згубний вплив на слуховий нерв). Крім того, при такому несприятливому поєднанні виникає ризик розвитку порушень мінерального обміну і гемолізу (руйнування еритроцитів).

Загальна токсичність діючої речовини очних крапель Тобрекс зростає при поєднанні з антибіотиками з групи цефалоспоринів, антибіотиками поліміксин В і колістин, а також в поєднанні з сечогінним засобом фуросемід.

Антибіотики еритроміцин і левоміцетин фармакологічно не сумісні тобраміцином, тому дані антімікробрні засоби не вживають разом з очними краплями Тобрекс. Крім того, очні краплі Тобрекс не призначають разом з анестетиками і нейром’язовими блокаторами, оскільки тобраміцин потенціює ефекти останніх, пригнічуючи нейром’язову передачу.

При важких інфекціях використовують комбінації тобраміцина або інших аміноглікозидів з сульфаніламідами (етазол, сульфацил натрію, сульфадиметоксин та ін), фторхінолонами (офлоксацин, ципрофлоксацин та ін.) і фузідовою кислотою. Тому, в разі необхідності, очні краплі Тобрекс можуть з успіхом поєднуватися з вищепереліченими антимікробними засобами.

Особливі вказівки. Літній або старечий вік пацієнта вимагає обережності при призначенні очних крапель Тобрекс, оскільки при старінні організму відбувається фізіологічне зниження функції нирок.

Умови зберігання та термін придатності. Очні краплі Тобрекс зберігають в темному прохолодному місці, недоступному для дітей та тварин. Відкритий флакончик не можна зберігати більше одного місяця.

Чи випускають очні краплі Тобрекс для новонароджених?

Такої лікарської форми як «Очні краплі Тобрекс для новонароджених» не існує. «Дорослий» Тобрекс новонародженим, тобто дітям перших чотирьох тижнів життя, намагаються не призначати через великий ризик розвитку вкрай неприємних ускладнень.

Чи можна використовувати очні краплі Тобрекс під час вагітності та годування грудьми?

Ні, не можна. Всі препарати, що містять тобраміцин протипоказані при вагітності і лактації.

Аналоги очних крапель Тобрекс

 

До аналогів медичного препарату Тобрекс відносять очні краплі:

 •  Тобрекс 2х;
 •  Тобропт;
 •  Тобрацін АДС;
 •  Тобраміцин Гоббі;
 •  Брамітоб;
 •  Ділатерол;
 •  Бруламіцин;
 •  Небцін.

Всі названі препарати мають в своїй основі один і той же діючий компонент – тобраміцин.

Найбільш популярними є очні краплі Тобрекс і Тобрекс 2Х. Препарат Тобрекс 2Х як допоміжну речовину містить ксантонову камедь, яка дозволяє підтримувати концентрацію тобраміцину в кон’юнктиві більш тривалий термін. На відміну від Тобрекс, Тобрекс 2Х є не рідина, а в’язка речовина – гель, це пов’язано саме з вищезгаданим ефектом.

Відгуки пацієнтів про краплі Тобрекс (короткий аналіз)

Більшість відгуків про очні краплі Тобрекс позитивні, пацієнти відзначають швидкий ефект (очищення очі від гною, усунення болю і запалення). В цьому немає нічого дивного, оскільки антибіотик тобраміцин відноситься до бактерицидних препаратів, які, на відміну від бактеріостатичних засобів не просто пригнічують ріст мікроорганізмів, а повністю їх знищують.

Негативні відгуки представлені в основному скаргами на алергічні реакції (набрякання повік, закладеність носа, сльозотеча, печіння в очах), що послідували за прийомом препарату.

08.12.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)